Přes vytrvalý déšť a neutuchající vítr vedeš svůj langskip vpřed. Nová území jsou plná zdrojů a bohatství. Jen ten, kdo dobude největší slávu má šanci stát se jarlem vikingů! Desková hra Loooď (v angličtině Looot) je hrou pro 2–4 hráče od 10 let na asi 35 minut, zasazená do období dobyvačných výprav vikingů. Ač abstraktní, tematika vikingů je pěkně zpracována. Dobýváte stavby, pleníte a získáváte zdroje z nových území. Tyto zdroje nakládáte na dlouhé lodě a s jejich pomocí rozvíjíte svůj fjord, budujete chrámy, dlouhé domy a přístaviště. Na náš trh ji přináší vydavatelství TLAMA Games.
Přímočará pravidla, strategická hloubka
Loooď má velice snadná a dobře napsaná pravidla, která i začínajícímu hráči vysvětlíte během pár minut. Dohromady osm stran, ale se spoustou příkladů, výpisem herního materiálu a zobrazením přípravy hry. Při hraní ale potrápí mozkové závity. Snažíte se správně nakombinovat dílky na své desce, zároveň plánujete i umisťování vikingů a pokud možno, chcete přímo nenahrát na skvělý tah svým protihráčům. To vše přináší strategickou hloubku a velmi zajímavá rozhodnutí. V poslední době si velmi cením her, které jsou pravidlově snadné, odehrajete je do 30 minut, ale zároveň vám dají pocit plnokrevného herního zážitku plného balancování a rozhodování. Nic proti několikahodinovým hutným eurům, velmi ráda si k nim sednu. Ale moji nejčastější spoluhráči nepatří mezi hardcore hráče, a tak potřebuji skvělé hry s vysvětlovací dobou do pěti minut. Což přesně Loooď plní.
Příprava a cíle hry
Příprava i následný úklid jsou rychlé. Podle počtu hráčů sestavíte z desek krajiny herní plán, umístíte na určená hexová pole sloupečky budov, domy a věže po dvou, hrady po třech. Přiložíte desku trofejí a oceánu, na kterou z pytlíku vylosujete 5 lodí přídí vzhůru. Vedle herního plánu utvoříte obecnou zásobu zdrojů v podobě ovcí, seker, dřeva a zlata. Nakonec si každý z hráčů vezme desku fjordu, třináct dřevěných meeplů vikingů a tři žetony štítů. Před prvním tahem ještě na svůj fjord umístíte tři staveniště (přístav, chrám a dlouhý dům). Těch je ve hře pět od každého druhu a jejich náhodné přiřazení zvyšuje variabilitu jednotlivých partií. Cílem deskové hry Loooď je strategické umisťování vikingů na herní plán a následné pečlivé rozmisťování zdrojů, budov a lodí na vaší desku fjordu, a tím získání co nejvyššího počtu bodů.
Jak se hraje
Dle pravidla prvního hráče začíná ten, kdo bydlí nejdále na severu. Ve svém tahu musíte umístit na pole na herním plánu jednoho ze svých vikingů a získat zdroj z daného políčka. Vikinga smíte postavit jen na neobsazené pole sousedící s deskou oceánu nebo s jiným vikingem. Následně takto získaný zdroj, případně dílky budov, umístíte na svou desku fjordu.
Zisk budov je podmíněn splněním podmínek pro dobytí. Stejně tak dokončení staveniště je podmíněno splněním jejich nároků na zdroje a budovy, které je musí obklopovat.
K zisku domu stačí vedle sloupečku s domy postavit svého vikinga. Věže je potřeba propojit řadou vikingů ve své barvě. K dobytí hradu je zapotřebí čtyř sousedících vikingů ve vaší barvě, z nichž alespoň jeden sousedí také s hradem. Druhý, případně třetí dílek hradu ze stejného sloupečku dobude až skupina osmi (či dvanácti) vzájemně sousedících vikingů. Zásoba budov na herním plánu je omezená. Pokud dojdou, dílek budovy po splnění podmínek pro dobytí nezískáte.
Další akce jsou volitelné a je jen na vás, zda je v každém tahu provedete. Můžete si vzít z nabídky žeton lodě. Vždy je viditelné, které tři zdroje musíte kolem dílku lodě umístit, abyste ji naložili a tím dílek otočili a získali bodový bonus za zdroj/budovu na své desce fjordu. Každá loď, kterou jste nenaložili, vás bude na konci hry stát pět bodů. Můžete se rozhodnout získat jednu z pěti trofejí, podle počtu seker na své desce. Čím více seker, tím více bodů, ale každou trofej může získat jen jeden z hráčů. A nebo se můžete rozhodnout využít své štíty. Každý z nich smíte využít jen jednou za hru, ale klidně všechny v jednom tahu. Štíty vám umožní rozbít trochu pravidla hry – umístit vikinga na už obsazené pole, zdvojnásobit výnos zdrojů z políčka nebo neprodleně umístit druhého vikinga v daném tahu.
Konec hry a bodování
Hra Loooď končí, jakmile každý z hráčů postavil na herní plán všechny své vikingy. Ke spočítání bodů pomůže bodovací bloček z krabice. Sečtěte počáteční bodovou hodnotu se všemi bonusy z lodí za každý dílek budov a zdrojů. Přičtěte vítězné body za dokončená staveniště a případnou trofej. Nezapomeňte odečíst pět bodů za každou loď, kterou se vám nepovedlo naložit.
Vizuál a zpracování
Vizuálně není hra úplně oku lahodící, ale přebal má něco do sebe. Jednoduchá a přehledná grafika pomáhá orientaci na herním plánu a ikonografie je dostatečně jednoznačná. Barvy komponent jednotlivých hráčů nejsou zvoleny úplně šťastně, a tak může být pro některé téměř nemožné odlišit šedou s modrou. Žetony a desky herního plánu jsou z dostatečně silného kartonu. Desky hráče jsou jen silnější papír, ale ničemu to nevadí, pouze vymezují vaši herní plochu a slouží k ukládání získaných dílků. Velikostí krabice bych ji po boku Ptačí říše, Akropolis a Krajiny zvířat zařadila mezi dovolenkové tituly. Ne tedy na dovolenou v podobě čundru s krosnou na zádech, ale při přesunu s kufrem na místo s alespoň konferenčním stolkem je ideální.
Loooď je skvělou volbou pro všechny, kteří si chtějí vychutnat výživný herní zážitek s minimem pravidel a mají jen velmi omezené množství času. Je výborným fillerem mezi náročnějšími a dlouhými tituly. Díky přímočarým a snadno pochopitelným pravidlům je také skvělou volbou, pokud vás čeká herní večer s méně zkušenými hráči nebo pro rodinné hraní. Výborně funguje v jakémkoliv počtu hráčů, já si ji velmi oblíbila i jako dvojkovku.