Batman Prokletí Bílého rytíře – úvodka

Batman: Prokletí Bílého rytíře – ukazuje poločas rozpadu legendárního hrdiny

17. 10. 2022
 

DC Black Label je značka, která si poslední dobou získává čím dál více pozornosti. Netypické příběhy, které se vymykají typickému standardu komiksů od DC, přinášejí daleko temnější a drsnější zábavu. Po Wonder Woman: Mrtvá země, Batman: Zatracení, Hellblazer: Vzlety a pády nebo Batman: Bílý rytíř přineslo nakladatelství Crew pokračování právě posledního jmenovaného. Batman: Prokletí Bílého rytíře navazuje přímo na příběh Bílého rytíře a bohužel, pokud jej neznáte, budete mít problém pochopit celý komiks.

Autor:
Kresba:
Vydavatel:
Svět:
Překlad:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

Shean Murphy
Klaus Janson, Shean Murphy
Crew
DC
Štěpán Kopřiva
272
barevný
vázaná s přebalem
září 2022
9788076792500
první

Bez znalosti předchozího dílu budete dějově tápat

Batman: Bílý rytíř přinesl do Gothamu něco známého a rychle zapomenutelného – naději. Toto město, které si prochází peklem už od dob svého založení, v Bílém rytíři čelilo spasiteli s tou nejhorší tváří, Jacku Napierovi alias Jokerovi. Tomu se ale Gotham povedlo málem zachránit. Do role nechtěného záporáka se tak postavil Batman, jenž měl ale skoro celou dobu pravdu v tom, že šílený maniak se přece jen nezmění.

Batman: Prokletí Bílého rytíře vás hodí do vod, které byste měli už dávno znát, a kvalitě příběhu to svědčí stejně moc, jako mu to škodí. Odkazů na předchozí díl je hromada, a ačkoliv se nyní dostáváme do nového příběhu, přímá návaznost je do očí bijící a dialogy o událostech, které se už staly, hrozně překáží.

Tož je škoda, protože Prokletí Bílého rytíře je dějově výborný počin. Opět jsme v Gothamu, kde přichází nová hrozba. Bruce Wayne alias Batman se musí vypořádat s rodinnou minulostí a s místními obyvateli, srovnat si vztahy s detektivem Gordonem, Batgirl i Nightwingem. Po prvním díle se ale cítí rozpolcený, a i když se stále snaží Gotham zachránit, nyní tápe, jak to má udělat.Veškerá práce, již bylo potřeba vykonat, byla provedena Jackem Napierem a Batman je nyní postaven do role jemu neznámé. Pokouší se udržet veškerý ten řád a pořádek, který Joker nastavil, a to se mu sakra nechce, i když chápe, jak moc je to potřebné.

Zdroj: Crew

Batman: Prokletí Bílého rytíře si hraje s osobností Batmana jako žádný jiný komiks

Komiksů, které si pohrávají s Batmanem, jsem přečetl hromadu. Ať už se jedná o Smrt v Rodině, Zatracení, Temný rytíř či Černé zrcadlo, přijde mi, že snad žádný si nehraje tolik s emocemi a osobností známého hrdiny jako tento recenzovaný kus. Autor Sean Gordon Murphy se neuvěřitelně vyřádil na tom, jak se supergeniální detektiv rozsypává jako domeček z karet, jak hledá a tápe jako skoro nikdy předtím, a je skvělé to sledovat.

Postavit Batmana do role nesuverénního týpka je něco, co nemáme možnost často vidět. Skoro zoufalec, tragéd, Temný rytíř, legenda, ochránce bezbranných, zbytečný člověk. Hrdina stále toužící a držící se své hlavní zásady: nikdy žádného záporáka nesmí, nehledě na to, kolik zla vykoná, zabít. Tento jeho princip je opět postaven před obrovskou zkoušku, u které je důležité si klást jen jednu otázku: Podaří se mu to vůbec? Kromě Batmana tu máme Barbaru Gordon alias Batgirl a prvního Robina, nyní Nightwinga, Dicka Graysona, Harley Quinn, Jokera, detektiva Gordona a záporáka jménem Azrael. Všechny postavy naprosto ladí. Příběh se jim věnuje akorát a nepřehlušují hlavní linii. Spíše s ní příjemně koexistují a tvoří důležitou roli. Není tomu moc co vytknout, a přesto tomu něco trošku chybí. Přece jen, když už tam těch vedlejších postav je více, daroval bych jim dostatek prostoru.

Zdroj: Crew

Kresba je jako zmrzlina v létě

Příběh, který umocňuje pomocí dialogů a stylu vyprávění deprese a postupnou úzkost, je ještě podtržen kresbou. O tu se postarali Klaus Janson i Sean Murphy a je to lahůdka. Je to tmavé, smutné a silně depresivní. Tmavé barvy spolu ladí a celé postavení do co největší temnoty je fascinující.

Přesto jde vidět, že je kresba pořádná, kvalitní a skoro bezchybná. V momentech, kdy se tvůrci rozhodnou zvýraznit důležitý okamžik, se vše rozjasní, najednou to vypadá, jako by to do komiksu vůbec nepatřilo, a to není vůbec špatné. Naopak!

Návaznost na komiks Bílý rytíř ukazuje už obálka. Je dělána stejně systematicky, stejným pocitem, a pokud nepočítám onen žlutý nápis Batman: Prokletí Bílého rytíře, i stejnými barvami. Předem vás varuje, co vás tam uvnitř čeká.

Batman: Prokletí Bílého rytíře je kvalitní depresivní komiks, který skvěle pasuje do značky DC Black Label nabízené nakladatelstvím Crew. Temný příběh, v němž můžeme sledovat slavného hrdinu, jak se utápí v bezradnosti, je naprosto parádní. Skvělá kresba spolu s tím jen umocňuje všechny negativní pocity, které byste z příběhu měli mít. Máme tu komiks, se kterým by se mělo počítat, jen je škoda, že si ho nedokážete užít, pokud neznáte předchozí díl.

Klady
  • skvělá kresba
  • zajímavý příběh
  • záporáci
  • rozpadající se Batman
  • odhalování historie Gothamu
Zápory
  • nutná znalost předchozího dílu
  • nevýrazné vedlejší postavy
Infobox
0.0

Doporučujeme

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.