A Plague Tale Innocence - cover

A Plague Tale: Innocence – středověké dobrodružství plné emocí

6. 9. 2021
Zdroj náhledu: focus-home

Francouzská skupina vývojářů Asobo Studio se ve hře A Plague Tale: Innocence rozhodla nastínit středověkou Francii očima dětí. Společně s mladou Amicií budete čelit krysí morové ráně, inkvizici a dalším nástrahám a při tom všem vynaložíte veškerou snahu na zachránění Amiciina nemocného bratříčka Huga.

Zdroj: focus-home

Úvod do hry

Na začátku A Plague Tale: Innocence se seznámíte s hlavní postavou, patnáctiletou Amicií de Rune. V prvních pár minutách se vyzkouší střelba z praku, jímž se Amicia později může bránit. A ještě než vás hra pošle do první akce, představí vám nemocného bratříčka Huga. Vztah sourozenců je komplikovaný. Amicia nikdy neměla šanci se s Hugem kvůli jeho nemoci sblížit – přicházející události to však brzy změní a na vývoji jejich vztahu bude stát celý příběh. Zároveň se poprvé naznačí nebezpečí, které číhá na známé postavy a na celou Francii.

Na konci první kapitoly do panství de Runeových vtrhne inkvizice. Maminka Beatrice pověří Amicii, aby se postarala o Huga, pro kterého si inkvizice přišla. Zde začíná první mise – Amicia se musí s Hugem dostat z panství pryč. Jakmile se proplížíte z hradu a dostanete se na zahradu, dostanete prostor k seznámení se se základní mechanikou hry, tedy jak využívat okolí k plížení a jak odlákat nepřátele. Většinu hry nebudete mít jinou možnost než se tiše proplížit danou lokací.

Zdroj: focus-home

Gameplay

Ovšem ne vždy se možnost plížení naskytne. Občas vás hra vrhne do situace, kterou lze vyřešit pouze násilím. Tady přijde na řadu Amiciin prak. Cílem je nenechat vaše nepřátele, aby se jakkoliv přiblížili. Prak je jedinou formou obrany, a pokud minete hlavu vašeho protivníka, pravděpodobně si můžete vykopat hrob. Zpočátku však bude stačit jen dostatek munice, abyste stráže stihli zlikvidovat včas.. S postupem hry jsou samozřejmě nepřátelé silnější a na stráže s brněním už kameny příliš platit nebudou. Vaše možnosti se naštěstí postupně rozšiřují. Obvykle s příchodem nové postavy získá Amicia recept na alchymistické směsi, které lze využít jako munici. Zároveň může vylepšovat svůj prak v dílnách, které jsou strategicky rozmístěné v různých částech hry.

Nepříjemné krysy

Alchymistické směsi se budou hodit i proti krysám, kterým budete čelit velmi často. Proti nim nejlépe funguje oheň. Pokud vaše postava nebude v dosahu ohně, spolkne vás moře krys a nemilosrdně vás sežerou. Proto je potřeba neustále vyhledávat lampy, pochodně a další zdroje světla. Sekvence s krysami jsou obvykle nudnější a ničím nepřekvapí, ale při obcházení stráží hráč může vybírat z různých možností. Můžete být pacifistou a stráže zneškodňovat jen v případě nutnosti nebo můžete využít celého alchymistického arzenálu a zatočit s kýmkoliv. Ke konci už po vás hra bude vyžadovat spíš druhý přístup, ale v některých pasážích nebude jiná možnost než tiché plížení.

Zdroj: focus-home

Skvělý dabing

A Plague Tale: Innocence stojí především na příběhu. Sledování boje o život mladé Amicie v nemilosrdném kraji, zatímco má na krku nemocného bratříčka, ustojí samo o sobě. Interakce mezi sourozenci a později dalšími vrstevníky, kteří se ke dvojici připojí, jsou také zajímavé. Vedlejší postavy skvěle doplňují protagonisty příběhu a celou skupinu si brzy oblíbíte. Komu se nedostává takové péče, jsou záporáci. Krátce mohou získat vaši pozornost, ale ve výsledku si k nim na tak malém prostoru nevypěstujete žádný vztah. To je škoda, protože to trošku kazí dojem z finále hry.

V čem hra opravdu vyčnívá, je dabing. Především herečka Amicie, mladá Charlotte McBurney, podala výborný výkon a dokázala ve svém hlase projevit všechny emoce, kterých je v příběhu plno. Přesto se mi ještě více líbila francouzská verze. Pokud vám nevadí, že budete viset na (českých) titulcích, doporučuji hru hrát ve francouzštině. Jazyk dodává na autenticitě a atmosféře a samotné výkony francouzských herců jsou vynikající. Jediná vada na kráse dabingu byly dialogy. V nich kontrastoval skvělý voice acting s obličeji postav, ve kterých chyběly jakékoliv grimasy.

Zdroj: focus-home

Ponurá atmosféra

Kromě problému s grimasami je grafika líbivá a neomrzí. Především vyobrazení ponurého světa sužovaného morem je velmi povedené a vytváří hutnou atmosféru, kterou podtrhuje úžasná hudba. Jestli vás středověká Francie zaujme natolik, že byste si chtěli hrou projít znovu, můžete se přitom poohlédnout po collectibles. Lze sbírat květiny do Hugova herbáře, dárky a kuriozity. Sbírání collectibles je zjednodušené tím, že si můžete vybrat mezi sedmnácti kapitolami tu, ve které vám daný předmět chybí. U každého předmětu najdete krátký popis, který vám rozšíří ponětí o uzavřeném světě, v němž se pohybujete striktně lineárně. Dohrání hry vám zabere zhruba dvanáct hodin.

Zdroj: focus-home

Lineární dobrodružství středověkou Francií A Plague Tale: Innocence uspokojí všechny, kteří mají chuť na singleplayerovku s důrazem na příběh. Během zhruba dvanácti hodin si užijete podmanivou atmosféru, vynikající dabing a povedený stealth. Minusy v podobě nedostatků v grafice a občas jednoduchého gameplaye moc celkový dojem ze hry příliš nezhoršují. Toto přímočaré dobrodružství šlape na paty titulům s obrovským otevřeným světem a dokazuje, že i lineární hry dokážou člověka vtáhnout a ohromit.


Recenzi pro Gaming Professors napsal Adam Kaprál.

Klady
 • stealth
 • herecké výkony
 • atmosféra
 • hudba
Zápory
 • chybí jakékoliv výrazy postav
 • některé nudné herní pasáže
Platforma PC
 • Datum vydání 14.05.2019
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.