Fubuki: Zero in on Holoearth - cover

FUBUKI ~zero in on Holoearth~HOLOLIVE ALTERNATIVE - liška, kovbojka nebo pirátka

13. 5. 2025
Zdroj náhledu: IGDB.com

Je to tady. Hra, na kterou jsem čekal s otevřenou peněženkou a zavřeným rozumem už ve chvíli, kdy jsem odehrál demo na Next Game Festu. FUBUKI ~zero in on Holoearth~HOLOLIVE ALTERNATIVE není jen hra – je to útok na moje weebí srdce, připomínající mix Nier: Automata, Genshina a ranního livestreamu s příliš silnou kávou. Prostě je tady konečně pořádná dávka digitální waifu akce. Otázka tedy pouze zní, dokázalo studio PEPOSOFT přinést dostatečnou a pořádnou dávku?

Vítejte ve virtuálním světě

Příběh začíná typicky epicky. Fubuki se probouzí ve virtuální realitě, která připomíná Holoearth, ale cosi není v pořádku. Její přátelé zmizeli, svět se rozpadá a AI jí neustále píše capslockem, že všechno je „SYSTÉMOVÁ CHYBA, NEMĚJTE OBAVY, JSTE V POŘÁDKU“. Není. Naštěstí je tu klasické anime klišé – když nevíš co dělat, běž tím směrem, kde to nejvíc svítí. Příběh osciluje mezi vážností a totální cringe komedií, kterou musel vytvořit někdo, kdo se postaral o vznik Konosuby a pak měl tvůrčí poradu v Maid Café (za tento anime vtip bych chtěl poděkovat všem fanouškům Naruta). Ale pozor – někde mezi tím to vážně funguje.

Takže kdo je ta naše milovaná hlavní postava jménem Shirakami Fubuki? Jedním slovem: liškoholka. Dvěma slovy? Liško holka. Je to mix liščí elegance, energetického dryjáku a fanynky na rozbíjení čtvrté stěny. A další vedlejší postavy postavy? Některé si zamilujete už díky dabingu, jiné budete nenávidět. Vím, je to docela nefér a nic neříkající přirovnání, ale bossfighty vedete především s ženskými antagonistkami, kde žánr spadá především do komedie ve stylu „Co se to vlastně stalo, to jsem netušila, jé“. Vlastně pokud nejste fanoušci anime, čeká vás více trapnosti než čehokoliv jiného.

FUBUKI se snaží být akční RPG se silnými anime prvky. Máte útoky, komba, ultimátky, a občas něco úplně mimo žánr – třeba vaření rámen nudlí v boji (ano, opravdu). Soubojový systém je překvapivě solidní, i když občas zahlcený efekty až se vám z toho rozsvítí i lednička. Nepřátelé jsou různorodí – od glitchnutých čibi příšer po kybernetické popové idoly s meči většími než jejich ego. Grind? Ano. Ale milý grind. Takový, při kterém máte puštěné Fubuki Best Moments Compilation na druhém monitoru a vůbec vás to neobtěžuje.

Zdroj: IGDB.com

FUBUKI ~zero in on Holoearth~HOLOLIVE ALTERNATIVE se dá hrát i na klávesnici

Na ovládání si zvyknete rychle, hlavně pokud jste někdy hráli jakýkoliv titul od Bandai Namco. Klávesnice i gamepad fungují plynule, ačkoliv hra extrémně tlačí na to, ať hrajete na ovladači. Popravdě, těch čudlíků není tolik, aby se nedala nastavit i klávesnice. Tady vám radím, snad poprvé za celou dobu co hry recenzuji,eposlouchejte tvůrce a hrajte na klávesnici. 

Optimalizace? Zvláštní. Na jedné mapě běžím jak se dá a nemám žádný problém. Jinde se fps potácí jak Ayame při ranním vstávání. Bugy? Jsou. Ale vtipné. Jednou mi Fubuki zůstala běžet v cutscéně a přeběhla přes dialogové okno. Bohužel, nepodařil se mi screen, a to mě zatraceně trápilo. Zvuky občas glitchnou a místo výbuchu slyšíte velice dětinské "Yatta~!", ale víte co je na tom to nejhorší? Zní to prostě roztomile, nebo, jak se dneska říká, kawaii. 

Nicméně ne všechno je takové. Největší problém je balanc mezi jednotlivými částmi.  Některé pasáže si musíte vážně vydřít, jiné připomínají snad až vizuální novelu. Není to úplně ono. Mám také pocit, že místy je až moc cítit, jak hra spěchala ven – opakující se assety, polonásilně implementované minihry a zmatek v menu. A jo, loadovací obrazovka mi jednou zůstala viset 15 minut, protože se zasekl animovaný liščí ocásek. Což mi nevadilo.

Zdroj: IGDB.com

Pixel art je umění

Celý svět je nádherně stylizovaný. Je to jak kdybyste otevřeli artbook HOLOLIVE a nechali ho ožít. Styl je pastelově přepálený, efekty připomínají animované přechody z AMV z roku 2006 – a já to myslím jako poklonu. Prostředí se sice opakuje, ale má to atmosféru. Umělecký pixel art je neuvěřitelně propracovaný a kvalitní, navíc je díky němu titul plynulý.  když se občas ztrácíte ve změti chaotických kostiček, působí vše neuvěřitelně magicky.

Zvuková stránka hry působí překvapivě vyspěle. Hudební podkres se dynamicky přizpůsobuje dění – v akčních pasážích graduje rytmem i intenzitou, mimo tyto sekvence naopak zpomaluje a vytváří pocit odcizeného digitálního světa. Zvukové efekty jsou čisté a srozumitelné, od výbuchů až po jemné šustění pohybu. Dabing hlavní postavy i vedlejších rolí je profesionální, i když občas mírně přehnaný – přece jen hlavní hrdinka je popovou idolkou, takže jistá míra teatrálnosti se dá odpustit. Celkově audio doplňuje počin velmi dobře a v některých momentech ji dokonce výrazně posiluje. Není to sice zvukový masterpiece, ale rozhodně nezklame.

FUBUKI ~zero in on Holoearth~HOLOLIVE ALTERNATIVE je jako sledovat celou sezónu anime za víkend – vyčerpávající, šílené, místy nelogické, ale nemůžete přestat. Je to fanservis srdcem i duší, určený primárně pro hololive komunitu, ale pokud milujete anime, bojové lišky a technosvět s nádechem glitch-umění, zkus to. Možná budete překvapeni. A možná taky nebudete vědět, co se právě stalo. Ale budete se usmívat. Přinejmenším.

Klady
  • solidní fanservis
  • dobrá dávka humoru
  • hromada anime děvčat
  • intuitivní ovládání
Zápory
  • hrozně moc klišé
  • pro nefanoušky anime nepochopitelné
  • špatný balanc mezi jednotlivými částmi
Platforma PC
  • Datum vydání 13.04.2025
    • Vývojář PEPOSOFT
    • Vydavatel Phoenixx
    0.0

    Doporučujeme

    Vizuál

    Audio

    Příběh

    Znovuhratelnost

    Technické zpracování

    Obtížnost

    Patrik Klicman

    Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

    Sledujte nás:

    © 2025 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.