Slavná série Bus Simulator, kde se vžijete do role řidiče autobusu a dostanete za úkol oživit městskou dopravu, patří mezi mé nejoblíbenější simulátory vůbec. Mýma rukama prošly snad všechny její díly, včetně předchozího Bus Simulatoru 18, který podle mého názoru patří mezi nejlepší autobusové simulátory vůbec, a proto jsem s velkým napětím a očekávání vyhlížel nejnovější Bus Simulator 21. Jak si vede nové pokračování této věhlasné série, nám ukáže dnešní recenze.
V Americe i Evropě
Bus Simulator 21 se odehrává hned ve dvou lokalitách. Najdeme zde starou známou evropskou horskou oblast Seaside Valley z minulého dílu, včetně DLC, a rovněž novou mapu Angel Shores v USA. Obě místa jsou čistě fiktivní, i když nemůžeme úplně vyloučit, že vývojáři při vytváření nebrali inspiraci z některých reálných míst. Díky tomu se nové pokračování stává vůbec nejrozsáhlejší hrou celé série. Města vypadají poměrně dobře. U předchozího Bus Simulatoru 18 se mi zpracování líbilo a musím uznat, že i zdejší atmosféře jsem za poměrně krátkou dobu přišel na chuť. Jak stará známá Seaside Valley, tak i nová Angel Shores jsou poměrně rozsáhlé oblasti, které se rozdělují na několik menších či větších okrsků.
Přestože vizuální stránka působí spíše průměrně a nikterak nevyčnívá z řady, považuji zpracování jako celek za povedené a jde vidět, že vývojáři ze Stillalive Studios již nějaké ty zkušenosti s vytvářením měst mají. Některé drobné chybky, jako jsou neostré textury či jejich doskakování, by zde ovšem být nemusely, jelikož přítomnost těchto problémů vám trošku dokáže zkazit výsledný dojem, nehledě na fakt, že zmíněné nedostatky jsou prakticky totožné s těmi, které byly v předchozím díle. To samé platí i o optimalizaci, která bohužel není nijak oslnivá, a i po této stránce má toho titul ještě hodně co dohánět. Propady snímků za vteřinu jsem zažíval každou chvílí, a to i přes to, že moje sestava plní vývojáři doporučené systémové požadavky.
Ukaž, že jsi schopný manažer!
Vaším úkolem je, jako v každém díle, vytvořit rozsáhlou a efektivní síť hromadné dopravy. V tomto konkrétním případě vaše manažerské síly zaměříte na autobusovou hromadnou dopravu. Začínáte od píky s omezeným finančním obnosem, za nějž si koupíte svůj první nejzákladnější autobus, se kterým budete brázdit vaši první linku. Linky si stejně jako v předchozím Bus Simulatoru vytváříte kompletně sami, přičemž vaším pomocníkem při vytváření a plánování bude žena, jež se vydává za vaši osobní asistentku. Můžete si však být jisti, že při hraní nebudete nikterak tápat, co máte dělat nebo kam se s vaším autobusem vydat. Jak už je u Bus Simulatoru zvykem, kampaň je rozdělena na několik misí, kde máte přesně napsáno, které oblasti spojit dohromady či jakou trasu zrovna projet pro postup dále. Úkoly jsou vesměs stále podobné ve stylu spoj určitý počet oblastí do jedné linky a projeď vytvořenou trasu v noci či vylepši všechny zastávky v této části na level 2 apod.
Čím dále se ve hře dostanete, tím více autobusů si budete moci zakoupit a váš dopravní podnik bude vzkvétat. Později při provozování většího množství autobusových linek dostanou hlavní slovo vaši zaměstnanci. Ty si bohužel oproti minulému dílu nenajímáte, nebo jsem alespoň tuto možnost nikde nenašel. Úplně mi stačilo k dané lince přiřadit autobus a hra si již vše udělala sama, bez možnosti vybrat řidiče. To je pro mě osobně malý krok zpět, přece jen správa zaměstnanců se mi v minulosti docela líbila. Naopak zde najdeme i některé novinky. V první řadě to je tzv. systém poptávky, v němž vidíte, které zastávky jsou více využívány pro výstup a nástup a které naopak méně. Při každé tvorbě nové trasy je třeba tento aspekt zohlednit a hledat balanc mezi oběma jejich typy. Může se totiž stát, že autobus bude zet prázdnotou a linka se po finanční stránce nevyplatí, nebo na druhé straně skončíte v situaci, kdy váš nacpaný autobus bude praskat ve švech, což negativním dojmem ovlivní vaše cestující.
Každá linka má také svoji špičku, tedy časový úsek, kdy danou trasou cestuje nejvíce lidí. Podle toho je potřeba optimalizovat váš jízdní řád a vybavit linku odpovídajícím autobusem, aby nedocházelo k problémům s odbavováním cestujících. Ostatní aspekty jsou více méně totožné s minulým dílem – zde mám na mysli například testovací jízdu nově vytvořené trasy, než ji předáte nějakému kolegovi, nebo vylepšování vašich zastávek, které později umožní i propojení více tras najednou. Celkově je management detailněji zpracovaný a nutí hráče o něco více přemýšlet než v předchozích dílech. Malinkou výtku bych měl k samotnému prostředí managementu, které pro mě ze začátku působilo docela chaoticky, a chvíli trvalo, než jsem přišel, kde se jaká funkce nachází. Může to být samozřejmě jen můj osobní názor, nicméně prostředí v Bus Simulatoru 18 mi přišlo o něco přehlednější.
Bus Simulator 21 zcela odlišně pojal i systém přidělování peněz. Stále platí, že za jízdu vás hra hodnotí podle toho, jak dodržujete dopravní předpisy či zda neděláte nějaké zbytečné chyby. V novém pokračování však nezískáte peníze za každou odjetou jízdu, nýbrž za každou nově dosaženou úroveň, které většinou dosáhnete až po dvou, třech jízdách. Tímto způsobem hra zřejmě nutí hráče více se věnovat samotnému řízení, za což rozhodně vývojáře musíme pochválit.
Nejrozsáhlejší vozový park
Co rozhodně u hry Bus Simulator 21 vyčnívá z řady, je vozový park, který čítá celkem třicet autobusů. Všechny prostředky ve hře jsou licencované. Najdeme zde věhlasné značky, jako je Volvo, Scania, Man, Mercedes či Setra, ale i pro mě méně známé výrobce typu Alexander Dennis, od nějž jsem vlastnil model Enviro 200. Musím přiznat, že o tomto výrobci slyším vůbec poprvé, a do další recenze nějakého autobusového simulátoru budu muset své znalosti značným způsobem doplnit. Jízdní model a samotné řízení se nijak zvlášť oproti předchůdci neodlišují, dokonce zde nalezneme i kompletně stejné ozvučení. Fyzika se mi v předchůdci líbila, takže ani Bus Simulator 21 pro mě po stránce jízdního modelu nepředstavoval žádný problém. Vývojáři nezapomněli ani na prodej jízdenek a jejich kontroly, kdy se na malou chvíli můžete převléct do role revizora. Co se zpracování autobusů týče, to je na velmi skvělé úrovni. V interiéru nechybějí detaily a při pohledu si budete připadat, jako byste v tom opravdovém autobusu seděli. Tohle prostě Stillalive Studios umí. Každý autobus si navíc můžete esteticky upravit o nové nástřiky či různé polepy, záleží jen a pouze na vaší fantazii. Rozhodně si ale můžete z vašeho stroje udělat unikátní monstrum, které jinde ve světě nemá obdoby.
Chyb je celá řada
Teď se bohužel dostáváme k tomu, čím série trpí dlouhodobě, a to je několik chyb a nedostatků. Už v osmnáctce mi vadila někdy zvláštní umělá inteligence okolních aut či nevysvětlitelné chování chodců, kteří byli schopni vejít na přechod i za situace, kdy váš autobus jel vysokou rychlostí a nebylo možné ani za splnění těch nejdivočejších fyzikálních zákonů včas zabrzdit. Z tohoto důvodu většinou vznikla kolize, která prakticky pohřbila vaše snažení o nějaký slušný výdělek. Za sražení chodce totiž byla tučná pokuta, při níž se již spíše vyplatilo celou trasu resetovat nežli pokračovat dál. Bus Simulator 21 má naštěstí umělou inteligenci chodců o něco lépe vyřešenou, a když okolí vidí, že se vysokou rychlostí řítíte a nebylo by možné zastavit včas před přechodem, lidé se dají na útěk. I přesto mi nějaký ten chodec do cesty vletěl, ale jednalo se spíše o výjimečnost, kterou by dokázala opravit budoucí aktualizace. Vtipně pak působí některé situace, jako útěk chodců na chodníku, i když jen zatáčku projedete o pár km rychleji, než byste měli, nebo senioři, již se při chůzi sotva drží na nohou, ale když jde o běh, mohli by podstoupit závodní maratón.
Horší jsou na tom okolní auta, jež rovněž dokáží vjet do vaší dráhy, z čehož samozřejmě většinou vzniká havárie. Párkrát se mi ve hře dokonce stalo, že se nějaké auto zacyklilo na semaforu nebo křižovatce a jedinou možností bylo problémový vůz objet. Dále jsem pak trpěl problémem, kdy mi autobus nechtěl nastartovat a vyjet ze zastávky. Tyto bugy lze však v budoucnu opravit, a jak už bylo výše řečeno, po technické stránce by Bus Simulator 21 nějakou tu péči ještě potřeboval.
Bus Simulator 21 je bezpochyby solidním pokračováním, které některé aspekty posunuje na lepší úroveň. Ať už jste zarytí fanoušci autobusů a hráli jste předchozí díly, nebo úplní nováčci a nevadí vám některé větší či menší nedostatky a chyby, není důvod vám nový díl nedoporučit. Pokud ovšem na Bus Simulator 21 nijak zvlášť nespěcháte, spíše si několik týdnů počkejte, než vývojáři titul alespoň trošku vyladí.