Becastled – vybuduj a ubraň svůj hrad

Sdílet
Sdílet
Sdílet
Zdroj: manapotionstudios
Becastled od Mana Potion Studios je realtimová strategie zaměřená na budování hradu. Přes den rozšiřujete svoje území o další pole, stavíte budovy, opevnění, těžíte zdroje a pěstujete jídlo. Čím víc materiálů máte, tím rychleji se vaše panství rozrůstá a tím víc můžete naverbovat vojáků. Po setmění totiž stavění končí, místo mírumilovného rozvoje vás budou napadat nepřátelská vojska, která se snaží váš hrad srovnat se zemí.
Becastled - vesnice
Becastled je něco mezi tower defense a budovatelskou strategií. Snažíte se tu vyvážit rozvoj ekonomiky, počet dělníků a velikost armády. Zdroje tu jsou čtyři – dřevo, kámen, jídlo a sluneční kámen. Ze dřeva stavíte téměř všechny budovy a z kamene silnější druhy opevnění. Všichni dělníci spotřebovávají jídlo a vojáci sluneční kámen. Neustále se tedy rozhodujete, jestli už máte zajištěný dostatek zdrojů na to, abyste zvětšili vaši populaci a mohli se vyvíjet dál. Zdroje ale nelze získat všude, musíte si za dřevo koupit sousední šestiúhelníková pole, kde se nacházejí. Zároveň musíte budovat stále větší vojsko, nepřátelé totiž také s každým dnem sílí.

Ale stačilo to?

V noci se vše změní, dělníci jdou spát a vy se musíte bránit. Máte jednu velkou výhodu – víte, odkud útok přijde. Můžete se na něj přes den připravit, postavit na napadené straně hradby, rozmístit na ně lukostřelce a podobně. Ale pozor, protože dělníci už budou spát, musíte si vystačit s tím, co jste vybudovali přes den. K dispozici jsou zatím čtyři typy jednotek a dva válečné stroje. Jsou to lukostřelci, vojáci, rytíři a kopiníci, ze strojů trebuchet a balista. Nepřátelé mají navíc ještě trolly, beranidla a obléhací věže. Jednotky na blízko jsou poněkud zaměnitelné, hlavní roli ale hrají lukostřelci a válečné stroje, které můžete libovolně rozmístit po hradbách a věžích. Pak už zbývá jen přežít.

Zdroj: manapotionstudios

Předběžný přístup přišel brzy

Mana Potion Studios je malý tým a tuto hru vydali teprve v předběžném přístupu. Čekají, že plná verze bude za dva roky. S vývojem se toho tedy ještě hodně změní. V momentálním stavu je ale velkým nedostatkem právě to, že s postupem ve hře zůstává hratelnost pořád stejná. Chybí tu odemykání pokročilých budov nebo jednotek. Už od začátku máte k dispozici prakticky všechny budovy a až do konce hry stavíte pořád to samé a verbujete stejné jednotky. Čekám, že se to do vydání změní, ale bohužel je to v momentální podobě velké minus. Největší předností Becastled je zatím grafické zpracování. Ačkoliv je to jednodušší grafika s méně polygony, budovy jsou hezky vymodelované a jejich klasická středověká estetika se perfektně hodí k téměř bezstarostné denní atmosféře hry. I díky vzhledu a různým typům obranných budov je na hře nejlákavější právě budování hradeb, věží a dalšího opevnění v přípravě na obranu města.

A tak pořád dokola

Většina indie her sází na neobvyklý nápad nebo originální herní mechaniku. To má nalákat hráče na něco nového, co ještě v jiné hře neviděli. Tady to tak není. Nejsilnější stránkou je podle mě hezky udělaná grafika a stavění opevnění, zároveň tu ale není moc co objevovat. Po téměř celou dobu hraní jsem měl pocit, že už hru znám, a vše bylo poněkud předvídatelné. Doufám, že se to během dalšího vývoje změní.
GP uvozovky

Becastled je hra pro milovníky budovatelských strategií, kteří si ale i rádi zabojují. Nám ostatním zatím nemá moc co nabídnout. Až ale vyjde v plné verzi, určitě ji ještě vyzkouším a pokud se tvůrcům podaří překonat některé nedostatky, mohou vytvořit skromnou, ale skvělou hru.

Recenzi pro Gaming Professors napsal Viktor Bobůrka

Klady

grafické zpracování
budování opevnění
česká lokalizace

Zápory

nedostatek typů budov a jednotek
nepřináší moc nového
0

Doporučujeme

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn