The Tenants – úvodka

The Tenants – podnikatel každým coulem

4. 6. 2023
Zdroj náhledu: Ancient Forge

Říkali jste si někdy, proč je tolik lidí schopno strávit hodiny a hodiny hraním The Sims? Je to snad z toho důvodu, že hráči zkrátka milují simulaci reality, nebo proto, že tyto a podobné hry jsou jedinou možností, jak mít alespoň nad něčím v životě plnou kontrolu? Pokud jste odpověděli ano, máme pro vás tip na další hru z rodiny simulátorů podobných Simíkům. Jen s tím rozdílem, že zde budete stát v trochu jiné situaci. The Tenants prověří vaše podnikatelské schopnosti a na bedra vám naloží uspokojování potřeb rozmařilých nájemců.

Z nuly až na vrchol

The Tenants patří mezi simulátory života s výraznými prvky typickými pro manažerské hry a tycoony. Na první pohled se tváří jako další odpočinkový a nenáročný titul, ale opak je pravdou, protože se v té změti tabulek, vyskakovacích okének a zpráv můžete chvíli ztrácet. Bez multitaskingu se neobejdete, to mi věřte. Vžijete se totiž do role interiérového designéra, chůvy, popeláře, hubiče krys i švábů, uklízečky, pronajímatele nemovitostí, realitního agenta i opraváře v jednom. Na vaše bedra bude naložena hromada zodpovědnosti a bude jen na vás, jak se s tím popasujete. S pomocí zručného kutila a vašeho strýčka rychle projdete základní ovládání hry a získáte první nemovitost vhodnou k pronájmu. Vaši nájemníci však budou rozverné povahy a začnou po vás neustále něco vyžadovat. Ať už se bude jednat o opravu nefunkčního sporáku, klimatizace, kousku nábytku, či rovnou o celou renovaci pronajímaného prostoru.

S nájemníky je vhodné si udržovat dobré vztahy, ale může se stát, že jich brzy začnete mít plné zuby. Jak brzy zjistíte, někteří se časem vybarví a vy se rozhodnete jich zbavit. Ať už tím, že jim neprodloužíte nájemní smlouvu, nebo naopak využijete různých dostupných prostředků pro to, abyste je z bytu vyštvali. Základem hry The Tenants je jednoduše vydělat co nejvíce financí, abyste si mohli pronajmout více budov, a svůj kapitál tak i nadále rozšiřovali. Ze začátku však budete chudí jako kostelní myš a vybudovat impérium od píky nebude snadná cesta. Jak se říká, bez práce nejsou koláče.

Interiérový designér s ručeným omezením

Možností, jak si v The Tenants vydělat, je hned několik. Prostřednictvím svého mobilního telefonu dostáváte různé nabídky od potenciálních zákazníků, které zahrnují všelijaké práce v domácnosti. Valná většina pracovních příležitostí jsou renovace, jejichž jádro se velice podobá systému v The Sims. Klienti si od vás vyžádají zrekonstruovat jednu či více místností dle jejich určitých preferencí. Vaším úkolem bude v případě potřeby do pokoje přivést elektřinu, vodu či topení a následně od podlah a stěn až k vybavení jejich pokyny dodržet. Přitom se budete snažit vejít do stanoveného rozpočtu. Nemůžete si tedy stavět, co se vám zrovna zlíbí, protože váš výtvor bude bedlivě ohodnocen skrze veřejnou recenzi. Renovace bytů je jednou z těch zábavnějších prací, ale trochu mi vadil nedostatek různorodosti interiérového designu.

Abyste chápali, nábytek, dekorace, elektrospotřebiče, tapety a další zařízení do domácnosti si postupně ve svém katalogu rozšiřujete s přibývajícími zkušenostmi. Ze začátku tak máte přístup pouze k základním položkám a často se vám stane, že po vás klienti budou vyžadovat určitý styl, ale ten se ve vaší dostupné nabídce ještě nebude nacházet. Chce to tedy improvizovat a snažit se rozhodnout pro to co možná nejmenší zlo. Několikrát mi uteklo pětihvězdičkové hodnocení jen proto, že jsem neměla na výběr ten správný kus nábytku. Ve finále ani tak nejde o to, vytvořit pro vás přívětivý design, ale zaplácat pokoj hromadou vyhovujících, často i nevkusných předmětů, hlavně aby byl zákazník spokojen. Při snaze vyhovět poptávce nakonec stejně vytvoříte velice podobné místnosti s podobnými předměty, aniž by to byl záměr. Vše se děje z izometrického pohledu a můžete skrýt stěny, pokud vám překáží ve výhledu na celkový prostor. Nečekejte ovšem možnost cokoliv stavět, protože domy jsou jasně definované a vy můžete maximálně tak vybourat stěny nebo je naopak přidat. Toť vše k budovatelskému režimu.

Realitní makléř pro každou špatnost

V mezičase se vám naskytnou speciální nabídky od zámožnější klientely, abyste jim zrekonstruovali větší prostory, jako je například armádní základna, školní třída či karavan. Tyto zakázky vám vynesou pěkný balík, ale jejich nabídka se dokola opakuje. Dostanete ten samý úkol od stejného člověka k renovaci totožného prostoru, který jste už jednou dokončili před dvěma hodinami, a dokonce za to dostanete shodnou odměnu. Nebylo by od věci alespoň požadavky klientů změnit, protože u těchto misí se na chvíli zaseknete a dělat je už potřetí na chlup stejné vás akorát tak naštve. S rekonstrukcí souvisí ještě jedna alternativa, do co nejmenšího prostoru nacpat požadované vybavení. V takovém případě musíte dobře nakládat s dost omezeným místem.

Druhým nejčastějším typem zakázek je jakýsi druh hlídání. Budete požádáni, abyste během několika dní dohlédli na jiné nájemce v domě cizího pronajímatele místo něj. Tato práce zahrnuje pomoc s jejich problémy, když vám pošlou zprávu, že jejich dům zamořili švábi nebo se cokoliv rozbilo. Dalším způsobem rychlého výdělku je smlouvání o nájmu. Budete požádáni, abyste u potenciálních zájemců zjistili, kdo je ochoten za byt nabídnout víc v rámci dnu otevřených dveří. V podstatě si zahrajete na realitního agenta. Sami si můžete vybrat, kterou zakázku přijmout. Nikdy se mi nestalo, že bych neměla žádnou. Nabídky se naopak postupem hrou začaly kupit, ale brzy se dostavil stereotyp, protože děláte tu samou činnost stále dokola. I když je typů prací několik, po pár hodinách jsem si začala všímat, jak můj zájem uvadá.

Popelář s tučným bankovním kontem

Veškeré to vydělávání je především pro to, abyste sami rozjeli své vlastní podnikání. Když vám padne do oka nějaká nabídka prodeje bytu či rovnou celé budovy, bankovní úvěr vám pomůže na ni dosáhnout. Starost o své nájemce je celou alfou a omegou The Tenants… tedy měla by být. Realita je však trochu jinde. Čím více úkolů splníte, tím více vám začnou stoupat zisky a nasbíráte dostatek zkušeností k vylepšování nejen svých schopností. Váš strýček vám je vždy po ruce, aniž by si za to žádal plat. Budete ho vysílat na různá místa, aby vyhubil škůdce, opravil závady nebo zhodnotil byt, který se chystáte koupit, a následně jej i připravil k nastěhování.

Prostory je nejprve nutné přichystat k tomu, aby splňovaly alespoň základní požadavky. V této fázi si svou nově získanou nemovitost můžete předělat ku obrazu svému, ale prozradím vám, že vám to bude maximálně tak k lepšímu smlouvání o nájmu. Po otevření nabídky a podepsání smlouvy s nájemcem začne koloběh nepřetržitých požadavků. Ať už vás budou otravovat s každým rozbitým spotřebičem, s každou jednou myší, co se jim objeví pod postelí, nebo s tím, že se jim prostory nelíbí a chtějí je upravit. V podstatě si v jednom kuse stěžují a někdy jsou až tak moc drzí, že jim budete muset pomoct se v jejich opileckém stavu dostat do postele. Budete také řešit další problémy, jako je vykradení bytu, pletky s policií, zavedení internetu nebo úklid odpadků, protože nájemníci v The Tenants si po sobě očividně ani nedokážou vynést vlastní smetí.

S přibývajícími nemovitostmi stoupá i počet úkolů, které budete muset současně řešit. Váš mobilní telefon najednou nepřestane zvonit, zakázky se začnou kupit a hladina stresu se dostane do bodu, kdy budete rádi za pozastavení hry a malý oddech. Pokud vás už jen čtení tohoto textu stresuje, The Tenants zřejmě nebude to pravé pro vás, protože na rozdíl od The Sims nenabízí tolik relaxace, spíše naopak. Město je děleno na tři oblasti a s každou nově dosaženou úrovní přichází i pár nových možností. Později už na vše nebudete sami a můžete si najmout různé zaměstnance, ty posílat na školení a přehodit část svých starostí na ně. Jen bohužel platí, že chceš-li něco udělat pořádně, udělej si to sám. Než se však k této možnosti vůbec dostanete, uběhnou desítky hodin. Hra je všeobecně dost zdlouhavá. Na druhou stranu se dlouhé hodiny nebudete nudit, protože na vás bude valena hromada práce. Berte tolik zakázek, kolik jen můžete, k tomu, abyste si vybudovali dostatečný pasivní příjem pro nákup bytů a placení účtů i dalších výdajů.

Peníze se musí točit

Jak už jsem předznamenávala na začátku, uživatelské rozhraní The Tenants může být zprvu matoucí. Úvodní tutoriál ne vždy dobře navede na danou činnost, a tak se budete učit za pochodu a objevovat své možnosti i během prvních pár hodin. Hlavní je se nezaleknout, až vám bude na obrazovce blikat několik ikonek, s nimiž se budete muset vypořádat. The Tenants je klikačka. K ovládání vám stačí myš s pár klávesami. Jelikož titul teprve nedávno opustil předběžný přístup, nezaznamenala jsem větší technické problémy. Občas vás sice zarazí, jak nábytek prochází stěnami nebo nějaké NPC na chvilku zamrzne, ale vývojáři velmi pohotově reagují na připomínky komunity, což skutečně oceňuji.

Grafické zpracování je trochu chudší a sází na jednoduchost. Modely jsou sice hranatější kvůli malému počtu polygonů, ale i tak vizuální stránka ničím neurazí a hraje snad všemi barvami. Různé části města se zdají být poměrně živé. Sem tam po ulici mihne auto nebo se na chodníku projde kolemjdoucí. Hudba v pozadí je příjemně relaxační, ale to je spíše otázka osobního vkusu. Celkově je The Tenants zajímavou manažerskou hrou, u které se prvních pár hodin budete skutečně bavit, ale zásadní problém je v její repetitivnosti. Opakující se úkoly, typy postav, aktivity i problémy společně se zdlouhavým procesem nějakého posunu kazí celkový dojem. Osobně jsem také čekala alespoň malou svobodu ve vyjádření kreativity.

The Tenants je manažerský simulátor života zámožného podnikatele, který se musí z nuly dostat až na vrchol společenského žebříčku. Pracujte o sto šest, berte zakázky, uspokojte potřeby svých klientů a střádejte kapitál pro koupi vlastních nemovitostí, do nichž nastěhujete nájemce a zajistíte si tak pasivní příjem. Titul vám na bedra naloží hromadu zodpovědnosti, která vás může po pár hodinách omrzet opakujícím se obsahem.

Klady
 • vizuál neurazí, ale ani nenadchne
 • živá mapa
 • první dojem je skutečně pozitivní
 • optimalizace bez technických problémů
 • vývojáři bedlivě naslouchají komunitě
 • česká lokalizace
Zápory
 • po čase nastupuje repetitivnost
 • opakující se speciální zakázky
 • nedostatek různorodosti interiérového designu i úkolů
 • celkově zdlouhavý proces
 • postupné odemykání nábytku řadu úkolů ztěžuje
 • malá svoboda v kreativitě
Platforma PC
 • Datum vydání 25.03.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Nikola Erlebachová

  Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.