The Long Dark náhled

The Long Dark – sněží, sněží a zase sněží

27. 7. 2021
Zdroj náhledu: IGDB.com

Dovolte mi vám představit moji srdeční záležitost, herní titul, který mě baví již několik let – The Long Dark. Hra byla vydána v předběžném přístupu již v roce 2014. Jedná se o survival žánr z nepřátelské a nebezpečné severokanadské divočiny. Vývojářským studiem tohoto skvělého počinu je Hinterland Studio Inc.

Přežití není jednoduché

Hra nabízí několik herních módů, nejhranější ale zcela jistě je klasický režim přežití. Před samotným začátkem hry si vyberete, zda chcete hrát za muže či ženu, místo, kde chcete začít svůj boj o přežití, a obtížnost hry. „Záhadná geomagnetická bouře zapříčinila pád našeho letadla do divočiny kanadského severu. Jak dlouho dokážeš přežít?“ Velice dobrá otázka – může to být deset minut, anebo měsíc, osud vaší postavy je ve vašich rukách. Toto je text, který se vám zobrazí před samotným vstupem do divočiny. Už tedy víme, jak jsme se ocitli v této nebezpečné krajině, a naším jediným úkolem je udržet se při životě. Tento úkol ale není vůbec jednoduchý, teplota zde může klesnout třicet stupňů pod bod mrazu, a to nemluvím o nebezpečných zvířatech, jako jsou vlci nebo medvědi. Stačí jedna malá chyba a přijdete mrknutím oka o svůj holý život. I v tom nejteplejším oblečení a se zbraní v ruce nemáte vyhráno, obezřetní musíte být neustále. Vaše zkáza totiž může přijít naprosto nečekaně v podobě silné sněžné bouře nebo husté mlhy, při které nevidíte ani na metr daleko.

Prohledávání domů a dalších míst

Po celém herním světě se nachází několik již neobydlených domů a také jiná místa, jako například rozhledna. Domy vám poskytnou přístřešek na noc a rovněž zde prohledáváte, co se dá, abyste si našli obživu, nářadí, vodu nebo teplé oblečení. Máte štěstí, že původní obyvatelé těchto míst odcházeli ve spěchu, a tak vám zde nějakou svačinu a kabát zanechali. Určité věci, jako je třeba puška na lov zvěře, však nenaleznete jen tak jednoduše. Většinou se nachází na jednom, maximálně na dvou místech po celém herním světě. Můžete si získání zbraně určit jako jeden z cílů vaší dobrodružné cesty po zamrzlé krajině, bude totiž silným pomocníkem na obranu proti nebezpečným vlkům a medvědům. Zabitím jakéhokoliv zvířete získáte i kvalitní plátek čerstvého masa. Stačí si úlovek upéct u ohně a kvalitní večeře s vysokým přídavkem kalorií je zajištěna.

Méně obsáhlý crafting

Dalším možným způsobem obstarání si potravy je kromě lovu i rybaření. Ve hře máte možnost craftingu, stačí najít vlasec, k tomu háček, a rybářské nářadí je na světě. Dále si můžete vyrobit například obvaz, oblečení z kůže medvěda či jelena nebo jednoduchý luk. Ve většině survival her je možné si postavit svůj dům, oplocení a tak dále. Stavění v The Long Dark nenajdete, logicky je nemožné v minus třiceti běhat po lese, kácet stromy a stavět si z nich vysněnou chatu či vilu.

Příběhová část

Příběhová část je rozdělena do pěti epizod, nicméně zatím jsou dostupné pouze první tři. Vžijete se do role pilota malého letounu, který se jmenuje Will Mackenzie. Za Willem příjde žena jménem Astrid a žádá ho o pomoc. Potřebuje se s tajemným kufříkem co nejrychleji dostat na místo zvané Great Bear Island. Po cestě ale váš malý letoun padá k zemi a vy jste tak uvězněni ve zmrzlé krajině uprostřed sněhové bouře. Astrid nikde v blízkosti není k nalezení, naštěstí ani její mrtvé tělo. To znamená jediné, podařilo se jí uniknout a vy jako pravý gentleman se ji vydáváte hledat. Na své cestě narazíte na několik málo přeživších, kteří vám vypráví různé příběhy či zadávají nějaké questy. Stává se z toho tak lehce hra s RPG prvky. Příběhová část zde rozhodně není hlavním tahounem – příběh sice dokáže upoutat vaši pozornost, nicméně dvě epizody stále chybí, a kdy se jich dočkáme, je bohužel ve hvězdách.

Výzvy

Výzvy jsou třetí herní mód, který titul The Long Dark nabízí. Hra obsahuje celkem osm výzev a je dost možné, že se ještě nějaké nové časem objeví. Každá výzva je samostatná bez jakéhokoliv pokračování, až na jednu výjimku. Výzva nesoucí název „Pronásledovaný“ je rozdělena na dvě části. Pokud si chcete zahrát i druhou část, musíte nejprve dokončit tu první. O co v téhle výzvě jde? Z názvu je jasné, že něco nebo někdo vám je v patách a ohrožuje váš život. Ve vašich zádech se konkrétně nachází starý rozzuřený medvěd, který s vámi nebude mít slitování, pokud se mu dostanete pod jeho spáry. Musíte se tedy dostat do lovcovy chaty dříve, než on dostane vás. Nebudu vám zde dlouze popisovat každou výzvu, můžu vám ale říci, že každá je svým způsobem zajímavá a zábavná. V každé výzvě máte nějaký cíl, nějaký úkol, který musíte splnit, a to vás žene kupředu a drží u hry.

Grafické zpracování, optimalizace a audio hry

Grafické zpracování na mě působí lehce pohádkově. Mně se tato grafika ale neskutečně líbí, je to jistý symbol hry The Long Dark. Sledování západu sluníčka či polární záře, to je pastva pro vaše oči. Vývojáři se snažili, aby vizuální zpracování nevypadalo reálně, ale spíše krásně. U této hry to ale dle mého není žádný problém, mě tato grafika uchvátila a hned jsem se do ní zamilovala. Žádné chyby textur nebo bugy jsem nezaznamenala. Hra šlape hladce, bez žádných problémů či poklesu FPS, a to dokonce i na slabších počítačích. Co ale zcela jistě musím pochválit, je veškerá hudba i zvuky, které ve hře můžete zaznamenat. Hudba, která se čas od času objeví v pozadí, dodává atmosféře ten pravý šmrnc. V domech zase slyšíte praskání dřeva od silného větru a ve vašem batohu neustále něco šramotí.

The Long Dark zcela jistě patří mezi lepší hry žánru survival, troufnu si říct i mezi nejlepší. Absence budování a rozsáhlejšího craftingu je nahrazena jinými survival prvky. Zimní krajina všude kolem vás je dechberoucí, někdy až zapomenete na realitu kolem sebe a vžijete se do role přeživšího. Skvělá hudba a zvuky pozadí už jsou jen třešničkou na dortu.

Klady
 • krásné grafické zpracování
 • bezchybná optimalizace
 • zajímavé výzvy
 • audio hry
 • neustálý strach o váš život
 • skvělá atmosféra hry
Zápory
 • slabší příběhová část
 • epizodické vydávání příběhu
Platforma PC
 • Datum vydání 01.08.2017
 • 0.0

  Doporučujeme

  Adéla Pfefrová

  Od útlého dětství sledovala staršího bratra, jak hraje hry. A nakonec se to i pro ni stalo její vášní. V současné době téměř každý den ztrácí své nervy u hry Counter-Strike: Global Offensive, kterou hraje dlouhých 5 let. Její slabostí jsou rozhodně survival hry, jako například The Long Dark nebo The Forest. Svojí povahou je extrovert, když zrovna nesedí u her nebo seriálů, ráda poznává nové lidi a věnuje všechen svůj volný čas svým přátelům a rodině.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.