American Fugitive – logo

American Fugitive – staré dobré GTA v novém kabátě

13. 2. 2021
 

Pokud jste milovali prvotní sérii GTA, titul American Fugitive je něco pro vás. Samozřejmě neočekávejte takové kvality, které přineslo GTA. Přesto studio Fallen Tree Games Ltd. vytvořilo dobrou hru v duchu výše zmiňovaného titulu. Spíše bych řekl, že American Fugitive je jeho slabší sestrou.

Korupce je všude

Ujmete se role Williama Rileyho, který si jednou takhle pozdě v noci spokojeně leží v posteli vedle své krásné ženy, když v tom vám zavolá váš otec. Samozřejmě je pěkně naštvaný a chce otce poslat do patřičných partií za to, že volá uprostřed noci. Nakonec vyslyší jeho naléhavé prosby a souhlasí, že za ním zajede. Jakmile dorazí ke svému otci, nalezne jeho mrtvé tělo a  z ničeho nic  se ve dveřích objeví šerifové. Bez jediného zaváhání a otázek Williama spoutají, odsoudí a následně zavřou. Nikdo neřeší smrt vašeho otce, protože podle justice je pravý vrah již pod zámkem. Proto se Will rozhodne očistit své jméno a pomstít otcovu smrt. Uteče z vězení a cesta pomsty může začít.

Cestou pomsty nekráčíte sám

Abyste dosáhli své pomsty, budete potřebovat patřičné informace, peníze, výzbroj i výstroj. K tomu vám napomůžou vaši společníci, pro které budete plnit úkoly. Například pro Dwayne budete muset krást a lisovat auta, likvidovat konkurenci a zkorumpované policisty. Dalším zajímavým charakterem je  Anna, pro kterou musíte krást oblečení, diamantový prsten či obrazy. Ve finále je to úplně stejné jako v sérii GTA. Postupem hrou se na vaší mapě objeví další dealeři, které poznáte díky počátečnímu písmenu jejich jména, a pro ty budete plnit další úkoly. Bohužel mnoho z nich bude repetitivních, takže neočekávejte velkou mírurůznorodosti.

Pokud vám ale úkoly nevydělají dostatek peněz, můžete si přivydělat vykrádáním domů. Nejdříve si dům skrze okno prohlédnete tak zjistíte, jestli někdo není doma (i kdyby tam někdo byl,  pro vás to není překážkou). Jakmile do bytu vstoupíte, spustí se minihra, v níž se před vámi rozevře mapa místností, přičemž vstupem do každé z nich zjistíte pomocí požadovaného tlačítka, co se v nich skrývá. Bohužel na prolézání místností máte vždy jen pár sekund - po vstupu na pozemek se totiž ihned spustí alarm. Pakliže si takto nakradete dost, můžete věci prodávat u různých překupníků.

Peníze vám v American Fugitive neslouží jen na nákupy zbraní, oblečení aj., ale potřebujete je i pro vylepšení vašich dovedností, která nejsou zrovna levnou záležitostí. Na mapě zároveň můžete najít různé předměty jako je jídlo, lékárničky, hever atd.

Různé možnosti, co dělat

Vedle dějové linky a okrádání místních občanů tu naleznete ještě challenge, které musíte splnit v rámci určitého časového limitu. Pokud ale nechcete plnit úkoly ani challenge, můžete jako v sérii GTA rozpoutat chaos – jen to není taková zábava, protože AI vašich nepřátel je dost imbecilní a honičky jsou nejotravnější částí American Fugitive, která opravdu kazí veškerou zábavu. Stejně jako v sérii GTA, i tady jsou vaše přestupky označovány hvězdičkou, přičemž maximální šestá oznamuje, že po vás půjde armáda.

Upřímně, přesto, že American Fugitive si hodně bere ze základu svého předchůdce, v některých částech opravdu těžce pokulhává. Třeba když policie přejede člověka,  automaticky za to můžete vy. Pokud se těšíte, že ukradnete tank a budete vše likvidovat, musím vás bohužel zklamat. Jediné, co je možné ničit, jsou vozidla – stromy nebo některé dřevěné sloupy jednoduše neprojedete. Z takhle odolného materiálu, který vydrží nápor tanku, bych chtěl mít postavený dům.

Když pominete špatnou umělou inteligenci policie a vlastně celého města, je American Fugitive docela zábavnou hrou, kterou provází skvělý hudební podkres a její artové grafické zpracování je parádní. Tvůrci se snažili vytvořit hru inspirovanou starou dobrou klasikou a do jisté míry se jim to povedlo. Hru si můžete zakoupit na Steamu za 19,99€.

Klady
 • hudební podkres
 • artové grafické zpracování
 • dynamické počasí
 • efekty prachu, listí a větru
 • mírná nostalgie po původní sérii GTA
Zápory
 • špatná AI
 • repetitivní mise
 • nereálná fyzika
 • chybějící mini mapka
Platforma PC
 • Datum vydání 21.05.2019
 • 0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.