ALTF4 – Cover

ALTF4 – když hlava nemůže, lexaurin vám pomůže

14. 1. 2022
 

Jedni ji budou nenávidět, jiní zase milovat. ALTF4 není jen tak nějaká hra, je to spíše výzva a možnost ukázat, co ve vás je. Jedná se o plošinovou adventuru studia PUMPKIM, kde se vžijete do role tak trochu těžkopádného rytíře. Společnost mu dělají jeho slepice, které nosí na rameni a v kapsách. Společnými silami musí projít trnitým terénem až k portálu s novým světem. Jediné, co váš hrdina ale dokáže, je skákat, házet slepice nebo dělat kotrmelce. S těmito omezenými schopnostmi to tedy nebude vůbec jednoduché. Myšlenkou je projít všechny levely s co nejmenším počtem úmrtí, které se po úspěšném dokončení (pokud se vám to podaří) zapíše do tabulky nejlepšího skóre. Cílem tedy není projít světem v co nejrychlejším čase, ale s vaším rytířem přeskákat do vytouženého portálu podle možností s co nejmenší ujmou na zdraví. Postup lze i resetovat a můžete začít od samého začátku s nulovými úmrtími.

Strašně mnoho opakování

Rytíř se musí dostat z jednoho světa do druhého díky portálu. Proč? To se naneštěstí nedozvídáte, chybí vám tu nějaká příběhová linie. Můžete si ji tedy jen doplnit svou fantazií. Na cestě k portálu vám brání různé nástrahy, které jsou vždy jiné a překvapují svojí originalitou. Mají za úlohu vás srazit do oceánu, popřípadě usmrtit přímo na místě. Vývojáři zřejmě počítali s tím, že tímto peklem neprojdete hned napoprvé. Po první stovce úmrtí dostanete možnost hrát jednou za rytíře ve zlatém brnění jako za odměnu, že to nevzdáváte.

Umělá gravitace v ALTF4

Existuje tady něco jako vlastní umělá gravitace. Před každým skokem je tedy třeba si dobře promyslet, co vlastně chcete udělat. Skok může být delší i kratší, dokonce je možné ho i směrovat, tudíž disponujete určitou svobodou pohybu. Kontrolovat skoky při dopadu jde však jen omezeně a to, čeho chcete tím skokem dosáhnout, se může zdařit až na několikátý pokus. Nejdůležitější je přijít na to, jak každou překážku přeskočit. Pokud ji ale už párkrát překonáte, nebude to při opakování až tak velký problém.

Několik cest k portálu

Je skvělé, že ke zdolání každého světa se nabízí hned několik cest. Některé jsou opravdu těžké, některé lehčí, ale o to delší, s vyšší šancí na nějakou chybu. Samozřejmě jde i o to, že pokud vám dělá nějaký skok nebo překážka problém, máte možnost jít jinou cestou, abyste se u jedné pasáže nezasekli. V posledním levelu jde dokonce projít svět zkratkou, načasovaným skokem o postel, která spolu se schopností na rychlost (získanou ze slepice) vymrští rytíře až do portálu bez nutnosti přeskákat celým světem. Jedná se taky o ten momentálně nejtěžší level, ale vývojáři už pracují na dalších. Připravme si tedy klávesnice, jistě dostanou zabrat.

Checkpoint, jen to nebude to tak snadné

Funguje tu i uložení pozice formou checkpointu. Aby to však nebylo tak snadné, je nutno checkpoint vybojovat tím, že hodíte slepici do balónku, na kterém ten checkpoint odlétá. Pokud to tedy nestihnete včas, přijdete o možnost uložit si pozici. V případě úmrtí musíte začít úplně od začátku. Když checkpoint vezmete, máte možnost při usmrcení rytíře opakovat hru z daného místa, kde jste si uložili pozici. Ale pozor, i to jde z každého checkpointu pouze jednou čili je to jen jednorázový save.

Osvoboďte slepici

Ve světě můžete narazit na slepici v kleci. Pokud ji pomocí hodu vašich slepic osvobodíte, odmění vás speciální schopnosti, kterou za normálních okolností nemáte. Je to ale omezeno pouze na dvě pozice. Vezmete-li třetí slepici, aniž byste využili schopnosti těch předchozích, přepíše pořadí a o první schopnost z těch tří, které jste dostali, přijdete. Je proto dobré taktizovat a sbírat věci jen do té doby, dokud nemáte přesně to, co potřebujete k lehčímu dokončení levelu. Pak už je lepší slepice neosvobozovat. Speciální schopnosti, které mohou náhodně padnout, jsou házení vajíčky, hození štítu (vytvoření si schůdku), checkpoint na balónku, superrychlost s vysokým skokem a přeměnění se na slepici s o něco lepším výskokem.

Grafické zpracování

Upřímně, na Steamu stojí ALTF4 doslova jen pár kaček, ale nečekal jsem, že bude na tom vizuálně tak dobře. Má pěkné 3D zpracování, za které by se nemusely stydět ani dražší tituly. Také nemá pevně uzamčená fps, tedy máte-li monitor s vysokou obnovovací frekvencí, nebudete připraveni o dokonalý zážitek.

ALTF4 je skvělou volbou na dlouhé chvíle. Může přivodit pocity zoufalství a zanechat za sebou značnou dávku spotřebovaných antidepresiv, ale pokud nejste velký nervák a občas vám pomůže i nějaké to štěstíčko, odměnou bude skvělá hra na dlouhé chvíle s chutí zlepšovat váš dosavadní výkon.


Recenzi pro Gaming Professors napsal Miroslav Bocan.

Klady
 • rozmanitost levelů
 • několik cest, které vás přivedou do cíle
 • nízká cena
 • super pocit, který při dohrání levelu zažijete
Zápory
 • riziko poškození klávesnice a myšky od nervů
 • hudba, která při nevypnutí začne lézt na nervy
Platforma PC
 • Datum vydání 12.11.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.