red scarf

Sanator: Scarlet Scarf – přichází mor

5. 9. 2021
 

Sanator: Scarlet Scarf je vizuální román. Většinu příběhu v něm hráči dostávájí formou tradičního knižního formátu. Ano, existuje zde možnost volby. Ve srovnání s ostatními hrami, jako například Arcade Spirit. Tento titul se zaměřuje hlavně na příběhovou volbu. Díky tomu, je Scarlet Scarf dosti mdlá. V celém dobrodružství najdeme maximálně šest nebo sedm možností volby. Pouze čtyři z nich však mají vliv na průběh příběhu a záleží u nich, jak se rozhodnete. To sice neznamená, že je to špatná věc, ale hráč by měl vědět, do čeho při hraní jde. V tomto případě totiž na vás čeká hodně čtení a málo rozhodování.

Morová Panna není zas tak boží

Naštěstí je vám prezentován příběh, který je docela dobrý a za nímž stojí autor Gilbert Brissen. Ocitneme se ve středověkém městě Reustadt, které je v obležení moru. Je tu však zásadní rozdíl, ne všechny nemoci v tomto světě mají přirozený původ. Některé z nich způsobují zlí duchové, například Khadrat. Některé z největších morových ran a rychle se šířících nemocí jsou důsledkem toho, že někdo vyrušil božskou Morovou Pannu.

Morová Panna totiž občas požehná těm, jimž bylo krutě ublíženo. Na jejich počest pak Morová Panna rozšíří mor, který se nezastaví, dokud ten, kdo oběti ublížil, se buďto sám nestane obětí, či nezemře. Zdá se, že mor se dá také vyvolat pomocí zlých čarodějů. Vlastně se dá říci, že krysy a blechy, jež reálně byly nositeli morových ran, jsou v tomto světě bez práce.

Bratrstvo Sanatori

Hrdinou tohoto příběhu je mladý Richard Murdock, jež je součástí bratrstva Sanatori. Úkolem bratrstva je boj proti morům, které pustoší svět. Richard jeden z nejmladších členů bratrstva – dalo by se říci, že je ekvivalentem lékaře nebo rezidenta s odbornou přípravou, ale s menšími zkušenostmi, než má plnohodnotný lékař. Členové bratrstva nosí ptačí masky, které jistě znáte ze středověku. Účel masek je vám vysvětlen tímto způsobem. Pokud do zobáku nacpete spoustu gázy a léčivých bylin a poté skrze něj dýcháte, odfiltrujete tím morové zárodky a zůstanete zdraví. Zbytek jejich oděvu tvoří plášť, rukavice a boty, jež jsou podobně navrženy. Díky tomu není tělo vystaveno potencionálnímu nebezpečí. Takto dostává bratrstvo Sanatori svůj unikátní a zastrašující vzhled.

Pomoci, nebo nepomoci?

Být lékařem v tomto světě je dost jiné než v reálném životě. Občas musíte zabít pacienta pokud se to jeví jako nejlepší postup. Ukončete jejich utrpení, nenechte je umírat na nákazu. Díky tomu ji nebudou moci šířit dál. Navíc pokud náhodou zabijete osobu, která je důvodem vypuknutí moru, protože někomu ublížila a vyprovokovala tím tak Morovou Pannu, trefili jste takzvaně hřebík na hlavičku. Tímto byste ukončili mor, který sužuje vaše městečko.

Vizuální a hlasová stránka

Po vizuální stránce je Sanator: Scarlet Scarf ohromující dílo. Umělecký styl je opravdu detailní, s velkým využitím světla, stínu a barev, která podkreslují náladu děje. Je to určitě temný příběh a vizuální stránka ho dobře odráží. Bohužel tu samozřejmě chybí hlasová práce, takže žádný dabing nebude. Opravdu jen čtete a čtete. Jediné, co vám zpříjemní čtení, bude zvuk, který vám dokresluje barvivost děje v děsivých, klidných nebo akčních scénách příběhu.

Najdi ten pravý konec

Hratelnost spočívá v malém množství příběhových voleb pro Murdocka, které vás nasměrují k různým koncům příběhu. To znamená, že i když se dostanete na konec, neznamená to, že máte hru dohranou. Jedinečným cílem titulu je takzvaný vytoužený tajný konec, jež se nazávý True end. Jestliže najdete všechny konce Scarlet Scarf, dostane se vám této odměny. Díky němu se dá hra dohrát. Jak poznáte, že máte dohrané všechny konce? Pokaždé když dokončíte hru, zabarví se vám část runy na závěrečné obrazovce. Je to takový indikátor, abyste věděli, jak jste na tom.

Pokud máte ale strach, že vše budete číst stále dokola, nebojte se, autoři nám zde totiž nabízí možnost přeskočení textu, který jsme už četli v předchozím hraní. Tím se tak zjednoduší naše cesta k dalším a dalším koncům. Když se dopracujete k onomu skrytému konci, nechává si tu pro vás autor možnost dalšího pokračování.

polibek

Sanator: Scarlet Scarf je vizuálně ohromující zážitek s bohatým temným příběhem v imaginárním světě, který je dostatečně blízký tomu reálnému. Ti, kdo mají rádi tento druh příběhu a herního hybridu, si přijdou na své. Pro ostatní to už ale takovým lákadlem nebude. S tím navíc souvisí i zbytečně vysoká cena.

Klady
 • vizuální zpracování
 • hudební doprovod
 • příběh
Zápory
 • krátké (max. dvě hodiny – se všemi konci)
 • potřeba dohrát všechny konce (není úplně pro všechny)
 • žádný dabing
 • cena
Platforma PC
 • Datum vydání 06.06.2019
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.