SPIEL Essen 23 Uebersicht Halle 3

SPIEL Essen 23 v číslech

10. 10. 2023
Zdroj náhledu: SPIEL Essen

V neděli skončil největší veletrh deskových her na světě, SPIEL Essen 23. Letošní ročník byl provázen řadou změn, souvisejících s novými vlastníky veletrhu. Ten tak dostal nový název (minulé ročníky bývaly pojmenovány jen SPIEL 22), nové logo a také nového a k neuvěření roztomilého maskota. 

Největší server zabývající se deskovými hrami, BoardGameGeek, každoročně uveřejňuje přehled právě ukončeného veletrhu. Dle něj se na letošní ročník veletrhu vypravilo neuvěřitelných 193 000 návštěvníků z 85 zemí. Veletrh se odehrával na ploše 62 500 m2 v celkem 8 halách a svoje stánky zde mělo 935 vystavovatelů z 56 zemí. 

Velkou změnou oproti předchozím ročníkům bylo uspořádání jednotlivých stánků. Veletrh se tentokrát oprostil od zažitého modelu velkých vystavovatelů poblíž sebe a malých v jiných halách. Místo toho se pokusili seskupit vystavovatele dle jejich zaměření. Vydavatelství rodinných her, jako jsou studia AMIGO, Blue Orange, KOSMOS, Schmidt Spiele, nebo Asmodee, byla všechna ve výstavních hale 6 s přesahem do haly 5, kde jste mohli nalézt také strategické hry. V hale 4 byli především herní producenti a byl zde i prostor pro testování herních prototypů. Největší zájem byl dle fotek návštěvníků veletrhu o novou sběratelskou karetní hru Disney Lorcana, kterou vydal Ravensburger

SPIEL Essen maskot

Zdroj: SPIEL Essen

Dle Andrease Finkernagela, ředitele vydavatelství Pegasus Spiele, byl sice počet her nakoupených jednotlivci nižší než v předchozích letech, výrazně vyšší počet návštěvníků veletrhu však znamenal i vyšší prodejnost jednotlivých nových titulů. U řady stánků bylo navíc možné si koupit starší herní tituly s výraznou slevou. Mezi nimi byly třeba hry Alien Artifacts nebo Monolyth Arena od polského vydavatelství Portal, každá z nich za pouhých 10 EUR. 

Německý magazín Fairplay každoročně pořádá mezi návštěvníky veletrhu průzkum, ze kterého sestaví žebříček nejlépe hodnocených her veletrhu. I letos se na něm umístilo několik her, které již byly lokalizovány do češtiny. Jsou to Obleva, Bílý hrad, Papírové moře a Zelená planeta. Mám velkou radost, že se v žebříčku umístilo i několik mých oblíbenců, o kterých se příliš nemluví. Jde o Forest Shuffle, Faraway a především The Guild of Merchant Explorers, která je vizuálně tak fádní, že ji řada hráčů odmítá i zkusit, a přitom jde o jednu z nejlepších rodinných her posledních let. 

Příští ročník veletrhu SPIEL Essen 24 se bude odehrávat 3.–6. října 2024. Bude pravděpodobně ještě větší, s ještě delšími frontami na žhavé novinky, toalety a občerstvení, a s ještě více hrami. Vždyť letos jich bylo pouhých 1200.  

Zdroj: BoardGameGeek

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.