SD GUNDAM BATTLE ALLIANCE – logiáš

SD GUNDAM BATTLE ALLIANCE – Transformeři z Lidlu

14. 9. 2022
Zdroj náhledu: ARTDINK

SD Gundam Battle Alliance je akční RPG, ve kterém se ujmete role pilota mechanických robotů, s nimiž budete ničit a chránit svět. Tento titul nám představuje společnost ARTDINK pod záštitou vydavatele Bandai Namco.

Jen pro fanoušky série?

SD Gundam Battle Alliance je poměrně obtížné recenzovat, protože se jedná o pokračování dlouholeté série. Jakmile tento titul zapnete, spustí se krásné intro s dojemnou japonskou písní Timeless Universe feat. ShishiGami, v níž se v různých intervalech objevují různé typy robotů v průběhu let. Tím začíná malá překážka, která může potenciální hráče odradit.

Největší nevýhodou tohoto titulu je možná neznalost série, SD Gundam Battle Alliance kombinuje postavy z her i anime. Proto jsem byl například hned, jak se objevila postava jménem Ramba Ral, naprosto zmaten tím, že jsem nevěděl, kdo to je. Naštěstí pro mě tvůrci počítali s tím, že si jejich titul zahrají i lidé neznalí dlouholeté ságy, a tuto postavu mi představili.

Jste piloti mechů

Zápletka hry SD Gundam Battle Alliance spočívá v tom, že se jako pilot jednoho z těchto robotů náhle ocitnete v jakési virtuální realitě, kde je zaznamenána a uložena historie Gundamů. Máte za úkol opravit hromady poškozených dat, abyste se z této reality dostali do své vlastní. To samozřejmě znamená, že musíte stát na bojišti ve více časových liniích. V tomto nelehkém úkolu však nejste sami, protože váš důstojník Juno byl přiveden, aby zahájil práci s umělou inteligencí jménem Sakura. Pokud jste však fanoušky série a znáte některé postavy z anime, budete s tímto titulem plně spokojeni.

Kvůli výše zmíněné chybě se střetávají postavy, které by se za normálních okolností nepotkaly, protože jsou ze vzdálených realit. To vede k několika obzvlášť zajímavým křížovým setkáním. Poté, co tyto postavy poprvé porazíte, získáte přístup k misím označeným jako „True Mission“ a musím říct, že jsou velmi dobré. Tyto mise umožňují hrát kanonický scénář s podrobnými dialogy postav, takže si můžete naplno vychutnat brutální bitvy z anime apod.

Robotické chibi rvačky!

Největší nevýhodou tohoto titulu může být neznalost série, ale je tu ještě jedna věc, která by vás mohla odradit, a tou je vzhled hry. Na první pohled nevypadá SD Gundam Battle Alliance příliš atraktivně a souboje působí trochu zvláštně. Pokud dáte tomuto projektu šanci, zjistíte, že vypadá mnohem zajímavěji a že samotný bojový systém není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Všechny obleky mají jeden základní útok zblízka, těžký útok, který umožňuje rozdávat větší rány, a tři speciální údery. Zní to jednoduše, ale věřte mi, že to tak není. Všechny typy akcí spotřebovávají palivo umožňující uhýbat, blokovat nebo se na chvíli vznášet. Pro všechny dovednosti platí klasický cooldown, takže je nemůžete používat neustále.

To ale není všechno, milí čtenáři. Každý oblek má také v rukávu ukrytý superútok, který se nabíjí úderem těžké zbraně do hlavy protivníka. Když říkám „těžká“, myslím tím opravdu těžká, protože hrajete za obrovské zlověstné stroje, i když jsou zobrazeny jako chibi postavičky. Vývojáři však do hry přidali zvukový systém jako z 80. let minulého století, v němž je každý dotek vaší nebo soupeřovy zbraně reprezentován plechovým zvukem, abyste se cítili jako těžký stroj. Mise jsou velmi rychlé a působivé, vaším hlavním úkolem je zneškodnit všechny robotické nepřátele, abyste se na konci mohli postavit bossům. Bossové jsou v jistém smyslu podvodníci, protože mají mnohem více životů než vy a jsou vybaveni útoky, které nelze prolomit – mluvíme o podvodnících. Nejlepší na tom je, že pokud máte lokaci ve městě, můžete zlikvidovat většinu budov na mapě, což těmto šíleným soubojům přidává další plus.

Kámo, volím si tebe!

Jelikož boje nejsou tak jednoduché, máte možnost přivolat si společníky. Pokud hrajete sólo, můžete si vybrat dva piloty, které bude ovládat umělá inteligence, ale rád bych upozornil, že byste od umělé inteligence neměli očekávat nějaké působivé chování. I když si poradí i s těmi nejslabšími jedinci, budete je muset pokaždé dorazit. Ano, většinou je AI naprosto zbytečná a vyvolává spíše dojem, že ji vývojáři z ARTDINKu přidali jen proto, aby hra nebyla tolik prázdná. Ve skutečnosti má však jedno opodstatnění. Když dojde na křížovou palbu s bossem, budete rádi, že ji máte po svém boku, protože se poslední nepřítel může zaměřit pouze na jednoho z vás. Díky tomu můžete využít dva partnery jako štít, zatímco plánujete a hledáte slabiny svého těžkého soupeře. Umělou inteligenci můžete nahradit vašimi přáteli, pokud také vlastní SD Gundam Battle Alliance.

Zábava tu končí

Samotné bitvy jsou docela příjemné, ale je tu jedna věc, která je může rychle znepříjemnit, a tou je grind. Postupem hrou si odemykáte nejnovější robotické obleky, které lze různými způsoby vylepšovat, ale musíte si každou lokaci několikrát zopakovat, abyste toho dosáhli. Jednotlivé mise obvykle trvají pět až deset minut a vzrušení z toho, že se vám konečně dostane do rukou parádní Gundam, je pryč. Uvědomíte si, že budete muset strávit několik dalších hodin sbíráním potřebných součástek a opakovaným hraním úrovní.

V důsledku toho se titul rychle stává monotónním a opakujícím se. Po několikerém boji s jedním typem nepřítele ztrácí titul své počáteční kouzlo a úroveň obtížnosti klesá. Zároveň vás to nutí více si všímat prázdného světa. Když se nacházíte v městské lokalitě, očekávali byste že budou kolem pobíhat lidé, jezdit auta, prostě že budete bojovat v rušném městě. Bohužel tomu tak není. Města jsou prázdná, lesy zcela bez života a jediné, na co narazíte, jsou robotičtí nepřátelé.

Následuje další chyba, která hře škodí. Svět je prázdný nejen proto, že v něm není žádný život, ale také proto, že v něm nejsou žádné vedlejší úkoly. Kromě likvidace nepřátel a jejich šéfů zde není co dělat. Nesbíráte žádné záznamy, které by příběh nějak přiblížily, ani zde nejsou žádné sběratelské předměty. Vypadá to, jako by titul sázel na to, že bude stačit, když bude věrný jeho dlouhodobé premise, a možná mu to pro jednou projde. Koneckonců, pokud jste fanoušky série Gundam, pravděpodobně nepotřebujete běhat po mapách a hledat věci, ale chcete jen ovládat své oblíbené stroje a ničit prostředí.

SD Gundam Battle Alliance je typ hry, kterou bych doporučil fanouškům série, protože si ji mohou užít. Zápasy robotů jsou docela zábavné, ale grind potřebný k získání úrovní vám rychle zničí zážitek z hraní. Tomu nepomáhá ani prakticky prázdný svět bez vedlejších aktivit. Pořizovací cena hry mi v tomto případě přišla poněkud neadekvátní.

Klady
 • grafické zpracování
 • robotické šarvátky
 • můžete hrát s kamarády
 • obtížnost hry
Zápory
 • potřebný grind
 • titul se rychle stává repetitivní
 • v podstatě nezajímavé pro ty, kteří nejsou obeznámeni se sérií
Platforma PC
 • Datum vydání 24.08.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.