Chased by Darkness k nám dorazilo tento rok od studia 3+ Productions a vydavatelství South Blue Moon jako jejich herní debut. Vývojáři se rozhodli hru vytvořit ve známém Unreal Enginu jako indie titul. Ujmeme se zde role vymítačů, kteří se pokusí osvobodit věznici z Berkannanových spárů. Dříve klidné a prázdné chodby se po vašem vstupu do budovy obrátí vzhůru nohama a začíná pořádný lov na bubáky.
Co se vlastně stalo?
Věznice přijala nového vězně – co ovšem netušila, bylo, že si s sebou přinesl bestiálního ducha. Dva dny po jeho příjezdu došlo ve věznici k hromadné sebevraždě a mezi oběťmi byli jak vězni, tak dozorci. Žádný z úřadů nechtěl věřit zprávám o něčem nadpřirozeném, ale radši celou věznici evakuovali, dokud se nevysvětlí, co tuto pohromu způsobilo.
Devour s brokovnicí
Nebudeme si nalhávat, že je toto jediná hra s tímto nápadem. Za poslední dobu se s nimi roztrhl pytel a každou chvíli přichází nové a nové, které jsou jen malinko upravené. Chased by Darkness vyloženě použil celý nápad hry Devour a přidala brokovnici. Na začátku příběhu jsou v celé věznici vyhozené pojistky a vy je musíte najít a nahodit. Ovšem jste asi neprošli dostatečným výcvikem o elektřině a povede se vám vytopit jeden celý blok věznice. Jakmile vylezete z vězeňského bloku, vypustí se Berkannan. Brokovnice ovšem není taková, jakou byste si ji představovali, a vystřelí jeden náboj přesně na jakoukoliv vzdálenost. U sebe můžete mít až 25 nábojů a další munice je rozmístěna všude po celé obrovské mapě. Na stránce hry na Steamu se píše, že munice je omezená, ale přišlo nám, že byla snad na každém rohu. Vaším úkolem je najít deset špagetových monster, která ve hře nazývají Raptors a která mají fialovou barvu. Při zneškodnění z nich vypadne fialový krystal, který musíte spálit v rituálním ohni. Čím více spálených krystalů, tím více naštvete Berkannana – o to je rychlejší a snaží se vás dopadnout častěji.
Google Překladač asi není cesta
Lovení kozla na steroidech a jeho přisluhovačů byla opravdu zábava, jen je obrovským problémem automatický překlad. Hra je přeložená z 90 % do češtiny, a to ještě ne člověkem, takže občas musíte lámat hlavu nad tím, co se vám snaží vlastně říct. Ve tmě se však našlo i světlo a opravdu až hloupý překlad nás většinu času bavil a nahodil pár úsměvů. I tak nás u každé hry všechny potěší, když najdeme českou lokalizaci, ať už je jakákoliv.
Nulová atmosféra
Co by asi chtělo nejprve zlepšit, je zvuk – jediné, co za hru uslyšíte, jsou příšery, vaše chodidla kráčející po chodbách a neměnící se ambientní hudba. Hodily by se takové ty náhodné zvuky, na které jsme v jiných hororovkách zvyklí. Jen tak nějaké zakřičení samotného kozlího démona, šumění z televizorů bez signálu, vysílačky mrtvých dozorců a podobně by atmosféru věznice pozvedly na jinou úroveň. Podle příběhu byla věznice evakuována, co nejrychleji to šlo, ale vypadá spíš, jako by tam roky nikdo nebyl. I kdyby roky, to by tam byly aspoň pavučiny a podobné urbexové aspekty, ale ani to ne. Nejde ani poznat, že tam někdo umřel – žádná těla, žádná krev, jenom špagetová monstra a nasteroidovaný kozel.
Chased by Darkness jsme hráli ve dvou, ani jednou se nám ji nepodařilo dohrát, a ani chtít nebudeme. Je opravdu těžké někoho uvolnit ze zajetí, když vás samotného nahání Berkannan. Hra samotná nás ovšem bavila, jen je trochu nedodělaná a po pár vylepšeních by mohla být fajn. Chybí více druhů map, protože všechny krystaly jsou většinou na stejných místech. Také by mohl být snížen dostřel brokovnice, aby trochu více fungovala tak, jak má ve skutečnosti, a zlepšena atmosféra. Hra je k dostání na Steamu za 3,99 € což nám přijde jako přijatelná částka. Pokud hledáte s přáteli nějaký zajímavý kooperativní horor, tak toto je možnost, i když věříme, že na trhu jsou i lepší při skoro stejné ceně.
Článek pro Gaming Professors napsal Daniel Červinka.