Aven Colony – koloniální éry na jiných planetách

10. 1. 2022
Zdroj náhledu: Team17

To si takhle vstanete, vezmete noviny a podíváte se po nové práci. Na zdi vám visí doktoráty a přemýšlíte, jakou další práci si asi vezmu? Najednou vás to ťukne do očí, jako by vás někdo přetáhl vesmírnou lodí! Ano budu správce kolonie na cizí planetě! Budu se starat o lidi, o to aby přežili, a užiju si při tom spoustu zábavy! Až na to, že mimo úvod do hry vás čeká peklo, žár a smrt. Ale o tom si povíme v recenzi Aven Colony. Prosím podpis, váš otisk prstu, a jdeme na to!

Co vás čeká při nástupu do práce

V Aven Colony začínáte jednoduchým tutorialem, kde se vám vysvětlí všechny herní mechanismy. Je to i formou kampaně, takže se budete dále a dále posouvat kampaní a přitom se učit nové věci. Jak zmáčknout tlačítka na klávesnici, jak pohnout myší a celkově jak klikat. Ale kde tento trénink selže, je naučit vás to do hloubky – hra vás vodí za ručičku prvních pár okamžiků, ale pak vás hodí do vody a řekne vám „plav“… dobře, není to tak úplně pravda, hra vás stále vede přes mise typu „Zvyš populaci“ nebo „Hodilo by se nám mít lepší vzduch“ a jako Ostravák bych s nimi i soucítil, ale moc mě to nepřipravilo na to, jak těžká hra začne být. Hlavně pokud jste ve strategiích nováčci, budete trpět, a to opravdu hodně. Aven Colony pracuje s tím, že už máte vědět, co se od vás čeká. Samozřejmě tu existuje systém ukládání, ale ukládá se vám jen jedna automatická pozice najednou. V momentě, kdy na vás padá roj zmrzlých meteoritů a zničí vám většinu kolonie, už je na ukládání pozdě.

Politika, suroviny a kriminalita

Abyste se vyhnuli konci a nezameškali tak možnost postavit si svůj vysněný ráj na cizí planetě, budete muset čelit volbám, kterými udržujete vaše kolonisty najedené a napité a staráte se o jejich pohodlí. Tamhle postavíte park, tamhle zase nemocnici a postupně vám toto vše bude připomínat spíše luxusní mimozemský resort než kolonii, která bojuje o přežití. Nechybí ani systém kriminality, kde postavíte policejní drony, kteří střeží a hlídají vaše okolí. Přece jen pokud jste kolonista a najdete svou milou s vesmírnou kytkou v posteli, asi se neudržíte a spácháte kytkovraždu – mimochodem, mimozemšťané tady nejsou, ale cizí kytky, které můžete pěstovat, ano, což nás dostává k surovinám. Musíte těžit, abyste vyrobili potřebný materiál ke stavbě budov, nebo pěstovat už zmíněné mimozemské kytičky, abyste pěstovali drogu, která bude způsobovat poslušnost a milost u vašich kolonistů. Je to taková vesmírná droga, jestli jste viděli Equilibrium, přesně víte, o čem mluvím. To vše dohromady dělá jednu pěknou herní mechaniku, a to volby. Jako El Presidente… pardon, jako vládce kolonie budete muset čelit i volebním výsledkům, jelikož vaši kolonisté mají právo si zvolit, zda je vedete dobře, nebo chtějí dát šanci někomu jinému. Funguje to ale velice prostě, nemusíte dávat proslovy, stačí vaše činy. Tudíž se budete řídit jen ukazatelem štěstí kolonistů a budete v pořádku.

Katastrofální podívaná

Na kolonii se pěkně kouká. Představte si že jste kolonista, vstanete, podíváte se z okna a vidíte laserovou show – ne, není to koncert Imagine Dragons ani žádné jiné popové kapely. To na vaši kolonii, kterou tak milujete, začaly padat kusy ledu a automatický obranný systém se s tím snaží vypořádat, tedy za předpokladu, že jste nějaký postavili. Pokud ano a máte kolonii chráněnou, čeká vás úžasná laserová show a vy budete rádi za každý materiál a energii vynaložené na vaši obranu. Pak tu jsou ale i ostatní katastrofy, jako obří únik toxického plynu, který způsobí mimo jiné to, že vaši kolonisté se budou cítit jako zpátky doma, ale také jim z toho asi nebude zrovna nejlépe. Tohle se vyřeší vypnutím průduchů, anebo se prostě postaví dražší čističe vzduchu. Ty funguji na principu filtrace, a nikoliv nasávání venkovního vzduchu, který proměňují na kyslík. Atmosféra toho, jak se na vaši kolonii valí oblak zeleného kouře, je velmi děsivá, ale zároveň velice uspokojující.

Píseček tady je, ale fér zrovna není

Máte tady i možnost si mimo kampaň založit vlastní kolonii a začít od píky bez toho, aby vás někdo vedl za ručičku. Dokonce tu máte i spousty nastavení, které je OPRAVDU potřeba. A to nemohu dostatečně zdůraznit, protože bez tohoto ovládání navíc by tyto volné hry byly buďto moc těžké, nebo by byly moc lehké. Volné hry, i přes jejich velmi obsáhlé nastavení, jsou mapa od mapy velice nevyvážené, a buďto neskutečně nefér, nebo si na normální obtižnost hned postavíte, co chcete. Ale je z čeho vybírat, jak mapy tak možnosti, kolik chcete na začátek surovin, katastrofy, nebo dokonce zda budete plnit mise, které vám pomohou postupovat i volnou hrou. To se dobře doplňuje a za mě je to velké plus, pokud chcete hrát i po dohrání hlavní kampaně a hra vás opravdu chytla.

Aven Colony není Cities: Skylines, ani se být nesnaží. Je to vesmírná simulace kolonie a to dělá dostatečně dobře, aby si u vás obhájila své místo – asi ne až ve vesmíru, ale v knihovně určitě.


Recenzi pro Gaming Professors napsal Bohuslav Majkrzák.

Klady
  • možnosti upgradu
  • hodně budov na stavění
  • jednoduchá na pochopení
Zápory
  • volná hra je velice nevyvážená
  • postup stavění kolonie je možná až moc rychlý
  • tutorial je dostačující, ale na těžší části hry vás nepřipraví
Platforma PC
  • Datum vydání 25.07.2017
  • 0.0

    Doporučujeme

    Gaming Professors

    Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.