Automachef - Cover

AutomaChef – automatika nikdy nechutnala tak dobře!

23. 12. 2021
Zdroj náhledu: igbd.com

Pokud jste fanoušci her, jako je Factorio nebo Satisfactory, určitě si v AutomaChef užijete automatizování objednávek od strávníků. Představte si prostě chutnější verze již zmíněných her, odeberte sbírání surovin, vyměňte ho za peníze a máte recept na celkem chutnou hru.

Párek, hamburger a salát

Dostanete místnost a vaším úkolem je ji vyplnit tak, abyste splnili objednávky. Od salátku po hamburger až po hot dog, a to vše, co nejefektivněji to jde. K dispozici dostanete přístroje, jež vám umožní objednávku splnit. Ty musíte poskládat a nastavit tak, aby byly co nejvíce efektivní a zároveň si braly co nejméně energie. Představte si, že si někdo objedná hot dog – postavíte si vydavač ingrediencí, osmažíte párek na grilu a následně podáváte a servírujete – jenže tohle je ještě pořád ta lehká část. Těžší je vymyslet, aby vše fungovalo, protože nemusíte řešit jen to, aby se to vše upeklo, uvařilo a nějak dalo dohromady. Musíte také řešit efektivitu toho, jak jste jídlo vyrobili, někdy kolik surovin jste spotřebovali a jindy kolik vás to vyšlo energie.

Představte si, že na jeden hot dog spotřebujete tolik zásoby energie, jako byste měli hned za restaurací farmu na těžbu bitcoinu. To by vám prostě neprošlo. Můžete se u hry hezky nachytat, takže sedíte a jen přemýšlíte jak se to dá celé udělat tak, aby všechny suroviny byly na jednom pásu, aby vše fungovalo, jen když je potřeba, nebo aby všechny ingredience prošly přes co nejméně strojů. Čím více jich použijete, tím více spotřebujete energie. A víte co? To nejlepší na tom je, že je to sakra zábava! Přemýšlet, jak co pojede, testovat to, ladit, upravovat a přenastavovat. S tím vám pomůže i funkce ukládání návrhů a designu, co už jste udělali v dané restauraci (nebo kontraktu), která vám umožní vše smazat bez výčitek a vyzkoušet vaše nové nápady od podlahy bez toho, aniž byste o něco přišli.

Logistika je nejlepší přítel

Mimo strojů musíte řešit také dopravu surovin do vaší restaurace, což znamená, že vám k dispozici budou jak pohyblivé pásy, tak velmi efektivní hloupé (dumb) a chytré (smart) robotické ruce. Ty vám pomohou jídlo přemístit z bodu A do bodu B a vlastně se bez nich vůbec nepohnete. Logistika je tu hodně důležitá a za mě je opravdu velká zábava sledovat, jak vše funguje. Stroje mají svůj vlastní život a jde to vidět. Mají své vlastní animace, které ke všemu perfektně sedí a dodávají hře život. I když vidíte lidi chodit po ulici, je příjemné sledovat, jak se ve vaší místnosti na vaření vše hýbe a žije podle toho, jak jste tomu vdechli život právě vy. Ano, bez vás by tohle nešlo a celá ta válečná mašinérie také ne! Ztracené živo… ah pardon, jiná hra. Každopádně ano, působí to válečně, protože sypete jedno jídlo za druhým, hlavně když přijde polední shon. Vaše stroje musí pracovat jako dobře namazaná mašina, protože pokud ne, začnou chodit pozdě objednávky, propadat se a vy budete mít problém v už zmíněné efektivitě. Pak musíte vše předělávat znovu nebo to dost upravovat. Ale ono to ani nevadí, protože dělat to je, jak už jsem jednou řekl, zábava.

Revoluce nikdy nechutnala tak dobře!

Už jsem zmínil, že vidíte lidi chodit do restaurace, vidíte i bublinky, a dokonce někdy doručujete jídlo i kritikům. Bohužel se nikdy nedozvíte, jak jídlo chutnalo. Ve AutomaChef jedete jen na počty odevzdaných jídel a tím to končí. Nečekejte zpětnou vazbu jako v Cities Skylines, kde vám na rádoby Twitteru budou chodit zprávy o tom, co si zrovna váš zákazník myslí o vašem párku. Všechno chutná stejně, ale protože se lidi vracejí, hádal bych, že stroje odvádí svou práci dobře. Pokud čekáte něco jako hodnocení nebo informace o produktech, které tak pečlivě nastavujete na výrobu, nic takového nedostanete. Pokud vám takováto drobnost nevadí, určitě vás hra potěší v tom, co dělá dobře – doručování jídel. Popravdě je to vše, co hra potřebuje dělat, protože tohle je o navrhování strojů. Nemáte nikoho ohromit nebo řešit, kolik přijde kam. Máte dané recepty, těch se držíte, a tím pádem tady vaše cesta končí, což hře neubírá, protože už tak je dost komplexní v tom nejlepším možném smyslu.

Kampaň, nebo volná hra?

Pokud jste fanoušky spíše lineárního hraní, určitě vás potěší, že AutomaChef má svou vlastní kampaň, která vás provádí lehkým příběhem a zároveň slouží jako takový úvod do AutomaChef. Jdete od těžší zakázky k těžší, neřešíte ani tak peníze a vylepšení, ale spíše zkoumáte všelijaké problémy, co si na vás titul nachystá. Pokud jste však milovníky volnější hry, je tu mód pro kontraktory, což znamená, že budete dostávat zakázky s podmínkami, jež vám zadá kontraktor. Za splnění zakázek dostáváte peníze a v technologickém stromu si za ně odemknete nové vychytávky a vylepšení, co vám dost usnadní hru. Postup je tak opravdu znát a oba módy vás zabaví, když chcete trošku potrápit hlavu, užít si nějaké to přemýšlení a přitom se trošku odreagovat. Odměna pocitu za dobře odvedenou práci je zde nedocenitelná.

Pokud jste chtěli být kuchařem, ale vaření vám nikdy nešlo, zkuste to v AutomaChef strojově, tam nemáte co zkazit! A i když to pokazíte, pořád to můžete svést na tu mašinu.


Recenzi pro Gaming Professors napsal Bohuslav Majkrzák.

Klady
 • velmi příjemná hudba
 • příjemná a milá grafika
 • vše do sebe perfektně pasuje
Zápory
 • pokud vám chybí logické myšlení, bude hra o dost těžší
 • nevidíte jídelnu, ale jen stroje, což je trošku škoda
 • hra někdy něco nevysvětlí polopatě, když se rozhodnete hrát volně – s troškou přemýšlení se na to dá přijít
Platforma PC
 • Datum vydání 23.07.2019
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.