Titul s názvem Dark Envoy od nezávislého studia Event Horizon (jež je známé pro svou prvotinu Tower of Time z roku 2018) je RPG adventurou s taktickými souboji v reálném čase a nabízí i možnost online kooperace. Budete zde moci ovládat partu lovců relikvií, již se ocitají ve světě Jäan zmítaném konflikty mezi Říší (Empire) a Ligou (League).
Pokud jste fandové RPG, jistě vašemu oku tato hra neujde. Nabízí totiž velmi zajímavý mix žánrů od klasického fantasy světa až po steampunk či sci-fi. Můžete se tu těšit na parádní grafické zpracování, budování družiny a rozsáhlé prvky RPG, ale také na taktické bitvy v reálném čase. Navíc zde jako odměnu naleznete velké množství truhel, jež doslova přetékají obsahem (zbraněmi, brněním, penězi). A teď už nebudu zdržovat a hurá na recenzi.
Pouze jeden vítěz
Dark Envoy vás zavede do světa Jäan, ve kterém mezi sebou soupeří Říše (rasa lidí) a Liga (rasa elfů). Je to souboj o technologii a magii. Tento konflikt však bude mít pouze jednoho jasného vítěze. Na začátku hry si vytvoříte dvě hlavní postavy. Ano, slyšíte dobře. Jedná se o sourozence – bratra Malakaie a jeho sestru Kaelu. Ti si říkají lovci relikvií a ve světě zmítaném válkou putují a pátrají po prastarých relikviích v dávno zapomenutých chrámech, v podzemí i jinde.
Potom, co jim v rodném městě zabijí rodiče, se společně vydávají pátrat po tajemném prastarém klanu „The Claw“ a záhadném věštci. Jak jejich příběh dopadne, záleží pouze na hráči samotném, neboť studio Event Horizon nechalo hráčům možnost volby, jež ne vždy výrazně ovlivňuje děj. Občas ale rozhoduje i o tak zásadních věcech, jako je výběr další lokace, kam můžete zamířit. Je proto dobré se řídit heslem „dvakrát měř a jednou řež“.
Sourozenci Mal a Kaela
Vizuální stránce Dark Envoy při vytváření postav sourozenců by mohly leckteré tříáčkové tituly závidět. Nabízí vám celkem dost možností (vlasy, oči, obočí…) a k tomu velmi pěkné modely postav. Můžete si vytvořit postavy naprosto odlišné či z nich udělat jednovaječná dvojčata (mohou sdílet barvu vlasů, očí a podobně). Volba je jen na vás. Až budete mít vše vyladěno k obrazu svému, přichází na řadu výběr tříd pro každého z nich.
Máte tak hned možnost vyzkoušet si dvě různé třídy naráz. Jedná se o celkem klasický výběr: bojovník (Warrior), hraničář/lukostřelec (Ranger), inženýr (Engineer) a mág/kouzelník (Adept). Pokud hráč dosáhne později ve hře sedmého levelu, může si vybrat jednu ze tří podtříd. Pro příklad Adept se dále může rozšířit na elementalistu (Elementalist), bojového zdravotníka (Combat Medic) či vyvolávače (Summoner). Jistě zde můžete namítnout, že každý typ využívá jinou zbraň, a tudíž po vybrání podtřídy už nebude moci používat ostatní zbraně. Nebojte, v Dark Envoy tomu tak není. I po vybrání specializace hrdiny si můžete dál používat klidně obouruční meč místo jednoruční sekery nebo dýky.
Postav si svou partu
Na začátku budete pouze dva a při postupu příběhem se vaše parta kamarádů dobrodruhů rozšíří až na čtyři členy. Před vstupem do nové lokace si můžete sestavit partu dle svých preferencí. Ve hře Dark Envoy si vyberete nastavení jedné ze tří možností chování vaší party. Je zde chování automatické (postavy samy automaticky útočí na nepřátele), striktní ovládání (bez povelu všichni stojí jako solné sloupy) a poslední volbou je autonomní chování (postavy užívají své schopnosti dle svého).
Výzkum a vyrábění
V tomto titulu též naleznete vyrábění a za pomoci nalezených a koupených materiálů můžete vyrábět nejrůznější brnění, zbraně i cetky. Navíc u nich máte možnost vylepšit vzácnost (od šedé až po zlatou) a získat až tři náhodné atributy (kritický zásah, průraznost brněním a další). Vše se dá vyrobit ze tří různých kovů, jež naleznete a vytěžíte (nebo koupíte, jelikož kutání není nic pro vás). Zbraně, brnění a cetky vyrábíte podle modrých plánků, jež občas padají z nepřátel, nachází se v truhlách nebo je zakoupíte u prodavače ve městě. Nachází se tu čtyři různé druhy výzbroje – nájezdnická (Marauder), císařská (Imperial), elfská (Elven) a starověká (Ancient).
Co se týče výzkumu, při prozkoumávání nacházíte kromě vybavení také body (jsou to jakési papírové stránky se starověkým textem). Tyto body můžete využít při vylepšování zbroje, v boji samotném (rychlejší uzdravování) či k očarování. Rozhodně je to zajímavý herní prvek, jenž by se měl zmínit.
Velmi lineární prostředí
Prostředí a mapy jsou dosti lineární. Nacházíte na nich truhly, kovy, body pro výzkum, teleportační sloupy a sloupy na doplnění života. Ačkoliv je okolní prostředí velmi pěkně vyvedené, interakce s ním je velmi malá. Nic neprohledáváte, žádné poličky, šuplíky, knihovny, regály ani nic jiného, což je trošku škoda. Naopak souboje, ty jsou občas velkou výzvou. Dark Envoy vám dokonce dovolí nastavit si obtížnost hry, a že je z čeho vybírat. Tou nejvyšší obtížností, již tu naleznete, je permanentní smrt, a to už se rovná výzvě jako v Souls titulech.
Jako bráška Baldur's Gate 2
Kdybych mohla souboje v Dark Envoy k něčemu přirovnat, byl by to zřejmě titul Baldur's Gate 2. Nejedná se tu o žádný tahový souboj, ale o souboj v reálném čase. Jakmile se tedy dostanete do zorného pole soupeře, čas se okamžitě zpomalí na taktický režim. V tomto pomalém časovém úseku si vyberete soka, na kterého zaútočíte, a rozdáte úkoly partě. Během soubojů je dobré využívat interaktivní prostředí v podobě sudů (jež explodují – záleží na jejich obsahu), krýt se za kameny (to snižuje poškození na dálku) nebo se vyhnout tekutému písku (ten umí krásně zpomalit). Jakmile je po všem a po všech, opět se přepnete do reálného času a posbíráte si svoji kořist.
Nějaká ta chybička se přece jen vloudila
Co se týče technické stránky hry, je tu několik nedostatků, jež jsem úplně nepřekousla. Jedním z nich je nesedící lip sync postav. To mě ubíjí, protože slyším zvuk, ale obraz neodpovídá nebo pro jistotu postavy ani pusu raději neotevřou. Občas mi dělala problém i kamera, jež se zasekla a odmítala se pohnout dopředu či dozadu. Pomohlo až restartování od posledního uložení.
Za mě je Dark Envoy velmi povedeným titulem. Hra vám nabízí nespočet možností, jak se rozhodnout a posunout příběh jiným směrem. Je tu celkem pěkný výběr postav a tříd. Díky tomu si vytvoříte partu přesně podle vašich představ a požadavků. K tomu přidejte pěkné grafické zpracování prostředí i postav. Zasypeme to všechno ještě troškou humoru mezi sourozenci a máte zábavu minimálně na dvacet hodin, což není vůbec špatné. I tak je tu jistý prostor pro zlepšení a já pevně věřím, že autoři ze studia Event Horizon s tím něco provedou.“