Vampires Fall Origins

Vampire's Fall Origins – PC vs mobil verze

30. 3. 2021
 

Upír nebo též Vampýr. Legendární bytost s nadpřirozenou silou, která se živila pouze jedinou tekutinou, krví živých bytostí. Přesně to se totiž dozvíte ve hře Vampire's Fall Origins od tříčlenného týmu z Early Morning Studia.

Vampire's Fall Origins je označováno jako klasické RPG ze „staré školy“, se spoustou vedlejších úkolů a zasazením do tajemného světa upírů, vlkodlaků, přízraků, čarodějnic a různých démonů. A jak si na tom stojí PC verze Vampire's Fall Origins oproti původní mobilní F2P verzi? To se dočtete v následující recenzi.

Vzestup upírů

Vampire's Fall Origins nás zavede do počátku vzniku upírů a to velice originálním způsobem, který se značně liší oproti románovým předlohám a filmům zlatého plátna. Země je bez vládce a je rozdělena na menší či větší vesnice a osady. Vy jakožto mladý zelenáč pocházející z vesnice Vamp‘Ire se snažíte prorazit ve vojenské kariéře.

 Náhle však přichází jeden z hlavních záporáků hry. Tajemný Čaromistr, který dá vesnici Vamp’Ire „férovou“ nabídku. Nejsilnější voják vesnice proti Čaromistrovi. Samozřejmě, že se nikomu do boje nechce a tak vyšlou Vás. Nemáte šanci vyhrát a tak Čaromistr srovná celou vesnici. Něco se s Vámi však stalo, jste mrtví a zároveň živí a máte neutuchající žízeň, kterou voda nezažene.

Stal se z Vás první z nového druhu. Jste prvním Vampírem. Vaše cesta za pomstou může začít. I když by se dalo říci, že se jedná o klasický příběh hnaný pomstou, tak ne všechno je tak černobílé, jak se na první pohled zdá a skutečný nepřítel je někde jinde.

Vampires Fall Origins souboj

Dlouhý příběh a hodně vedlejších úkolů

Vampire's Fall Origins má jeden poměrně dlouhý hlavní příběh a celkem 121 vedlejších úkolů (rozděleno do dvou map). Úkoly jsou ve stylu přines, seber, zabij, získej, prozkoumej – nicméně většina z nich je i doplněna o vtipné průpovídky nebo dovětky, například s nahluchlým staříkem nebo když se snažíte připojit do kultu a musíte zjistit kdo je spojka pomocí klíčové fráze. Taky se dozvíte, proč se upíři „bojí“ česneku. K tomu všemu je zde i mnoho výzev v podání „světových surovců“ – tedy minibossů, ze kterých Vám může padnout zajímavé vybavení, a poté bludiště surovců, které je už opravdovou výzvou

Skilly a atributy

Co by to bylo za RPG bez skillů a atributů. Tady bohužel PC verze oproti mobilní dost zaostává.  Jsou zde 3 základní stromy pasivních atributů, které Vám zvyšují % útok, obranu, blok, aplikace jedu a jiné bonusy včetně HP, úniku nebo koncentrace (stamina na speciální útoky). Pak zde máme čtyři schopnosti kontroly a čtyři schopnosti instinktu, jedná se aktivní „útoky“, které můžete používat v průběhu soubojů spolu s Vaší zbraní.

V mobilní verzi Vampire's Fall Origins je však ještě jeden „legendární“ strom, který ovlivňuje ještě více pasivní atributy, nachází se v něm dosti podstatné atributy a tudíž beru za velkou škodu, že je vývojáři neaplikovali i do PC verze.

Ve hře je i poměrně mnoho vybavení, nechybí tak meče, sekery, štíty, dýky, talismany, pláště, prostě vše, co se dá očekávat od kvalitního RPG. Nicméně chybí obouruční zbraně. Kromě poměrně pestré palety equipu je pestrá i škála nepřátel, se kterými se setkáte. Nechybí tak démoni, vlkodlaci, vojáci, různá monstra nebo i Yetti a Čarodějnice.

Vampires Fall Origins boj

Mobilní verze Vampire's Fall Origins nabízí víc

Nutno podotknout, že zde je opět vidět port z mobilu na PC a jasné zaměření vývojářů na mobilní verzi. V mobilní verzi jsou pomalu doplňována další monstra v podobě golemů nebo třeba i dráčků, hejna netopýrů atd. Z některých se dokonce mohou stát Vaši společníci a propůjčovat Vám pasivní % bonusy. Tyto bonusy jsou například klasické zesílení útoku, navýšení maximálního zdraví nebo seslání jedu na nepřítele.

Prozkoumávání světa je v podání izometrického pohledu, nicméně souboje jsou formou tahových duelů ve stylu plošinovky. Z počátku to může působit jako špatný nápad, ale vzhledem ke stylu a propracovanosti hry se jedná o poměrně dobré taktické rozhodnutí, vzhledem k tomu, že v průběhu duelu musíte často měnit a kombinovat útoky v závislosti na Vašem protivníkovi a na boostech, které si na sebe může seslat.

Na hře je poměrně znát, že se jedná o port z mobilní verze a to zejména v pohybu postavy. Nicméně nejedná se o nic kritického. Na ovládání máte myš anebo klasické WASD a klávesy 1-4, kterými poté v duelech volíte útoky.

Vampires Fall Origins svět

Hezká grafika na mobilu i PC

Hezká kreslená grafika rozhodně neurazí, monstra v duelech jsou opravdu hezky vyobrazena s poměrným důrazem na detail. Zde PC verze jednoznačně vyniká nad mobilní, protože detaily prostě na mobilu nejsou tak vidět jako na monitoru.

Zvukově se nejedná o nic zásadního. Soundtrack je na velice příjemné úrovni a některé skladby jsou opravdu parádní.  Ozvučení hry už bohužel tak dobré není a zvuky v průběhu hraní jsem vypnul. Neříkám, že by se to nedalo poslouchat, ale jedná se o jednotvárné – neprocítěné opakující se efekty.

Vampires Fall Origins meč

Na mobilu proti ostatním upírům

Oproti mobilní verzi PC verze nemá multiplayer, což je velká škoda, protože v PvP teprve opravdu vynikne Vámi zvolený herní styl, skiill build a vybavení. V mobilní verzi navíc stále přibývají nové věci, mezi nejnovějšími jsou klany, kde můžete hrát s kamarády, různé klanové výzvy, ale i týdenní sólo výzvy. Hra na mobil je free to play – tedy zdarma. Nicméně obsahuje možnost zakoupení zlata nebo krystalů. Na rozdíl od jiných her, zde Vám ono zakoupení neposkytne dramatickou výhodu nad jinými F2P hráči.

Vampire's Fall Origins je solidní RPG, které Vás zabaví, nicméně si myslím, že vývojáři se budou hlavně soustředit na mobilní verzi a PC verze měla za úkol spíše přilákat lidi do mobilní verze. Proto doporučuji nejdříve zkusit mobilní verzi hry, která je zdarma a poté, pokud Vás hra bude bavit, tak si koupit Vampire's Fall Origins na Steamu. Hra má českou lokalizaci.

Klady
 • příběh
 • velké množství úkolů
 • velké množství skillů, atributů a vybavení
 • grafické zpracování
Zápory
 • chybí zásadní atributový strom z mobilní verze
 • chybí multiplayer
 • oproti mobilní verzi malý zájem vývojářů
Platforma PC
 • Datum vydání 31.01.2020
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Technické zpracování

  Obtížnost

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.