Drift 21 - náhledovka

Drift 21 – staň se králem driftování

12. 6. 2021
 

Přemýšleli jste někdy o tom, stát se vlastníkem garáže, ve které si z obyčejného auta postavíte sportovní nadupanou káru? A bylo vaším snem okusit vůni pneumatik spálených po driftování ? Pokud jste na obě otázky odpověděli ANO, zbystřete. Drift 21 od studia ECC Games by mohlo být přesně to, co hledáte. Ještě před samotnou recenzí je potřeba zmínit fakt, že titul Drift 21 se nachází v předběžném přístupu. Nemůžeme tedy dlouhodobě garantovat, že v recenzi bude zmíněno vše, co nabídne plná verze.

Drift 21 - garáž

Moje dílna, můj domov

Vaším novým domovem se nyní stala autodílna, ve které trávíte většinu času ve hře. V ní nebudete dělat nic jiného než z obyčejných aut stavět nadupané bestie, díky kterým se stanete králem driftování. Cesta je to dlouhá a složitá, ze začátku si proto budete muset vystačit jenom se základním vozem. Pomocí peněz, které vyděláte, si vašeho miláčka začnete postupně vylepšovat, až se propracujete k tomu nejlepšímu. Úprava a stavba aut je intuitivní a zábavná. Samotné vozy včetně jejich dílů jsou kompletně licencované, ve hře tedy působí velice věrohodným dojmem. Nespornou výhodou je bezpochyby také to, že vývojáři nemuseli složitě vymýšlet své vlastní díly a riskovat výtvor nějakých “paskvilů”, které by kvalitu srážely dolů.

Výběr komponentů je pestrý a většinou budete moci volit z více typů dané součástky. Auto si můžete upravit do detailu, od typu motoru přes převodovku až po výběr výfukového potrubí. Velmi příjemnou součástí je také detailní úprava motoru, i tam je možné vybírat z několika dílů a přizpůsobit motor podle vašich potřeb. Samozřejmostí je i detailní nastavení interiéru vozu. Stavbu aut vývojáři zvládli na výbornou a nezbývá než smeknout kloboukem. Bát se nemusí ani hráči, kteří problematiku aut nemají pod palcem. Pokud nejste technicky zdatní, můžete si zapnout nápovědu, kdy vám hra ukáže, co kam patří a dokonce vyfiltruje jen správné komponenty. Je tedy vyloučeno, že byste auto postavili špatně či zvolili nekompatibilní součástky.

Vzhůru na závodní dráhu

Úprava vozu má samozřejmě svůj význam. Ve hře se nachází tzv. Challenge, kde vaším úkolem je zajet co nejlepší výsledek a vydělat co nejvíce peněz na úpravu svého miláčka. Challenge se rozdělují celkem na 3 typy závodů. Prvním je volná jízda, v níž nemáte určený žádný cíl a jednoduše jen otestujete váš vůz. V režimu Solo Run musíte zajet pomocí driftování co nejvyšší počet bodů a v režimu Time Attack zase projet trať v co nejrychlejším čase. Na výběr máte z celkem šesti tratí, v každé z nich se nachází několik typů okruhů od jednodušší specifikace až po náročnější. Pevně věřím, že ve finální verzi bude více tratí a také více režimů, jelikož současný počet je na velký potenciál hry docela málo. Některé challenge můžete plnit jen s určitou specifikací auta, je tedy nutné váš vůz neustále vylepšovat a přizpůsobovat určitým závodům.

Jízdní model auta by ve finální verzi chtělo trochu vylepšit, zvláště optimalizovat pro hraní na klávesnici nebo gamepadu. Vůz se někdy dokáže chovat velice nepředvídatelně a dost často budete končit mimo trať. Chápeme, že se vývojáři snaží o realistické ovládání, je však třeba brát v úvahu, že ne každý bude titul hrát pomocí volantu. Přes to všechno si lze postupem času zvyknout i na ovládání pomocí klávesnice, není to však v současném stavu úplně ideální. Grafickou stránku hry bych zařadil k slabému průměru. Zatímco vaše dílna, samotná auta i jejich součástky jsou po vizuální stránce dobře zpracovány, na samotných tratích jsou některé textury rozmazané a na rok 2020 nedostačující. Doufejme, že i na tom vývojáři ještě trochu zapracují a do finální verze vylepší grafický zážitek ze hry.

Optimalizace, jak má být

Co se vývojářům naopak povedlo, je samotná optimalizace hry. Za celou dobu hraní se snímky stabilně držely na velmi slušné úrovni a nevšiml jsem si žádného zaškobrtnutí i při hraní na nejvyšší detaily. Nezaznamenal jsem ani žádné pády. Osobně bych ovšem uvítal rychlejší načítání, na můj vkus se hra načítá až příliš dlouho.

Drift 21 se může chlubit zábavnou a velmi povedenou simulací stavby a úpravy auta. Nabízí kompletně licencovaný vozový park a také díly pro samotná auta. Co by naopak vývojáři mohli do vydání plné verze vylepšit, je ovládání samotného vozu na závodní dráze a v některých ohledech i vizuální stránka hry. Potěšilo by i více obsahu.

Klady
 • realistická stavba a úprava auta
 • licencované vozy a díly pro auta
 • pomoc pro nezkušené hráče
Zápory
 • málo obsahu
 • ovládání auta
 • v některých ohledech průměrná grafika
Platforma PC
 • Datum vydání 21.12.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.