Steam Next Fest říjen 2022 – úvodka

Steam Next Fest říjen 2022 – nejzajímavější tituly

7. 10. 2022
 

Od posledního Steam Next Festu ještě před letními prázdninami uběhlo pouze pár týdnů a nyní je zde nová várka stovek demoverzí nadcházejících titulů, které jsou na Steamu dostupné až do 10. října. My jsme si v redakci tradičně řekli, že dáme hlavy dohromady a vybereme ty (podle nás) nejzajímavější kousky, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Samozřejmě také neváhejte prozkoumat dostupné ukázky na vlastní pěst, výběr je skutečně široký tak, aby si každý našel to své.

Nikola Erlebachová    

Wavetale / Thunderful Development

Z oceánského prostředí k nám připlouvá příběhová akční adventura Wavetale, která vás zavede na rozpadající se souostroví Strandville. V roli mladé nebojácné dívky jménem Sigrid budete objevovat tajemství ostrovů, seznamovat se s místními obyvateli a přátelit se s tajemným mořským stínem, jenž vám propůjčí schopnost chodit po vodě. Díky tomu se Sigrid bude moct efektivně přemisťovat z místa na místo, pomáhat nebohým rybářům i poustevníkům a bojovat proti tajemné entitě, aby nakonec zachránila svůj domov. Rozmrzelá babička si svou vnučku sice nepředstavuje v tak nebezpečné roli mladé hrdinky, ale nemá na výběr. Wavetale dokáže zaujmout milovníky nízkorozpočtových produkcí s pohlcující atmosférou a malebným grafickým zpracováním. Titul prozatím nemá stanoveno datum ani rok vydání, ale profil na Steamu uvádí „coming soon“.

Asterigos: Curse of the Stars / Acme Gamestudio

Za ani ne týden vychází akční indie projekt zasazený do prostředí inspirovaného starobylým Řeckem a Římem. Mladá hrdinka Hilda se vydá do prokletého města hledat svého otce, který se nevrátil z válečné výpravy. Asterigos: Curse of the Stars hráčům nabízí plnohodnotný a nefalšovaný RPG zážitek, řešení hádanek, vylepšování statistik i několika druhů zbraní a především hromadu tajemství v mytickém světě. Velký důraz je dán hlavně na objevování zlem zamořené země a příběh vás zavede do několika rozmanitých lokací. V rámci demoverze si dokonce vyzkoušíte souboj na život a na smrt hned se dvěma silnými oponenty a zabrousíte nejen do města, ale také do přilehlého lesa a stok. Boje jsou zaměřené na rychlost a obratnost, takže pozor na stamina bar. Různé typy zbraní nabídnou široký výběr pro uspokojení každého hráče a jeho herního stylu.

The Entropy Centre / Stubby Games

Tento titul sleduji již delší dobu především kvůli tomu, že mi tak moc evokuje můj oblíbený Portal, na jehož třetí díl marně čekám již několik let. The Entropy Centre je však této sérii podobný daleko více, než bych kdy očekávala. Hlavní hrdinka Aria se společně s lehce kousavou umělou inteligencí jménem Astra zabudovanou do zbraně pokusí zvrátit nepříznivý osud celého lidstva. Astra totiž dokáže manipulovat s časoprostorovou chronologii objektu… jednoduše posunout čas a rozbitým věcem vrátit původní formu. Opuštěné výzkumné zařízení před vás postaví testovací místnosti plné logických hádanek, které dokážou potrápit nejednoho myslitele. Titul ve vás dokáže vyvolat tu nostalgickou atmosféru legendárního Portalu, ale svým vlastním způsobem vás přesvědčí o tom, že nejde o pouhou kopii. The Entropy Centre vychází už 3. listopadu na PC, PlayStation 4/5, Xbox Series X/S, a Xbox One.

Reefland / UnSweet

Reefland je dalším z relaxačních logických simulátorů, ve kterém se snažíte dohromady poskládat jednotlivé dílky městské a přírodní scenérie v ucelený obraz. Titul se však v liší v tom, že každý správně umístěný pětiúhelník navrátí vybledlému ostrovu zpět kousek barevného území. Vaším úkolem tak je dle jasně daných a poměrně jednoduchých pravidel umisťovat stavby na správné místo do blízkosti ostatních, čímž získáváte body, které se promítají do stupnice procent vymalovanosti ostrova. Určité stavby však přímo vyžadují speciální umístění, jiné můžete situovat na většinu území, ale najdou se i případy, ať už se jedná o pole, důl, maják, obchod či například ohradu pro ovce, kdy se vám body mohou také odečítat. Level splníte ve chvíli, kdy dosáhnete sta procent. Není to však tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát, a vyšší úrovně potrápí vaše budovatelské smysly. Titul vychází už za pár dní, 17. října, na PC.

Miroslav Libicher    

Vengeful Guardian: Moonrider / JoyMasher

Akční retro skákačky patří k žánru, jímž nás indie vývojáři zaplavují v množství větším než malém, nicméně tato novinka od tvůrců vynikajícího Blazing Chrome na první pohled vyniká. Výtvarníkům se podařilo velmi dobře vystihnout originální a promyšlený grafický styl japonských šestnáctibitových her a člověk by snadno uvěřil, že se právě dívá na nějakou technicky obzvláště vyspělou hru běžící na Mega Drivu. Dva úvodní levely, které nabízí demo, jsou na poměry her podobného druhu až překvapivě jednoduché, každopádně působí slibně. Hratelnost ponejvíce připomíná klasickou sérii Shinobi, cyberpunková stylizace však zároveň potěší milovníky kultovních titulů, jako je Strider nebo Hagane: The Final Conflict. Hra dosud nemá oznámené konkrétní datum vydání, ale plánovaná je kupodivu už na podzim tohoto roku.

Kaku: Ancient Seal /BingoBell

Vývojáři z čínského indie studia BingoBell si v demu dávají záležet, aby dostatečně důrazně upozornili, že hratelná ukázka nereprezentuje konečnou kvalitu hry. Technických nedostatků je zatím skutečně mnoho: Některé textury jsou rozplizlé, postavy vzdálenější od kamery jsou animované s velmi nízkou snímkovou frekvencí a hra trpí na časté trhání. Dopilovat by určitě potřeboval i systém soubojů, které jsou dosud moc jednoduché, pokud jde o herní mechaniky, ale naopak náročné, pokud se podíváme, jak velké poškození dokáží ústřední postavě zasadit i ti nejmenší a na pohled neškodní nepřátelé. Přesto Kaku: Ancient Seal působí jako slibný nástupce obdivovaného titulu Kena: Bridge of Spirits. Sice zůstává pozadu za jeho výtvarnou elegancí, ale na druhou stranu naznačuje, že by mohl nabídnout pestřejší hratelnost. Každopádně fandím všem čínským vývojářům, kteří se pouštějí do ambiciózních singleplayerových projektů, a pokud se před plánovaným vydáním v roce 2023 podaří obrousit všechny hrany a odstranit technické nedostatky, mohlo by nakonec jít o zajímavý přírůstek do subžánru příběhových 3D skákaček, jemuž od časů PlayStationu 2 nebylo věnováno až tolik pozornosti.

Black Trail VR / Red Horizon

I demo této střílečky pro virtuální realitu nabízí spíš příslib potenciálně slušného výsledku, než že by rovnou signalizovalo nepochybné kvality plné hry. Z velké míry za to může jeho skromný rozsah zahrnující pouze jeden level vyvinutý speciálně pro demo. Tvůrci totiž slibují nestereotypní zážitek, o nějž se postará odlišný design každé úrovně a také rozličná paleta zbraní, jež má hráč k dispozici. V demu na nás čeká pouze revolver a vrhací nože, přičemž specialitou je artefakt zpomalující čas. Jednoduchá vizuální stylizace je v souladu s hratelností, která zavání spíše arkádovým střílením než pokusem o komplexnější simulaci chování zbraní. Jako velkou nevýhodu vnímám slabý zpětný ráz, který ve VR poněkud vytrhává z imerze. Pokud se však gunplay do vydání plné verze ještě trochu vyladí, mohl by připomínat zábavnou kolejnicovou arkádu Zombieland VR: Headshot Fever. Hra má bez dalšího upřesnění vyjít už v tomto roce, přičemž nabídne také příběh, v němž se hráč bude střídavě ujímat bělošského pistolníka a indiánského bojovníka.

Jan Pinc    

The Garden Path / carrotcake

Jak řekl již Candide, je třeba si pěstovat svoji zahrádku. V The Garden Path ovšem začnete od píky a pouze s batůžkem, sekyrkou, lucernou a pár dalšími drobnostmi se vypravíte do lesa, abyste si mohli najít svůj vlastní koutek k zvelebení. Záležitost je to velice odpočinková, nemusíte si hlídat žádné hodnoty, bát se nepřátel ani nijak zvlášť řešit zdroje. Hra zohledňuje reálný čas, takže pokud se k ní budete průběžně vracet, uvidíte, jak vám vaše rostliny dozrávají a příroda se s různými obdobími mění. Kromě toho můžete i nacházet místní zvláštní obyvatele, povídat si s nimi, obchodovat a plnit questy, které vám také mohou nějak pomoci – anebo si třeba sednout k řece a v ústraní rybařit. Je to jen na vás.

2D hratelnost s náhodně generovaným světem a ručně kreslenou přírodou nenechá nikoho na pochybách, že tohle je takové mnohem lehčí a pohodovější Don’t Starve pro lidi, kteří trpí vysokým tlakem. I když demo je už víc než rok venku, ani zde neznáme datum vydání přesněji než „2022“.

Seasick / Studio Khitori

Myslím, že podobná věc tu ještě nebyla; Seasick je tahovou strategií, v níž máte na starost všemožné mořské rostlinstvo i zvířectvo. Na dně proto pěstujete chaluhy pro obživu, v zooplanktonu množíte nové rybky a pomocí chobotnic či želv zase sbíráte různá vylepšení. Vaším nepřítelem zde není jiná zvířena, nýbrž dopady lidské činnosti na oceán. Po prvních pár pohodových kolech se tak najednou začnou objevovat nepřátelské jednotky představované třeba brčky, nedopalky nebo kusy sítí, a vy se jim musíte vyhnout, než kvůli nim vaši svěřenci (každý z tvorečků má navíc své vlastní jméno) zahynou. Aby toho nebylo málo, musíte dávat pozor i na teplotu a pH vody, jejichž změny také musíte nějak zvládnout. Zkuste tedy dovést svůj ekosystém k vítězství… i když je mnohem větší šance, že po několika kolech vám vše postupně zemře v přehřáté a překyselené vodě plné mikroplastů. Inu, jako ve skutečnosti.

Hra by měla vyjít v poslední čtvrtině roku 2022.

Betty and Earl / Giant Light Studios

V této hře se ujmete dvou hranatých okatých milenců, kteří netouží po ničem jiném než se znovu setkat. První problém však je, že je od sebe dělí různé pasti, bodce, nepřátelé, zamčené dveře a další klasické překážky známé z logických titulů. Druhý zádrhel pak představuje skutečnost, že jakmile se pohne kdokoliv z nich, pohne se i vše ostatní v úrovni. Proto raději nad každým tahem důkladně přemýšlejte, abyste vašeho drahého omylem nenahnali přímo do smrtelného nebezpečí.

Úrovně jsou plné barevných kresbiček na notovém papíře a menu obsahuje hravé prvky i zprávy ve vlastním vymyšleném jazyce, takže to vypadá, že vývojáři si dávají záležet. Hra by měla vyjít někdy v roce 2022, ale i demo je co do počtu úrovní více než velkorysé.

Anežka Ebrová    

Aliens After Ava / Alejandro Hervella

Hra od vývojáře Alejandra Harvella prezentuje mladou dámu, která utíká před mimozemšťany. Její běh je v podstatě nekonečný a ona se nesmí zastavit – je důležité, aby se Ava nezastavila. S tím jí může pomoci robot, který může vystřelit projektily na mimozemšťany a zároveň ji poskytnout štít. Styl hraní lehce připomíná běžícího dinosaura v internetovém prohlížeči, avšak Aliens After Ava dokáže upoutat svým kresleným stylem, který je komiksový a skutečně dokáže nadchnout. Pokud se tedy rádi kocháte malovaným prostředím nebo vás zajímá postapokalyptické prostředí z Války světů, rozhodně doporučujeme hru vyzkoušet. Svým designem zaujme.

LEGO® Bricktales / ClockStone

Stará dobrá stavebnice, která nám předvedla už několik her, se tentokrát pouští do nelehkého úkolu – představit nám LEGO světy tak, jak je ještě neznáme. V první řadě bude vaším úkolem zprovoznit portál, který vám umožní přístup do dalších LEGO světů, v nichž vás čekají různé úkoly a nové příběhy. Také vás přivítají dobře známé typy stavebnice a ještě lépe vypadající kostičky. Bricktales jsou specifické tím, že v nich máte možnost stavět z lega – je to trochu podobné tomu, jako kdybyste vlastnili samotnou hračku, ovšem ve virtuálním světě. Stavit můžete podle návodů za účelem, aby byla stavba buď hezká, nebo funkční. Váš most tedy může uvézt dvoutunový náklad, nebo může vypadat krásně. Omezeni jste pouze vlastní představivostí. Demo je trochu delší, a pokud jste zvědaví, co nová hra přinese, rozhodně stojí za vyzkoušení.

Michal Mráz    

Scars Above / Mad Head Games

Scars Above jsme poprvé viděli na veletrhu Gamescom 2022 a nyní si můžete zahrát demoverzi. Ujmete se role doktorky Kate Wardové, členky speciálních jednotek SCAR, která byla vyslána vyšetřit neznámý mimozemský objekt, jemuž se podařilo ochromit celé lidstvo. Jak je předem jasné, věci nejdou podle plánu a mise selže. Ve skutečnosti neznámý objekt přesměruje vaši posádku na neznámou extrasolární planetu, kde začíná váš boj o holý život. Jedná se o akční sci-fi střílečku z pohledu třetí osoby, a ačkoliv samotná ukázka toho moc neukázala, rozhodně se dá říct, že Scars Above vypadá jako zajímavá akce.

純愛貓娘的同居生活 / Dark Light Studio a Once Only

Během festivalu jsem měl možnost vyzkoušet demo erotické hry od Dark Light Studio a Once Only s názvem 純愛貓娘的同居生活 (Pure love cat lady's cohabitation life). V tomto titulu se ujmete role osamělého spisovatele, do jehož života zasáhne mladá neznámá slečna, která se k němu za podivných okolností nastěhuje. Čím více času spolu tráví, tím více se emoce mezi postavami prohlubují. Ovšem ne všechno je tak jasné, jak se zpočátku může zdát, protože postupně budete odhalíte šokující pravdu o svém životě. Jedná se o klasický erotický román, ve kterém máte spoustu textu a téměř nulovou hratelnost.

Potionomics / Voracious Games

Jistě znáte mobilní hry jako Shop Titans, v nichž vlastníte obchod, který postupně vylepšujete, a vytváříte v něm spousty položek. Tento koncept představuje titul Potionomics, v němž se ujmete role Silvie, nešikovné, ale okouzlující čarodějky, která zdědila obchod – jak jinak než čarodějnický – svého strýce. Hlavním cílem titulu je udržet obchod v chodu, čehož samozřejmě dosáhnete vyjednáváním. Zde se vývojáři inspirovali titulem Youtubers Life, kde jste pomocí karet reagovali na dané předměty, a tento projekt nabízí to samé. Připravte se na blafování, vytváření lektvarů, obchodování nebo manipulaci se zákazníky, a to vše v roztomilém a srandovním anime pojetí.

Adéla Pfefrová    

SIMULACRA 3 / Kaigan Games

Název SIMULACRA vám může být povědomý, jelikož první díl této série jsme již v minulosti recenzovali a na druhý určitě také dojde. Upřímně mi nějak uniklo, že vývojářské studio Kaigan Games připravuje i třetí díl, který jsem měla možnost si vyzkoušet na tomto Next Festu. A mohu vám prozradit, že hororová atmosféra tomuto titulu opět nechybí. V městečku Stonecreek se začalo pohřešovat až příliš mnoho osob. Do vašich rukou se dostane mobil jedné z obětí a z vás se tak stává detektiv. Dokážete rozluštit tuto záhadu a zjistit, co se všem pohřešovaným stalo a zda jsou stále naživu?

Riot Control Simulator / Corpix Games

To bych nebyla já, kdybych si nezkusila i nějaký ten simulátor. Tentokrát jsem se rozhodla pro titul nesoucí název Riot Control Simulator od vývojářského studia Corpix Games. Zde se vžijete do role policisty, který má za úkol rozhánět vzbouřené davy. Kolik násilí použijete, je jen a pouze na vás. Vaši výbavu tvoří například obušek, taser či protiúderový štít, ale také brokovnice. Nicméně pokud se násilí budete chtít vyhnout, můžete vandalům nejdříve i promlouvat do duše. Přece jen násilí není vždy ta správná cesta. V demu máte šanci si vyzkoušet první misi, kde máte na starost dav opilých fotbalových fanoušků. Musím uznat, že titul mě poměrně zaujal, nicméně optimalizace bohužel lehce pokulhává. Můžeme však doufat, že tato vada na kráse bude před oficiálním vydáním opravena.

Další zajímavé kousky, které se nám do výběru nevešly, ale také stojí za váš čas    

The Knight Witch
Hell is Others
SEASON: A letter to the future
The Time I Have Left
9 Years of Shadows
AKA
Life of Delta

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Miroslav Libicher

S videohrami má zkušenosti už více než čtvrt století. Začínal u klasik pro DOS a arkádových automatů na poutích. Ačkoli se dlouho vyhýbal konzolím, preferuje spíše akčnější druhy her a příliš si nerozumí s multiplayerovými a kompetitivními tituly. Zajímá ho herní historie v různých světových regionech. Na hry přitom nahlíží především jako na kulturní artefakty, jejichž hlavním cílem je poskytovat hráčům nové zkušenosti a vyvolávat emoce.

Jan Pinc

Korektor, kterého občas políbí múza. Jeho specialitou jsou hry příliš staré, nudné, obskurní nebo bizarní na to, aby kohokoliv zajímaly. Je vášnivým lovcem achievementů a rád vše dohrává na 100 %. Zbožňuje české lokalizace, alespoň tedy ty povedené. Po nocích stále ještě oplakává Adobe Flash Player a svoje stařičké PSP.

Anežka Ebrová

Anežka je hráčka již od dětských let. Její vášeň propukla již na základní škole díky školním počítačům, kde ztrácela pojem o časoprostoru. Mezi její první herní lásky patří série Half-Life. No a jak se říká, stará láska nerezaví. Hry od Valve prostě zbožňuje stejně jako střílečky a skákačky. Mezi její další koníčky patří hlavně sport, cestování, knihy a deskovky. Avšak její láskou zůstávají vždy hry, stejně jako pivo - tanková Plzeň 12° středně vychlazená.

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Adéla Pfefrová

Od útlého dětství sledovala staršího bratra, jak hraje hry. A nakonec se to i pro ni stalo její vášní. V současné době téměř každý den ztrácí své nervy u hry Counter-Strike: Global Offensive, kterou hraje dlouhých 5 let. Její slabostí jsou rozhodně survival hry, jako například The Long Dark nebo The Forest. Svojí povahou je extrovert, když zrovna nesedí u her nebo seriálů, ráda poznává nové lidi a věnuje všechen svůj volný čas svým přátelům a rodině.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.