Black Mesa intro base

Black Mesa – s legendárním Gordonem Freemanem

24. 5. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

S legendární hrou Half-Life je neodmyslitelně spjatý Gordon Freeman, brilantní fyzik, který je považován za jednu z nejikoničtějších postav herního světa. Gordon se nyní vrací ve hře Black Mesa. Half-Life bezesporu patří mezi jednu z nejdůležitějších značek a ikon herního průmyslu, a to už od roku 1998, kdy byl vydán. Ve své době měla hra povedený příběh, gameplay, a především grafiku.

Čekání 14 let se vyplatilo

Trvalo to téměř 14 let, než se herní scéna dočkala plnohodnotného remaku. Na tomto remaku je zajímavé i to, že se jedná o projekt tvořený skalními fanoušku titulu. Nejedná se však pouze o vylepšení grafiky a opravení pár chybek, ale o kompletní rozšíření a přidání obsahu včetně Xenu.

V Black Mesa Research Facility nacházející se v Novém Mexiku se opět ujmete role Gordona Freemana. Ten se stane součástí neúspěšného pokusu, čímž začíná celý příběh hry Black Mesa.

Stejně jako u původního Half-Lifu, i v tomto remaku procházíte koridory pasáží, kde překonáváte různé hádanky, abyste se dostali dál. Příběh není vyprávěn ani prezentován formou cutscén či prologů, ale je vyprávěn prostřednictvím dialogů vedlejších postav (Gordon nemluví).

Zdroj: igdb.com

Pestrý arzenál je základem úspěchu

Z arzenálu zbraní samozřejmě nemůže chybět ikonické páčidlo, pistole, revolver, samopal či brokovnice, raketomet a další. Bohužel však chybí gravity gun. Všechny zbraně jsou velmi dobře nazvučené a krom bezhlavého střílení vším, co vám přijde pod ruku, je v gameplayi kladen důraz i na přesnost, a to jak se zbraněmi, tak i s pohybem. V pohybu vám pomáhá oblek HEV a jeho dvojskoky, které oceníte hlavně v Xenu.

Umělá inteligence je na velmi dobré úrovni, nepřátelé se snaží kombinovat strategii, pracovat spolu, schovávat se za kryty a stěny. Celkově se nepřátelé snaží vám udělit co největší poškození při co nejmenším vlastním riskování. To se dá i u dnešních moderních her považovat spíše za raritu než za samozřejmost.

Grafika Xenu je okouzlující

Co vlastně tedy trvalo 14 let na vydání Black Mesa? Zejména to byla grafika a level design. Nejedná se však o grafiku ve stylu Hunt Showdown, Kingdom Come nebo Metro Exodus, nečekejte tedy žádná grafická panoramata. Koridory nicméně dostaly řadu nových efektů jako stíny, oheň a podobné prvky. Žádné výrazné grafické „wow“ vylepšení se však nestalo. Největší posun je znát až ke konci, když se vám podaří dostat do Xenu.

Xen prošel nejlepší a největší změnou. Původní Xen mnoha hráčům přišel jako taková nutná nudná sekvence ve hře – i když měla svoje kouzlo, byla tato pasáž původní hry přijata vlažně. V Black Mesa je Xen několikanásobně delší, nicméně se totálně odlišuje od originálu a má perfektní vizuální zpracování. Ano, na grafice je znát použitý engine a to, že se jedná o remake, nicméně vstup do Xenu vás opravdu dostane.

Xen se od předchozího stylu hry docela liší a je zde kladen již zmíněný důraz na přesnost pohybu, protože z větší části budete přeskakovat z místa na místo a jedna chyba znamená konec. Xen je navíc doslova prošpikován různými puzzly a hádankami, skrze které se musíte dostat, abyste mohli pokračovat.

Zdroj: igdb.com

Různé způsoby, jak se vypořádat s nepřáteli

Ve hře se nacházejí dva bossové, respektive jeden „menší“, kterého můžete zabít dvěma různými způsoby, a nebo ho kompletně obejít, a pak finální boss, který je podle herní komunity doslova dechberoucí. Po stránce grafiky, zvuku gameplaye i obtížnosti se jedná o povedený boss fight.

O zvukový podtext, respektive soundtrack se postaral Joel Nielsen, díky kterému má každý koridor svou duši. Joel Nielsen získal dokonce za hudbu do Xenu i různá herní ocenění. Nicméně nejen Xen, ale i jiné koridory a mapy mají skvělou hudbu z různých stylů, zde si jistě každý vybere. Hudba nehraje stále, ale spustí se v klíčových oblastech – o to hlubší je pak prožitek.

Jeden z TOP 100 nejtěžších achievementů ve hrách

Ve hře se navíc podle komunity Achievement Hunters nachází jeden z TOP 100 nejtěžších achievementů – tím je The Rarest Specimen, který opravdu dovede potrápit. Podle steamové komunity lovců achievementů je tento achievement v TOP 20.

Black Mesa je jednoznačně jeden z nejlepších remaků současnosti a pokud patříte mezi fandy žánru nebo hledáte povedenou hru, která není jen tupou střílečkou, je pro vás Black Mesa jasná volba. Příjemný soundtrack se dá navíc poslouchat i jako pozadí při jiných aktivitách.

Klady
 • soundtrack
 • celkové ozvučení
 • pestrý výběr zbraní
 • zajímavé hádanky a puzzly
 • gameplay
 • povedený remake hry Half-Life
Zápory
 • málo hudebních pasáží
 • grafika je na dnešní dobu a 14 let vývoje prostě neodpovídající
Platforma PC
 • Datum vydání 06.03.2020
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.