DYSMANTLE náhled

DYSMANTLE – útěk z ostrova

5. 3. 2022
 

DYSMANTLE je postapokalyptický survival počin s RPG prvky od vývojářského studia 10tons Ltd a troufnu si říct, že titul si ukradl srdce nejednoho hráče. Na první pohled se totiž může zdát, že DYSMANTLE nemá moc co nabídnout. Opak je ale pravdou a hned v úvodu vám prozradím, že titul je velice dobře zpracovaný a o zábavu se vám postará na několik dlouhých hodin. Herní komunita dala tvůrcům jasně najevo jejich spokojenost, a tak se hra může pyšnit na Steamu 93 % kladných recenzí.

 

Po člověku ani stopy

Vaše milá postava již několik dlouhých let strávila v naprostém osamění. Schovali jste se totiž ve vlastním úkrytu hluboko pod zemí v momentě, kdy svět zachvátila zombie apokalypsa. Jisté ale je, že zdroje jídla a vody vám nevydrží věčně, a stejně tak život o samotě není nic příjemného. Rozhodnete se tedy vylézt zpět na povrch, kde absolutně nevíte, co na vás čeká. Záhy zjistíte, že na ostrově, na kterém žijete, není ani stopa po lidech. Místo lidí se zde jen toulají nebezpeční zombies. Cíl je tedy naprosto jasný, a to dostat se z ostrova co nejrychleji pryč. Nicméně úkol to nebude vůbec jednoduchý a na vaší cestě narazíte hned na několik nepříjemných komplikací, které musíte vyřešit.

Survival, ale trochu jinak

Většina si pod pojmem survival představí hru z první osoby, která se odehrává někde uprostřed lesa, pouště nebo zmrzlé krajiny, kde si neustále musíte hlídat dostatečný příjem potravy a vody. Samozřejmě v takových hrách ani nechybí rozsáhlý crafting, a o postavení vlastního domečku ani nemluvím. Pokud takových survival titulů jste již přesycení, počin DYSMANTLE jistě bude vaším šálkem kávy, za to dám i ruku do ohně. V této hře příjem potravy ani tekutiny absolutně nemusíte řešit, stejně tak stavění nějaké svojí vlastní základny. Titul je spíše orientován na prozkoumávání a hlavně na získávání materiálu, díky němuž si jednoduše, bez jakéhokoliv složitého učení se receptů, vytváříte a vylepšujete předměty.

Téměř vše se dá zničit

Pokud v názvu DYSMANTLE zaměníme ypsilon za měkké i, v překladu to bude znamenat „demontovat“. Název titulu je velice výstižný. Hned ze začátku hry držíte ve svých rukou páčidlo, které zatím neuděluje tak velké poškození, nicméně i přesto s ním můžete rozflákat například dřevěné či plastové objekty. U táboráku si jej ale můžete jednoduše vylepšovat, a tak po nějakém tom čase rozmlátíte i záchod nebo třeba umyvadlo mrknutím oka.

Mapa a úkoly

Tvůrci titul popisují jako postapokalyptické akční RPG v otevřeném světě a světe div se, nelžou, a tak do pekla se nehrabou. DYSMANTLE vás doopravdy nechá dělat naprosto cokoliv si budete přát, a to vše na, troufnu si říct, až gigantické mapě. Když jsem poprvé stiskla tlačítko „M“, kterým jsem si mapu otevřela, byla jsem naprosto zděšena, ale zároveň uchvácena. Nechápala jsem, proč je herní svět tak obří, nicméně po pár hodinách hraní mi to velice rychle došlo. Titul je obsahově velice pestrý a prozkoumávání postapokalyptického světa je jednoduše řečeno zábava. Různá místa,, jako například města, vesnice či třeba farmy, se vám po objevení na mapě vyznačí, takže orientace je pak velice jednoduchá. Po celé mapě je rozmístěno několik desítek úkolů. Ty jsou rozdělené na hlavní a vedlejší questy. Hlavní úkoly splňujete z jednoho prostého důvodu, a to dostat se pryč z tohoto zamořeného ostrova. Vedlejší zadání jsou spíše pro vaši zábavu, dobrý pocit z dobře odvedené práce a také samozřejmě pro XP.

Tábořiště, místo bezpečí

Pokud při procházení rozsáhlé mapy narazíte na ohniště, můžete si zase na chvíli oddechnout. Tábořiště je pro váš místo bezpečí, kde žádná hrozba nehrozí, a můžete si v klidu odpočinout. Vaše zdraví zde bude obnoveno, můžete zde skladovat všechen nalezený materiál a dále zde můžete vytvářet nové předměty, popřípadě vylepšovat již vytvořené nástroje. Nicméně usednutí k táboráku s sebou nese také určité negativum. Pokud na takzvaném „Link Toweru“ v určité části mapy nemáte nainstalovaný „Deadly Transmission“, všichni nemrtví, které jste zabili, se znovu respawnou. Stojí tedy za zvážení, zda si k ohništi zrovna v ten určitý moment usednout.

Není zombie jako zombie

Po celém ostrově na vás číhá několik infikovaných potvor, které lační po vaší krvi. Některé jsou velice jednoduché na zabití a nebudete s nimi od začátku hraní mít nejmenší problém. Nicméně hra bez pořádných výzev by byla špatná hra, že ano? Proto tvůrci přidali pár „vylepšených“ nemrtvých, s kterými už to taková zábava není, ale spíše se při setkání s nimi lehce opotíte. Bohužel po určitém čase vás už moc nových zombies nepřekvapí a boj s nimi je vlastně neustále stejný.

Grafické zpracování a optimalizace

Grafické zpracování je, jak já ráda říkám, takové pohádkové. Některým hráčům to možná může připomínat komiksovou grafiku. Nicméně toto vizuální zpracování se k DYSMANTLE perfektně hodí, stejně jako k sobě sedí sýr a dobré víno. Optimalizace je naprosto bezchybná, počet snímků za sekundu se drží stabilně na vysokých číslech a žádné bugy či jiné chyby ve hře jsem nezaznamenala. Tvůrci se i nadále o hru starají, a tak neustále vychází nové aktualizace.

Titul DYSMANTLE zcela jistě patří mezi jedny z nejlepších survival titulů poslední doby. Tvůrci nám jasně ukázali, že jednoduché grafické zpracování, ovládání a funkce hry stačí k vytvoření zábavného titulu, pokud má rozmanitý obsah. Dalším kladem také je, že hru si můžete zahrát v kooperativním módu se svými přáteli.

Klady
 • kooperace
 • rozsáhlý herní svět
 • příjemné grafické zpracování
 • odlišnost od jiných survival titulů
 • rozmanitý obsah hry
Zápory
 • boj s infikovanými je po čase velice stereotypní
 • hledání určitého materiálu někdy způsobuje tik v oku
Platforma PC
 • Datum vydání 16.11.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Adéla Pfefrová

  Od útlého dětství sledovala staršího bratra, jak hraje hry. A nakonec se to i pro ni stalo její vášní. V současné době téměř každý den ztrácí své nervy u hry Counter-Strike: Global Offensive, kterou hraje dlouhých 5 let. Její slabostí jsou rozhodně survival hry, jako například The Long Dark nebo The Forest. Svojí povahou je extrovert, když zrovna nesedí u her nebo seriálů, ráda poznává nové lidi a věnuje všechen svůj volný čas svým přátelům a rodině.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.