Ship Graveyard Simulator 2 – Cover

Ship Graveyard Simulator 2 – ničitel lodí

28. 9. 2023
Zdroj náhledu: Games Incubator

Být hlavním mistrem na vrakovišti lodí není vůbec ta nejjednodušší práce. Čeká na vás hodně těžká fyzická námaha, za kterou rozhodně nedostanete nejlíp zaplaceno. Na mravenčí práci rozkladu kousek po kousku je ale něco chytlavého, co nás láká, a když v herním prostředí odstraníme veškeré neduhy reálné práce, může nám hra poskytnout docela zajímavý způsob relaxace formou simulované činnosti „vrakovišťmana“. Přesně s touto myšlenkou přišli tvůrci hry Ship Graveyard Simulator 2. Vývojářské a vydavatelské studio Games Incubator nám podává do rukou kladivo a my za jeho pomoci jdeme rozbít pár pantů v naší recenzi.

Městečko Ship Graveyard

Samotná hra není vůbec složitá. Spíš naopak, je krásně jednoduchá. Po zapnutí úvodního menu rychle zjistíte, že herních variací není moc a že hra je postavená jenom na singleplayeru. Menším vhodným spoilerem je, že v době psaní této recenze se objevovaly novinky od vývojářů i ohledně práci na multiplayerové verzi. Pro nás to ale nic momentálně neznamená a svoji plnou pozornost věnujeme singleplayeru. Vaše postava se objeví v oblasti, která připomíná poušť, a v pozadí vidíte moře s loděmi, které se zatím úspěšné vyhýbají svému vrakovišťovému osudu. Obrovská volná plocha před vámi evokuje, že právě na ní budete pravděpodobně rozebírat lodičky. Kromě plochy je v okolí několik baráků, které vám budou sloužit například ke koupi a zdokonalování vaší výbavy. V jednom z obchodů totiž nakupujete plány lepšího vybavení a v dalším si to lepší vybavení necháváte smontovat.

Byznysový model je ve hře složený ze dvou platebních způsobů. Hlavním jsou samozřejmě klasické peníze, které můžete získat plněním misí nebo prodejem recyklovaných součástek z poškozené lodi. Druhým jsou zpracované součástky, ty se rozdělují na kovy, nekovy, nářadí a kapaliny. Abyste s nimi mohli dál pracovat, musíte je recyklovat. Proces recyklace doplňuje méně zábavná minihra, kde odpad třídíte do příslušných kontejnerů. Z recyklovaného odpadu si můžete vytvořit lepší a výkonnější nářadí, které vám pomůže trávit v práci méně času a být o to víc efektivní. Po recyklačním středisku vám tedy zbývá ještě jedno obchodní místo, kde můžete recyklovaný materiál prodat a vydělat si nějaké další peníze. Posledním baráčkem je váš domov s počítačem, ve kterém jste si koupili loď určenou na rozklad. Nasednete proto do náklaďáčku a vrhnete se směrem do práce.

Rest in peace, kopo šrotu

Váš příchod k lodi pro ni neznačí nic dobrého. Nářadí, které máte s sebou, a spousta odhodlání pro ni znamená brzký konec. V povinné výbavě si nesete kladivo, flexu, hořák, krabici na rozebrané zboží, lano, C4 a vysílačku, se kterou můžete zavolat vzdušnou podporu v podobě jeřábu. Každá z vyjmenovaných věcí slouží k jiné činnosti. Kladivem vytloukáte nýty, flexou řežete spoje, drahou C4 nepoužíváte vůbec a bezpečně ji máte zastrčenou v kalhotách. Hořákem roztavíte silné spoje, které pak očištěné od veškerých drobných částí necháte za pomoci jeřábu přesunout na recyklační dvůr. Samotná práce rozkladu je docela stereotypní a během ní se snažíte co nejvíc efektivně loď rozebrat tak, abyste toho zničili co nejméně, a přitom se moc nenapracovali. Lodě v sobě totiž ukrývají náklad a různý materiál, který je zábava hledat a osvobozovat zpod nánosu rozpadlého železa.

Nejen náklad, ale i třeba motor a různé velké součástky je docela prima z lodi dostávat. Hlavně když musíte přijít na to, co kde a jak správně demontovat, aby vám do tváře nevybouchnul plyn nebo aby vás po zádech lehce nepošimrala elektřina. Hru oživují i tři mise, které máte u každé jedné lodi zvlášť. Ty představují tři lidi, kteří od vás požadují specifické zboží ukryté v lodi, za něž vám pak poskytují štědrou odměnu. Lodí k rozebrání je víc, a když hráč půjde postupně, v každé z nich ho čeká o něco komplikovanější bod rozkladu a o to větší výzvy. Hra se tak snaží bojovat vůči stereotypnosti, na základě které ale tvrdě stojí. Každopádně má hráč možnost kdykoliv zahodit rozebranou loď, když ho její demontáž nebaví do úplného konce, a koupit si novou, s novými misemi. Na druhou stranu si ale musíte hlídat rozpočet, abyste kvůli tomu nezbankrotovali.

Stereotypní relaxace a jiné potíže

Nemůžu říct, že by stereotypizace této hře nějak neslušela. Svým způsobem se bavíme o relaxu, kde si můžete do pozadí cinkání a rozebírání pustit různé podcasty, písničky nebo jenom tak komunikovat s kamarády na Discordu. Jde přesně o ten typ hry, která si nepodmaní celou vaši pozornost a vy tak během ní můžete dělat i něco jiného. V této kombinaci je tato hra úplně geniální. Dobrodružnost spojená s prohledáváním každé nové lodi ji dělá velmi chytlavou. Fyzika ve hře není úplně reálná, což ale vůbec není na škodu. Jste rychlejší a silnější právě v těch bodech, které by jinak víc nahrávaly stereotypnosti. Tímhle směrem je hra o krok napřed. Bohužel negativ je taky dost. Grafická i zvuková stránka Ship Graveyard Simulator 2 je úplně průměrná, ničím výjimečná, a hratelnost do nového patche byla bez žádných větších chyb.

Mezi malá negativa můžu zařadit střídání dne a noci, protože za tmy je práce zbytečně náročnější a tahle mechanika spíš otravuje, než pomáhá. Bohužel nová aktualizace učinila hru absolutně nehratelnou, a to je velká výtka směrem k vývojářům. Je skvělé, že se o hru starají a odstraňují bugy, na které jsem narazil taky, ale podělat patchem hru do nehratelného stavu je hodně velká hrubka. O to větší, že trvá už pár dní a podle zpráv naštvaných hráčů se jedná o zásadní problém. To platí i kvůli tomu, že vývojáři za tenhle typ hry chtějí docela slušný obnos peněz (v době psaní recenze 19,50 €). Jelikož nevidím do pozadí, budu ďáblův advokát a tato velká chyba se v mém finálním číselném hodnocení neodrazí, protože jinak bych nemohl hodnotit hru, která přestala nefungovat. Proto hodnotím hratelnost do patche 1.0.4 a doufám, že vývojáři opraví nedostatky co nejdříve.

Ship Graveyard Simulator 2 je relaxačním simulátorem, který není nijak extra revolučním krokem vpřed, ale zabavit dokáže. Menší nedostatky hry nejsou ničím zásadním, co by jí mělo jakkoliv uškodit. Problémem v době psaní recenze byla aktualizace, která učinila hru absolutně nehratelnou, a proto zde hodnotím jenom do patche 1.0.4. Pokud se vývojáři dokážou poprat s problémem, máte zde pohodový simulátor, u kterého si za trochu větší cenu odpočinete s kladivem „v ruce“.

Klady
  • relaxace
  • dobrodružnost
  • jednoduchost
  • fyzika není nudně reálná
  • pocit uspokojení
Zápory
  • špatná aktualizace
  • grafika
  • nudná minihra
  • střídání dne a noci
  • bugy
0.0

Doporučujeme

Pavol Kunca

Pavol je typický vášnivý hráč, ktorý na hry nemá čas. K hernej stoličke ho posadila stará dobra 1.6, ktorej sa drží do dnešných dní. Akčné strieľačky sú jeho „domovské vody“ a preto nedá dopustiť na herné série ako Far Cry alebo Mafia. Nevyhýba sa ani stratégiám, športovým, či rôznym puzzle logickým hrám. Ako perfekcionista rád dohráva hry na 110%, kedy loví každý jeden možný achievement. Okrem hrania sa rád vzdeláva, veľa cestuje a ani šport či kniha mu nie sú cudzie pojmy. Rozhodne nejakým tým pivečkom s priateľmi nepohrdne.

Sledujte nás:

© 2023 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.