Tools Up! - náhledovka

Tools Up! – když je rekonstrukce domu neskutečná nervárna

18. 7. 2021
 

Stejně jako stěhování, i rekonstrukce domu není pro žádného člověka zrovna procházka růžovým sadem a i při této akci je nutné být vybaven velmi velkou dávkou trpělivosti. O tom, že se nejedná o nic příjemného, vás přesvědčí i hra Tools Up!, což je další titul, který můžeme přirovnat ke známé kuchařské sérii Overcooked! či nedávno recenzované hře Moving Out, kde jsme se vžili do role stěhováka domů. Jestli je i Tools Up! stejně dobrým párty titulem jako zmíněný Overcooked! nebo Moving Out, se dozvíme v dnešní recenzi.
¨

Sám či s kamarádem

Jak už jsme v úvodu zmínili, Tools Up! toho má mnoho společného se sérií Overcooked! či Moving Out. To platí především pro způsob hraní, který je stejně jako v případě výše zmíněných her čistě na vás. Titul si můžete užít buď jako jednotlivec, nebo si ke hraní přizvat další kamarády do kooperace, kterou i v tomto případě můžete hrát celkem až ve čtyřech lidech. Samozřejmě i zde platí, že kooperace přináší odlišný způsob zábavy než při hraní jednoho hráče. Co musíme zmínit a pochválit, je fakt, že Tools Up! má lépe zvládnutý balanc mezi multiplayerem a hrou pro jednoho hráče.

Zatímco u Moving Out bylo velmi obtížné v singleplayeru zvládnout hru na nejvyšší hodnocení, u této hry je tento aspekt pojat velmi dobře a i bez asistence kamarádů jsem neměl s úrovněmi žádný velký problém a bylo možné je dohrát na nejvyšší hodnocení, což je v tomhle případě tři hvězdy. I tak ale platí, že Tools Up! v tomto případě doporučíme spíše těm, co si chtějí užít nějakou srandu s přáteli, jelikož singleplayer nedokáže nabídnout to originální kouzlo, které podobné tituly mají.

Oprav podlahu, namaluj zeď, to vše za pár minut

Malování či konstrukce podlahy bude ve hře vaší primární prací. Ze začátku vám titul vše potřebné připraví a vám tak zbude jen samotnou zeď namalovat či jen položit koberec nebo dlažbu. V pokročilejších fázích hry už si budete muset udělat vše sami, tedy nejprve odstranit starou zeď, nachystat novou a až poté se pustit do samotného malování. Na všechny tyhle úkony budete mít většinou jen pár minut, takže je velmi důležité plánovat strategii, co udělat jako první, abyste všechno stihli včas. Kromě samotné práce musíte hlídat i příchod kurýra, jelikož ne všechny potřebné materiály máte k dispozici již na začátku. Kurýra je zde potřeba odbavit velmi rychle, jinak se může stát, že vám jednoduše odejde i se zbožím. Tyto aspekty jsou v kooperaci velmi snadno ohlídatelné, protože je možné mezi hráči rozdělit, na který úkon se kdo zaměří.

Větší výzva je to však u jednoho hráče, kde si vše musíte ohlídat jen vy sami. Při hraní Tools Up! budete nejednou mlátit vzteky do klávesnice, sebemenší chybkou se totiž můžete velice snadno a rychle připravit o nejvyšší hodnocení za dokončenou úroveň. Co se samotného hodnocení týče, titul odměňuje hráče podle toho, kolik úkolů v dané úrovni zvládne. Zatímco u Moving Out jste museli k úspěšnému dokončení vystěhovat všechen nábytek a podle zvládnutého časového limitu jste dostali zlatou, stříbrnou nebo bronzovou medaili, Tools Up! vyřešil tento aspekt jinak. K úspěšnému dokončení nemusíte splnit všechny zadané úkoly a k získání jedné hvězdičky vám stačí zrekonstruovat jen jednu místnost, přičemž platí, že čím více úkolů splníte, tím více hvězdiček získáte. Maximálně můžete získat tři hvězdy, což získáte jen za plný počet bodů, tedy pokud splníte všechny úkoly, co máte. Pokud nechcete řešit žádný časový limit a chcete jen u hry relaxovat, můžete si zvolit režim bez časového limitu, kde nemáte žádné omezení. Tento režim je však spíše určen pro děti, na které je i tato hra díky animované grafice zaměřená.

Pohodlnost ovládání moc nepotěší

Stejně jako valná většina her, i Tools Up! má své mouchy, které kazí výsledný dojem z hraní. Tím nejvýraznějším problémem byla za celou dobu hlavní postavička a samotné ovládání, které trpí zásadními nedostatky. Mnohokrát se mi stalo, že jsem nedokázal zaměřit věc, kterou jsem chtěl, nebo když už se mi ji zaměřit podařilo, hra stejně vmžiku dokázala označit jinou věc a třeba místo vysypání odpadu do koše postavička odpad položila jen tak na zem. Tento problém se většinou děje vždy, když blízko sebe máte položeno hned několik věcí, což je mnohdy nutnost, abyste úroveň stihli na tři hvězdy. Dalším problémem bylo, když jste nějakou věc nesli a chtěli jste ji položit. Postavička nesčetněkrát kývala, že zde danou věc položit nejde, přitom místa kolem sebe měla habaděj. Takové chyby jsou zde docela zásadní, jelikož mohou značným způsobem ovlivnit vaši úspěšnost v dané úrovni.

Nádherný vizuál a soundtrack

Co se nám na hře naopak velmi líbí, je pěkně vypadající kreslená grafika a zábavný soundtrack. Ten velmi příjemným dojmem doplňuje někdy pěkně vypjaté chvíle, které budete při hraní Tools Up! mnohokrát zažívat. Titul i skvěle funguje a ani po technické stránce nemůžu v tomto případě nic vytknout. Nyní už přišel čas na naše závěrečné hodnocení, kde zjistíme, jak se titulu vlastně vede.

Tools Up! je jednoduše další blbůstkou, která si dělá legraci z další činnosti z lidského života. Po vaření v podobě Overcooked! a stěhování domů z Moving Out se dostanete k rekonstrukci domu, kterou si i v tomto případě užijete především s kamarády. Titul nabízí parádní výzvu, skvěle zpracovaný soundtrack a pěkný vizuál, díky němuž vás hraní ještě více pohltí. Výsledný dojem trochu kazí v některých ohledech špatně optimalizované ovládání a pár chyb, které vám během hraní mohou značně ublížit.

Klady
 • skvěle fungující kooperace
 • hra je dobře optimalizovaná i pro hraní v singleplayeru
 • režim bez časomíry určený pro děti či jen odpočinek
 • pěkná vizuální stránka
 • soundtrack
Zápory
 • spousta drobných chyb
 • v některých ohledech špatně fungující ovládání
 • zmíněné chyby vám velice často dokážou ublížit, zvláště ve hře pro jednoho hráče
Platforma PC
 • Datum vydání 03.12.2019
 • 0.0

  Doporučujeme

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.