Je vám milejší arabica, nebo robusta? V Café na tom nezáleží. Tady totiž nejde o chuť, ale o plánování, prostorovou představivost a logistiku, při které se vám zavaří mozek víc než čerstvě přetlakovaný kávovar. Café je prvotinou od vydavatelství Bohemian Games, českého distributora této portugalské hry od původního vydavatele PYTHAGORAS. Tato karetní hra vás zavede do éry Belle Époque, kdy největší obchodní společnosti pěstují, zpracovávají a dodávají kávu do těch nejvybranějších kaváren.
Hlavně se nepřepražte
Café je hra pro jednoho až čtyři hráče, kteří se v osmi kolech snaží vypěstovat co největší množství kávy, správně ji zpracovat a dodat buď do kaváren, nebo do vlastního skladu. Zní to jednoduše? Haha. Stačí začít skládat karty ve své herní oblasti a hned pochopíte, že tohle je tetris na steroidech. Každou novou kartu musíte umístit tak, aby překrývala minimálně dvě a maximálně čtyři stávající políčka – a věřte, že ideálně nechcete zakrýt něco, co by se vám mohlo později hodit.
Aby toho nebylo málo, všechny akce (pěstování, sušení, pražení a dodávání) jsou vázané na počet viditelných ikon šálků kávy. Takže chcete mít šálky, ale zároveň potřebujete políčka na akce. Navíc chcete, aby jednotlivá políčka různobarevných zrn, sušení a pražení na sebe správně navazovala. A nezapomínejte ani na dodávky čerstvé kávy do kaváren – starou kávu ze skladu vám tam totiž nevezmou. Hlava vám z toho možná bude třeštit, ale stejně jako po dobrém espressu i tady první šok rychle vystřídá zdravá závislost.
Řetězec, jak má být
Café je ukázkovým příkladem řetězového engine-buildingu – všechno na sebe musí dokonale navazovat. Nejprve vypěstujete kávu (barva kostky se liší podle země původu), pak ji usušíte, upražíte a nakonec dodáte. Každá akce má svá vyhrazená pole, která musíte mít na kartách – bez nich si ani neškrtnete. Mně osobně se moc nevyplatilo, když jsem hned na začátku hry překryla jediné pole pražírny ze své počáteční karty. Získala jsem tím sice dvě políčka na sušení, ale nová pražírna dlouho nepřicházela do hry, a když už se konečně objevila, ukradl mi ji protihráč.
Navíc akce můžete provádět jen tehdy, když máte volné akční body. Čím víc viditelných šálků kávy máte, tím víc akcí můžete provést – a to se opravdu vyplatí! Jak už jsem psala výše, je klíčové vytvářet skupiny sousedících políček; jinak vás jejich aktivace stojí zbytečně mnoho bodů. A pokud omylem překryjete něco, co později nutně potřebujete? Konec kavárenského snu.
Herní espresso, co vás nakopne
Partie trvá přibližně třicet minut a je nečekaně intenzivní – v tom nejlepším slova smyslu. Celou dobu makáte, žádné zbytečné čekání. Nenajdete tu výraznější interakci s ostatními hráči – jediným skutečným kontaktem je střet pohledů při výběru jedné ze tří karet v nabídce. Občas vám soupeři vyfouknou přesně tu kartu, na kterou jste si brousili zuby. A pokud hrajete pokročilou variantu s dražbou na začátku kola, přidává se další taktická vrstva: Stojí mi za to obětovat kostky a stát se kávovým mistrem, nebo raději přijmu, co zbyde?
Expresso rozšíření – víc kofeinu, víc možností
Líbí se mi, že vydavatelství Bohemian Games preferuje vydávání základních her rovnou včetně rozšíření. Café není výjimkou – v základní krabici najdete i minirozšíření Expresso, které přidává speciální pole s různými efekty: například možnost vypěstovat rovnou dvě kostky kávy, nebo získat body navíc za ikonické koláčky nata, pokud sousedí s plně zásobenou kavárnou. Pokud by vám základní hra přišla příliš jednoduchá, Expresso vás určitě povzbudí.
Komponenty a dojmy
Grafika? Elegantní, decentní a krásně tematická. Ilustrace od Mariny Costy mají nádech staré dobré Evropy a i když se nesází na okázalou výpravnost, všechno skvěle funguje. Kostky jsou barevné a výrazné, karty přehledné a ikonografie jasná a stručná. Strategie jsou tak akorát složité, abyste museli přemýšlet, ale neztratili přehled.
Pravidla jsou napsaná srozumitelně, i když některé akce mohou zpočátku vyžadovat chvíli zorientování – zvlášť během prvních kol možná budete chvíli listovat v příručce, ale po dvou kolech už pojedete jako kávovar v plném provozu. Ocenila bych, kdyby byla česká a slovenská pravidla vydaná v samostatných sešitcích. Takto jsou zbytečně tlustá a já osobně si u her nechávám jen české verze – slovenská pravidla pak nemohu jednoduše vyřadit.
Jak si Café stojí vedle Citrusů a Darů lesa?
Pokud máte zkušenosti se hrami Citrusy nebo Dary lesa, tak se v deskové hře Café budete cítit jako doma – jen s mnohem silnější dávkou kofeinu. Podobně jako v Citrusech i tady skládáte karty do vlastní herní oblasti. Nicméně místo budování polí optimalizujete kávový řetězec a musíte více přemýšlet nad překrýváním a propojením akcí. Café je nekompromisnější – každé špatné překrytí vás později může pořádně zabolet. Café tak působí jako rychlejší a ostřejší sourozenec těchto her: méně atmosférické pohody, zato více logické výzvy a důrazu na efektivitu.
Café je chytrá kombinační hra, v níž se potkává prostorová logika s engine-buildingem a kapkou závodu o bodované kavárny. Pokud vás baví optimalizace a líbí se vám tematika kávy, tohle je hra přesně pro vás. Nečekejte divokou interakci ani epický příběh – ale připravte se na to, že vám po první partii nedá spát myšlenka, jak jinak jste mohli složit ty zatracené karty.