Scars Above – logiáš

Scars Above – poctivá scifárna bez minimapy

20. 3. 2023
Zdroj náhledu: igdb.com

Některé věci by neměly být nikdy objeveny. Těmito slovy by se dal definovat příběh hry Scars Above. Počin od studia Mad Head Games s vydavatelem Prime Matter je vesmírný survival zážitek se zajímavou hlavní postavou, odehrávající se na neznámém mimozemském světě. Vcelku náročná střílečka z pohledu třetí osoby se prohnala všemi žánry, od sci-fi po horor, a já mohu říct, že kdyby měla minimapu, i podobně vyhlížející Hellblade: Senua´s Sacrifice nebo Resident Evil: Village by měly pořádnou konkurenci.

Co to je? Ono nás to vtahuje!

Astronautka a vědkyně Kate je s posádkou vesmírné lodi vyslána prozkoumat neznámý objekt na oběžné dráze Země. Spolu s ní je na palubě ještě jedna žena a dva muži, z nichž jeden je samozřejmě drsným kapitánem, jenž sype jedno moudro za druhým a je především vojákem. To je přímý opak Kate, která vážně není válečnicí.

Posádka se vesmírné těleso samozřejmě rozhodne zpovzdálí prozkoumat. Ono je ale začne vtahovat a kapitán lodi zavelí, že je načase utéct. To se jim nepovede, těleso je vtáhne, loď ztroskotá a Kate se probudí sama v neznámém prostředí na úplně jiné planetě. Rozhodne se, že najde trosky lodi a přeživší ze své posádky. Tím začíná jedno obrovské dobrodružství, jež se nebojí přeskakovat mezi žánry. Především smíchání silného sci-fi tématu a hororu je alfou a omegou hry. Upřednostněn je narativ sci-fi příběhu a já mu nemohu vytknout vůbec nic.

Kate jako postava neuvěřitelně roste každou vteřinu a objevování, příšery i vědecké možnosti, jaké titul nabízí, jsou nadprůměrné. Už jen příběh táhne hru kupředu. Nejedná se sice o něco, co bychom už jinde vidět nemohli, přesto je cesta Kate „from zero to hero“ podána neortodoxně a lehce mimo zaběhlé koleje.

Ve Scars Above musíte objevovat, tvořit a přežít

Kate je skutečně inteligentní žena a jako vědkyně udělá vše pro to, aby přežila. Scars Above používá klasický survival systém, při němž sázíte na zbraně, sběr surovin a lezení do monolitů. Příšer, mimozemšťanů či mutantů je ve hře požehnaně a jsou skutečně uděláni precizně i nechutně zároveň. To ostatně pochopíte sami, až uvidíte ledovou opici, která rozevírá tělo se zuby. Naštěstí mají obludy i slabiny. Ty dokážete pomocí scanu odhalit a pak do nich následně vyprázdnit zásobník.

Kate má k dispozici čtyři zbraně a odemykají se postupně dle toho, jak pokračujete v příběhu. Začíná tím, že si vyrobí elektrickou pušku. Poté přichází ohnivé střely, ledové bomby a jedová brokovnice. Všechny mají své výhody a nevýhody, funkce zbraní určitě uhádnete podle jejich popisů. Munici do nich najdete v květinách naleznutelných na planetě. Každá zbraň může mít své vylepšení. To Kate vyrábí dle návodů v takové 3D tiskárně, jakmile najdete plánek. Postupně můžete mít třeba na ohnivé zbrani dvojité výstřely.

Samotná hlavní hrdinka leveluje velmi zvláštním způsobem. Více úrovní a zkušeností se nezískává vražděním neomezeného počtu příšer, ale pomocí sběru datových kostek a analyzováním nových nepřátel. Kostky jsou malé, fialové, a pokaždé když jednu najdete a seberete, dostanete určité množství znalostí/zkušeností. Ty následně investujete do stromu dovedností dle vašich preferencí. Osobně doporučím skill, jenž zabraňuje povalení, a zvětšení zásobníku a zdraví.

Štít, zpomalovač času nebo kopie

Stejně jako se postupem v příběhu objevují nové bojové zbraně, Scars Above obsahuje i podpůrné itemy. Těch je celkem pět a nejdůležitější je dle mého štít. Ten po aktivaci zabraňuje veškerému poškození od nepřátel. Dále je tu například gravitační bomba, jež, když ji hodíte, funguje na nepřátele jako zpomalovač času. V možnostech je i plynovka, ta po výbuchu vytvoří kruh, jejž můžete ohnivou zbraní zapálit, načež způsobí poškození. Nejzvláštnějším prvkem jsou žluté monolity. Ty slouží vždy pro Kate jako respawn point. Dochází vám munice? Máte málo zdraví? Došla vám energie na doplňkové itemy? Vždy si rychle najděte monolit. Kdykoliv jej použijete během hraní, obnoví se veškeré vaše vybavení a zdraví. Bohužel, tato ultimátní obnova má svou cenu. Spolu s Kateiným obnovením ožijí i všichni nepřátelé a věřte mi, některé souboje nechcete prožít znovu.

Naštěstí se neobnovují bossové, obrovské soubojové koření Scars Above. Nemohu si pomoct, ale cesty k jejich zabíjení jsou neskutečné a musíte si k nim najít trik. Kupříkladu musíte rozstřílet led, na němž soupeř stojí, aby do něj zapadl a vy jste, než se vyhrabe, zničili všechna jeho slabá místa. Skvělé, perfektní a především opět logické, což nás přivádí ke dvěma zásadním nedostatkům.

Kde není nápověda, není tanec

Kromě tutoriálu a trénování boje s novými podpůrnými itemy hra nemá absolutně žádnou nápovědu a v několika případech až extrémně sází na hráčovu intuici a logické uvažování. Nutné sbírání a propojování materiálů k postupu v příběhu je obrovským základem titulu a k tomu potřebujete dvě věci – vždy si hlídat, kam jdete, a poctivě číst dialogy, v nejhorším deník, jinak nemáte sebemenší tušení, co vlastně máte dělat. Automaticky se tím zabraňuje tomu, že budete chtít přeskakovat cutscény. Propojování součástek, hledání energetických zdrojů a pobíhání po mapě je svým způsobem super, především když je neustále co zabíjet, ale je zde jedna obrovská překážka, která je jako neprorazitelná zeď.

Titul postrádá minimapu. Sice vás tlačí neustále kupředu a dává vám minimální prostor k zabloudění, jenomže kostky se zkušenostmi a vylepšení ke zbraním jsou vždy někde mimo hlavní cestu, což je nejen čas navíc, ale především vrátit se pak na hlavní směr je někdy zbytečně zmatečné. Minimapa by celý tento problém vyřešila, jenomže je vsazeno na hráčův velmi vyvinutý orientační smysl, což by bylo super, kdyby lokality, ačkoliv jsou různorodé, nepůsobily neuvěřitelně monotónně. Jakákoliv pomoc v orientaci by se šikla, protože v samotné hratelnosti je toto ten největší škraloup na titulu.

Skvostný vizuál bojující s monotónností a samotnou Kate

Ačkoliv to může znít lehce dehonestačně, vizuál skutečně trpí tím, jak je „jednoduše složitý“. Grafická stránka hry je parádní. Příšery jsou šílené, nebezpečné, děsivé a perfektně vyobrazené. Panoramata jsou kouzelná a dávají hře nádech, stejně jako rozdílné lokace. Jenomže jakmile v jedné jste, každý metr, po němž pobíháte, vypadá naprosto totožně. Temný tunel, ledové hory, bažiny nebo technopark vám zaberou spoustu času na proběhnutí, ale běžíte jedním a tím samým způsobem po celou dobu hraní. Nejenže to nepomáhá k výše zmíněné orientaci, zároveň to ubližuje propracovanému grafickému dojmu ze hry.

Tomu ubližuje i přímo Kate. Pokud bych měl hodnotit její vizuál, je velmi dobrý a jako hlavní postava skutečně táhne titul. Hlavní hrdinka je viditelná z třetího pohledu, jenž počinu dává smysl a svým způsobem pomáhá proti nepřehlednosti. Když navíc vidíte postavu před sebou, lekavost je nižší. Kate je však neuvěřitelná zmatkářka a při míření se smíchá pohled třetí s první osobou, čímž se vám rozhodí pohyb. Naštěstí počin jede velmi plynule, a jakmile si na tento přechod zvyknete, nic vás již nezastaví, ale prvotní šok dokáže skutečně ublížit, na rozdíl od ovládání.

Na klávesnici je ovládání perfektně vybalancované. Žádné proplétání prstů, žádné složité přepínání. Počin jde hráči vyloženě pod ruce, a nevyhovuje-li vám přednastavení, kombinace myši a klávesnice se dá nastavit na míru.

Když monstrum zaječí

Titul může vsadit na jednu podstatnou záležitost, a to veškerou hudební složku, již obsahuje. Každá vteřina jde slyšet, každý výstřel, každý krok, Katein dech. Od hrůzné show ječících monster až po tvorbu jednotlivých součástek ke zbraním. Je to pohlcující a díky zvuku se vpijete do hry jako inkoust do papíru. Tuto kvalitu ještě nadnáší dabing. Každá jednotlivá postava má velmi podmanivé hlasy, a kdyby z titulu jednoho dne vznikl animovaný film, kde by postavy byly namluveny stejnými herci jako ve hře, nekoukal bych na nic jiného.

Scars Above je kvalitní survival sci-fi hororová hra, která vás dokáže pohltit. Přístupné ovládání, perfektní zvuk, klasický příběh a velmi sympatická hlavní postava přitáhnou snad každého. Bohužel, nemohu se zbavit dojmu, že jediná věc, jež titul skutečně týrá a ubližuje mu, je chybějící minimapa. Uvidíme, jestli ji tvůrci v jednom z patchů nedodělají, momentálně to nevypadá.

Klady
 • Přístupné ovládání
 • perfektní zvuk
 • hlavní postava
 • rozmanitost příšer a celého titulu
 • survival prvky
 • velmi dobře promíchaný horor a sci-fi
 • plynulost titulu
Zápory
 • chybějící minimapa
 • určitá monotónnost, byť v rozdílných lokacích
 • místy velmi složité hádanky k postupu
 • občas zlobí míření
Platforma PC
 • Datum vydání 28.02.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Patrik Klicman

  Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.