Vanquish intro page

Vanquish – zachraňte svět

4. 7. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

Legendární konzolovka Vanquish se po letech dostala i na PC. Většina hráčů měla, nebo dokonce stále má, obavy z její PC verze, a proto vás mohu hned na začátek s čistým svědomím uklidnit, že Vanquish na PC běží naprosto fantasticky. Tento port se opravdu povedl. Společnost SEGA, která je jeho vydavatelem, se již před vydáním zaručila, že pokud nebude port tohoto v Asii kultovního díla povedený, tak celý projekt pozdrží tak dlouho, než to bude perfektní. Samotný vývoj hry Vanquish na konzole začal již v roce 2007, kde následně celosvětově vyšla v roce 2010. Plnohodnotný port (tedy ne jako například v případě NIOH) na PC pak trval dlouhých sedm let.

Rusko se zmocní amerických technologií

Děj hry vás zavede do blízké (dost možná i reálné) budoucnosti, kdy se Rusko zmocní americké vesmírné stanice. Vesmírná stanice však nesloužila pouze jako laboratoř, ale jedná se o vysoce nebezpečnou solární zbraň, která může svou drtivou silou prakticky zničit cokoli na Zemi. Rusko neváhá a jako důkaz nově nabyté síly a odhodlání použije solární zbraň na San Francisco. Rusko požaduje bezpodmínečnou kapitulaci Spojených států, jinak po San Francisku zničí i New York. To si samozřejmě Spojené státy nenechají líbit, a tak zmobilizují mariňáky a vládní agenty. Jedním z těchto agentů je i Sam, silný kuřák s drsným hlasem a smyslem pro ironii. Samovým parťákem na drátě je krásná Elena, která dává našemu drsňákovi různé tipy a usnadňuje mu práci, jak to jen jde. Hned na začátku hry vidíme Sama, jak je nasoukán do speciálního bojového obleku, díky němuž se náš hrdina změní v chodící monstrum na likvidování nepřátel. Bojový oblek, krom toho, že Sama chrání, také propůjčuje i značnou mobilitu a určitým způsobem i možnost „bullet-timu“ (ano, vzpomínka na Maxe Payna).

Vanquish boss

Zdroj: igdb.com

Super oblek a pestrý výběr zbraní

Respektive Samův oblek je vybaven tryskami, které umožní se pohybovat na bojišti značně zrychleně a dělat i různá bojová komba. Samozřejmě je zde i poměrně široká škála zbraní, která zapadá do žánru těchto her. Máme zde tedy klasickou útočnou pušku, raketomet, granáty, ale také vrhač ozubených disků. Vanquish je střílečka z pohledu třetí osoby, kde bojujete proti robotům a sem tam i nějakému bossovi. Rozmanitost nepřátel je nicméně povedená a musím říci, že v některých případech i inovativní. Samotný boj je díky různým skluzům, „zrychlení – bullet-timu“ a kombinacím komb velice zábavný a je hlavní páteří a tahounem celé hry. Na plném využití schopností tohoto super obleku prakticky stojí celá hra i souboje s většinou nepřátel a hlavně minibossů.

Vanquish boss spider

Zdroj: igdb.com

Grafika a zvuk

Graficky je hra povedená a odpovídá době vydání hry. V některých situacích už nicméně může působit lehce zastarale. Optimalizace je velice dobrá a hra běží poměrně plynule, avšak při přechodu do různých lokací jsem měl pocit mírného „seknutí“, což se mi potvrdilo na dvou různých strojích. Prostě klasické nahrání další lokace. Zvuková stránka hry je dobrá, až na dabing. Hlasy k hlavním charakterům moc nesedly, ale dá se pochopit, že tvůrci sázeli na drsnou image postav. Soundtrack působí futuristickým nádechem a dobře doplňuje atmosféru hry. V určité fázi lesní hry se bohužel objevují některé neviditelné zdi. Sice se nejedná o nic zásadního, co by silně narušovalo hratelnost, ale některých situacích to může hru znepříjemnit. Jde zejména o to, že tato zeď působí na vás, ale na nepřátele ne. Je to tedy prakticky něco jako v Dark Souls, kde zdi blokují vaše zbraně, ale nepřítel projde.

Hru prolétnete celkem rychle

Když jsem zmínil slovo „prolétnout“, měl jsem opravdu na mysli prolétnout. Hra, i když je velice zábavná, je bohužel poměrně krátká. Pokud hrajete na maximální obtížnost bez zaměření na achievy, můžete hru dokončit za bezmála 5–6 hodin (s plněním achievementů a následnými výzvami po každé kapitole je to cca 8 hodin – záleží na vaší šikovnosti).

Hru můžete sledovat zde.

Vanquish je hra bez hlubšího příběhu, s perfektní hratelností a možností vyřádění se. Jedná se o velmi povedený port s hromadou akce a určitými výzvami, při kterých se zapotíte. Minibossové jsou opravdu povedení a i na normální obtížnost představují výzvu. Bohužel je hra velice krátká a přímočará. Doporučuji ji koupit ve slevě cca pod 10 €, za tu cenu se jedná o parádní kousek.
Klady
  • zpomalení času
  • hodně akce
  • souboje s minibossy jsou výzvou
  • dobrá optimalizace
  • velice povedený port
Zápory
  • dabing
  • pouze tři zbraně najednou
  • neviditelné zdi
0.0

Doporučujeme

Petr Polák

Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

Sledujte nás:

© 2023 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.