Cat Quest – úvodka

Cat Quest – ameowzing catventure

12. 9. 2021
Zdroj náhledu: The Gentlebros

Všichni milovníci koček, pozor! Pokud hledáte šíleně návykovou hru, která by vás dokázala zabavit na několik hodin a zároveň by obsahovala časté kočičí mňoukání, jste na správné adrese. Cat Quest je přesně to, co hledáte! Hodiny a hodiny zábavy se skloubily s roztomilými špičatými oušky, nevinnýma očkama, chocholatým ocáskem a se slastným předením.

Únos sestry hned na začátku pěkně zostra

Kočičí království zvané Felingard leží na ostrově, který obklopuje chladný oceán a nebezpečné mořské příšery v něm. I přesto je to země nádherná, plná života, mírumilovných obyvatel a zejména pak spousty tajuplných dungeonů skrývajících cenné poklady. Jednoho dne se při klidné plavbě na lodi střetnete s hlavním záporákem oděném do honosné zbroje, jejíž přilbice až nápadně připomíná dračí hlavu. Jméno Drakoth se vám zaryje do paměti už z toho důvodu, že vám unese milovanou sestru. Na vás tedy bude chopit se zbraně a jít svého jediného sourozence něžného pohlaví vysvobodit ze spárů nevyzpytatelného věznitele.

K ruce vám hned zpočátku bude malý bledě modrý duch Spirry, který se stane vaším nejbližším spojencem a bude vás doprovázet na každém kroku. Kromě jakéhosi rádce bude zároveň zastávat post vašeho mluvčího, protože postava hlavního hrdiny za celou hru pronese pouze jednu jedinou větu až ke konci samotného příběhu. Během putování a objevování tajů a krás kočičího království poznáte hned několik jedinečných postav, jako je například zbrojířka Kit Cat, zkušený námořník Governor, kouzelnice Lulu, královský rytíř Puss, sám velký Mewlin, archeoložka Cara Loft nebo dokonce Santa Paws a Santa Claws. Takovýchto kočkohříček a hrátek se slovíčky je zde neskutečné množství, a díky nim jsou dialogy postav velice vtipné – Kitmas (Christmas), furry up (hurry up), catventure (adventure), holy paws (holy sh*t), ameowzing (amazing), pawsome (awesome), thank you furry much (thank you very much) apod.

Vývěska jako v Zaklínači?

Abyste vůbec měli proti Drakothovi šanci v boji, bude zapotřebí nabrat dostatečné množství síly a zkušeností. Přeci jen jste hrdina nováček, a tak se budete muset vypracovat. Felingard je plný nejrůznějších úkolů. I když se jejich základ často opakuje, přesto jsou questy zábavné a tvůrci se je snažili udělat originálně. Co mě mrzí, je nemožnost vzít několik úkolů najednou z vývěsky a následovně mezi nimi přepínat. Cat Quest vám dovolí mít aktivní pouze jeden jediný úkol, a dokud ho nedokončíte, nemůžete vzít další. Díky úkolům však snadno a rychle naberete potřebné zkušenosti ke zvýšení levelu a nějaký ten zlaťák do kapsy.

To samé platí pro výpravy do hojného počtu dungeonů všude po mapě. Jejich design se také často opakuje a v tomto ohledu si dokážu představit větší rozmanitost. Dungeony skýtají mnoho nástrah, skryté cesty k truhlám a samozřejmě plno nepřátel. Kde je blyštící se truhla s lootem, tam je také její děsivý obránce. V dungeonech potkáte ty samé nepřátele jako venku na rozlehlých pláních království. Záleží však také na levelu a lokalitě, protože někteří protivníci se vyskytují až v pozdější fázi hry a mají o dost tvrdší kořínek. Neočekávejte ovšem strašidelné potvory, které by vás v noci budily ze spaní. Cat Quest je na první pohled roztomilá hra, a tak i enemáci jsou svým způsobem také roztomilí. Nechybí mezi nimi ohnivé lišky, elektrizující berani, různé druhy draků, vikingští duchové, netopýři, kočičí sněhuláci, Mimikové z Dark Souls, ostnaté veverky či poletující pěsti a mnoho dalšího.

Mnoho vybavení… ale k čemu?

Výpravy do dungeonů vás po zdolání silné obranné linie odmění truhlicemi s poklady, ze kterých dostanete část zbroje nebo při troše štěstí parádní zbraň. Občas se vám dokonce podaří dostat tu samou odměnu. V tom případě se vám v inventáři neobjeví dva ty samé kousky, nýbrž se dané vybavení tímto způsobem upgraduje. S tím se bohužel pojí jedno velké minus, a to nemožnost řízeného vylepšování jak zbrojí, tak zbraní. Ve hře narazíte na zbrojířku, u které si ovšem můžete koupit pouze truhlice, ze kterých vám random padne odměna. Nikde po mapě nenajdete kováře, protože na zbraně jsou machři psi za hranicemi kočičího království v zemi Lupus Empire, do kterého se podíváte až ve druhém díle. Pro teď si budete muset vystačit s tímto nešťastným systémem a modlit se, aby vám padla zrovna ta část zbroje či zbraň, kterou potřebujete. 

Ve finále váš inventář bude skýtat plno nejrůznějšího lootu, ale v praxi nepoužijete ani polovinu z něj, což je podle mě hrozná škoda. Zejména za to může právě random systém upgradu, který vás nutí používat zrovna to vybavení, které jste našli už několikrát, a má proto nejlepší statistiky. Ten cool meč a armor si nasadit zkrátka nemůžete, protože padl z truhly pouze jednou… jaká to škoda.

Bohatý, ale nemám za co utrácet

Pokud se rozhodnete vzít záchranu sestry o to vážněji a podaří se vám splnit ne-li každý quest, budou vaše kapsy praskat, ba doslova přetékat obrovským množstvím zlatých mincí. Bohužel přichází další problém v podobě nedostatečné nabídky, za co zlaťáky utratit. Nabízí se pouze možnost truhel u zbrojířky či vylepšování magických schopností. I když jsem ovšem všechna kouzla vylepšila na maximum a koupila pár truhel, stále mi zbývalo relativně dost peněz, které jsem neměla kam investovat, a banky v království Felingard zkrátka nevedou. Aspoň kdyby zde byla ta možnost si lepší kousky vybavení někde koupit, byť za přemrštěnou cenu, budu mít motivaci herní měnu střádat. Takto je to přesně naopak.

Čas na souboj

Pokud si nnelibujete v soubojích na blízko, máte možnost meče vyměnit za magické hole a skolit nepřátele pěkně z bezpečné dálky. K tomu vám dopomohou všemožná kouzla, jako seslání ohně, ledu, elektrického výboje, ostnaté nástrahy, meteoritické rány, vyléčení životů nebo se zvětšíte pro sesílání většího poškození. Čím větší je level kouzla, tím větší efekt má, a doporučuji vylepšovat taková, která odpovídají vašemu hernímu stylu. 

Soubojový systém je velice jednoduchý a zábavný. Kromě klasického útoku se můžete vyhnout ranám pomocí rychlého kotrmelce. Ve finále to proti silnějším oponentům vypadá jako roztomilejší verze Dark Souls… rolluj jako o život! Pokud se naučíte kombinovat kouzla, rychlé útoky a hbité úskoky do bezpečí, máte vyhráno a věřte, že vám to nepotrvá moc dlouho. I když narazíte na pár úctyhodných nepřátel, ani s jedním se nebudete párat dlouho.

Je tak mňauózní

Grafická stránka hry k titulu úplně sedí a nedokážu si představit, že by se najednou Cat Quest přenesl do 3D nebo že by krásné a zářivé barvy potemněly. Takto je hra ideální a sladěná hudba to vše jen podtrhuje. I když by se někomu mohlo zdát, že stále dokola se opakující hudební smyčka, až tedy na pár výjimek při speciálních soubojích a úkolech, může někomu brzy přijít otravná, já sama jsem stereotyp nepocítila. Právě naopak mi hudba, přestože opakující se, přišla dokonalá a umocňovala můj herní zážitek. Mňoukání a další pazvuky na každém kroku pak už byly jen vítaným bonusem, společně s možností si zahrát novou hru s několika modifikacemi – devět životů, silnější nepřátelé, nemožnost levelování či změny vybavení a mnoho dalších. Jestli vám první průchod hrou přišel až příliš jednoduchý, můžete otestovat své schopnosti tímto způsobem. 

Cat Quest je skvělé akční RPG v krásném otevřeném kočičím světě, kde se vám do cesty postaví jeden padouch, dva rozhádaní Santové, nespočet roztomilých nepřátel a pár chybek, které maličkato narušují celkový dojem ze hry, ale přesto ji nijak zvlášť nekazí. Malebné životem překypující prostředí, příjemná hudba, akční souboje, spoustu zábavných úkolů, vtipných dialogů, a ještě více tajemných dungeonů přímo vybízejících k průzkumu a objevování. Pokud patříte mezi milovníky koček, je pro vás tato hra přímo povinná.

Klady
 • ňufatá grafika a chytlavá hudba
 • všudypřítomné kočičí mňoukání
 • rozlehlá mapa plná různorodých nepřátel
 • vysoká návykovost
 • vtipné dialogy a slovní hříčky
 • možnost hrát novou hru s různými modifikacemi
Zápory
 • lze mít pouze jeden aktivní quest
 • žádný řízený systém upgradů zbraní či vybavení
 • repetitivnost dungeonů
 • spousta přebytečného lootu zaplňující inventář
Platforma PC
 • Datum vydání 08.08.2017
 • 0.0

  Doporučujeme

  Nikola Erlebachová

  Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.