Exodus

Bude Exodus duchovní nástupce Mass Effectu, na kterého jsme čekali? McConaughey a dilatace času v nové ukázce

6. 1. 2026
Zdroj náhledu: IGDB.com

Pokud jste, stejně jako já, na The Game Awards 2025 s nadějí vyhlíželi ten jeden titul, který by konečně vyplnil prázdnotu po původní trilogii Mass Effect, pak jste se dočkali. Studio Archetype Entertainment, vedené veteránem z BioWare Jamesem Ohlenem, konečně poodhalilo příběhové pozadí svého ambiciózního sci-fi RPG Exodus. A musím říct, že onen hype je v tomto případě naprosto oprávněný. Nový story trailer nám představil hlavního hrdinu jménem Jun Aslan, který se musí z nuly vypracovat na zachránce lidstva v kulisách, které dýchají tou nejlepší atmosférou pořádné space opery.

Příběh nás zavede 40 000 let do budoucnosti, kdy lidstvo uprchlo z umírající Země na planetu Lidon. Také ta je však v ohrožení, jelikož systémy podpory života selhávají a šíří se záhadná nákaza zvaná "The Rot". Jun (jakožto Traveler) musí vést boj proti tzv. Celestials, což nejsou mimozemšťané, ale děsivě vyvinutí potomci lidí. V tomto boji mu bude mentorem tajemný C.C. Orlev, kterého dabuje oscarový Matthew McConaughey. Pro fanoušky filmu Interstellar je to naprostá trefa do černého, protože McConaugheyho postava a téma cestování vesmírem zde hrají prim.

Co ale Exodus skutečně odlišuje od tuctových stříleček, je implementace mechaniky dilatace času. Jakmile se Jun vydá na mezihvězdnou misi rychlostí blížící se rychlosti světla, pro něj uplynou dny, ale na domovské planetě uběhnou roky nebo celá desetiletí. Vaše rozhodnutí tak neovlivní jen aktuální situaci, ale doslova celé generace. Vrátit se z mise a zjistit, jak vaše volby změnily (nebo zničily) společnost, zatímco vy jste nezestárli ani o den? To je koncept, který slibuje emocionální dopady, jaké jsme v RPG žánru dlouho neviděli.

Hra běží na Unreal Engine 5 a vizuálně vypadá úchvatně. Vývojáři slibují klasické RPG ingredience, které my, odchovanci BioWare her (ne Dragon Age: Veilguardu), milujeme: společníky s možností romancí, taktické souboje míchající stealth s akcí a hledání mimozemských technologií. Exodus tak nevypadá jen jako další hra, ale jako potenciální nový král žánru, který spojuje to nejlepší z Mass Effectu s hard sci-fi prvky Interstellaru.

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2026 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.