Cloud Cutter intro

Cloud Cutter – vzhůru za zábavou

6. 6. 2021
 

Cloud Cutter se na herní scéně objevil z ničeho nic, takřka jako bojová stíhačka při náletu na svůj cíl. O to větší zábavu a akci však s sebou přináší. Cloud Cutter je nová česká hra od studia Just Two ltd., která spadá do žánru klasických arkádovek. Jedná se o styl shoot ‘em up, který připomíná starší hry na NES, nebo dokonce herní automaty z počátku milénia.

Hra byla inspirována tituly jako Rayden a Raptor, dokonce může některým hráčům připomínat i hru Jackal. Ostatně podobnost s více staršími tituly je zřetelná a rozhodně není na škodu.

Cloud Cutter uboat

Co je staré a osvědčené je dobré i nyní

Hra nemá žádný specifický děj, jste pilot ve své stíhačce a likvidujete nepřátele, kteří se vám postaví do cesty. Celá akce (krom jedné výjimky, kde prolétáte specifickým koridorem a pohled máte za letadlem) pak probíhá z pohledu z ptačí perspektivy, kde sledujete svůj letoun a hra pomalu postupuje kupředu směrem nahoru po obrazovce.

Ve hře samozřejmě nechybí nic, co by se od tohoto žánru očekávalo. Je zde velké množství nepřátelských jednotek – nejen vzdušných a pozemních, ale také mnoho lodí, člunů s raketami nebo těžkých bitevních lodí a ponorek, taktéž s raketami. Z pozemních nepřátelských jednotek pak nechybí jeepy, tanky, vrhače raket, obrněné věže, ale dokonce ani vlaky s nosnými raketami. Ve vzduchu pak klasicky narazíte na letadla a vrtulníky. Zde si opravdu vývojáři vyhráli a připravili pestré prostředí plné zábavy.

Cloud Cutter Boss

Bossové vás potrápí

Pokud si však myslíte, že budete jen tupě mačkat šipky a sundávat nepřátele, jako to bylo u některých starých automatových her nebo her na NES, tak jste na omylu. Zde opravdu tvrdě narazíte, protože tato hra vám nedá body zadarmo. Samozřejmě, že záleží na nastavení obtížnosti, nicméně i na normální obtížnost se zapotíte, a pokud chcete výzvu, pak těžká obtížnost se skrytým HUD, který jinak zobrazuje vaše zdraví, je volba právě pro vás. Zde budete umírat, a budete umírat často.

Krom klasických nepřátel, kteří se dělí do několika skupin obtížnosti, nebo spíše nebezpečnosti, zde tedy jsou i bossové, kteří silně připomínají bosse z tradičních NES her, a nejvíce pak Rayden, Raptor a Jackal.

Každý boss má svůj specifický útok a stádia. Je zde tedy potřeba krom uhýbání střelám a projektilům ještě trochu taktizovat. Zejména s uvolněním sekundární zbraně či speciálních ultimátních zbraní.

Hra má pak celkově třináct úrovní, ve kterých jsou jak minibossové, tak pět soubojů s velkými bossy.

Cloud Cutter dron fellas

Drony, rakety, laser nebo všechno?

Krom základního vybavení, která máte na začátku v první úrovni, můžete postupem hrou svůj letoun vylepšovat. Jedná se však pouze o pasivní vylepšování. Při zničení specifické nepřátelské jednotky, z ní krom HP ikonky (křížek), která vám obnoví část zdraví, může vypadnout i VIP zelená ikonka. Tento VIP modul vám rozšíří vaší palebnou sílu.  Může vám tak přidat rakety, silnější kanóny a nebo drony, které se budou držet u vašich křídel a budou střílet. Postupem pak můžete mít opravdu silný arzenál včetně laseru nebo naváděných raket. Nutno však zmínit, že i vaši nepřátelé nezahálejí a naváděné rakety jsou ještě slabý odvar oproti tomu, co na vás mají připraveno.

Ve hře jsou pak ještě tři specifické ultimátní zbraně, které taktéž náhodně padnou při zničení specifického protivníka. Jedná se o silný laser, zpomalení času nebo fotonové paprsky.

Zde se nedá nic vytknout a zkrátka se jede v klasických starých kolejích z her, které byly inspirací.

Můžete hrát i s kamarádem

Cloud Cutter můžete hrát i s kamarádem, a to na stejném PC, kdy každý z vás ovládá jedno letadlo, anebo přes Steam. Není však nutné, abyste oba vlastnili hru! Stačí, když hru bude vlastnit jen jeden z vás a druhého do hry pozve skrze Steam funkci Remote Play Together. Každý z vás má pak přidělené ovládání, jaké má nastavený zakladatel hry, který může hru i pauzovat.

Hraní s kamarádem je opravdu jedna z věcí, co tuto skvělou hru oživuje, nicméně již v tak dynamickém a akčním prostředí dochází k ještě většímu chaosu. Letadla nejsou nějak zvýrazněna, což samozřejmě dává smysl, ale dost často se budete navzájem plést. Kamaráda nemůžete ohrozit ani nijak zasáhnout (naštěstí), ale ze začátku je tato kooperace opravdu chaotická.

Cloud Cutter party rock

Povedené grafické zpracování

I když to u podobných her nebývá zvykem, dalším velkým tahákem hry je bezpochyby grafika. Grafika je opravdu parádní, plná detailů, barev a také efektů. Výbuchy jsou dynamické a plné síly. Grafika a zpracování nepřátelských jednotek, včetně budov a prostředí, je opravdu na vysoké úrovni. Kdo by se bál, že taktová grafika si bere vysokou daň v podobě bugů nebo náročnosti, pak zde můžete být v klidu. Za celou dobu hraní jsem nezaznamenal žádný grafický nebo jiný bug a hra je navíc perfektně optimalizovaná.

Zvuková stránka hry je také na opravdu vysoké úrovni. Nechybí dobré ozvučení zbraní a prostředí, ale také velmi povedený soundtrack. U toho by nebylo od věci mít možnost si jej poslechnout i zvlášť.

Cloud Cutter suicide mission

Bohužel krátké

Hra je však poměrně krátká a na normální obtížnost se dá dohrát do konce za dvě hodinky hraní, samozřejmě však záleží na vaší šikovnosti. 

Cloud Cutter úspěšně oživuje již starý žánr klasických NES arkádovek a přináší tento styl v nádherném novém kabátě s perfektní hratelností. Hra je však poměrně krátká a hodí se jako odreagování na odpoledne, nebo když prostě chcete sednout k PC a zavzpomínat na staré časy u automatu v cukrárně nebo u vaší NES krabičky a TV. Pro fanoušky žánru v dnešních dnech jednoznačně jasná volba.

Klady
 • hratelnost
 • grafika
 • inspirace starými NES hrami
 • možnost hrát skrze funkci Remote Play Together
 • různorodé prostředí
 • znovuhratelnost
Zápory
 • poměrně krátké
 • v některých případech pozemní jednotky silně splývají s okolím
 • některé pasáže jsou i na normální obtížnost silně náročné
Platforma PC
 • Datum vydání 06.05.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Technické zpracování

  Obtížnost

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.