Empyrion Galactic Survival - vesmírná loď

Empyrion: Galactic Survival – rozsáhlý a složitý jako samotný vesmír

28. 3. 2021
Zdroj náhledu: empyriongame.com

Kvalitních her, ve kterých máte jediný úkol, a to přežít, existuje na trhu spoustu. V dnešní době se můžete stát trosečníkem na opuštěném ostrově, vyzkoušet si přežití po jaderné válce nebo vlastní kůži ponořit do zombie apokalypsy. Výběr survival her je více než pestrý a dnes recenzovaný indie titul Empyrion: Galactic Survival od vývojářského studia Eleon Game Studios nebude žádnou výjimkou. V této hře o přežití se stanete trosečníkem v neznámé galaxii a váš úkol bude jediný, překonat všechny nástrahy vesmíru.

Než začne samotná recenze Empyrion: Galactic Survival, je potřeba zmínit fakt, že je hra velmi rozsáhlá a pravděpodobně nebude v našich silách popsat všechny možnosti a funkce hry. Budeme se snažit zachytit jen to nejdůležitější, co je potřeba pro vaše úspěšné přežití.

Empyrion Galactic Survival - příroda

Zdroj: empyriongame.com

Volám SOS!!

Váš boj o přežití začínáte hned na začátku, když se v záchranném modulu řítíte na opuštěnou planetu. Jediné co víte, je, že vás čeká velmi drtivý dopad. Co na hře musím pochválit, je možnost výběru vaší úvodní planety. Můžete si tak již na začátku vybrat, zda chcete mírumilovné prostředí s mírným podnebím a bohatou faunou a flórou. nebo jestli se rovnou vrhnete na drsné podmínky v tuhých mrazech nebo toxickém prostředí. Důležité je zmínit, že výběr planety ovlivní, jak dlouho budou trvat vaše krůčky, než se dostanete do otevřeného vesmíru. Zde je na místě tedy dobře zvážit, kolik hodin denně u hry chcete strávit a také zda hrajete survival hry pravidelně, nebo jste absolutním nováčkem tohoto žánru.

Ve hře máte na výběr celkem ze čtyř herních režimů. Tím hlavním je, jak jinak, Survival. V tomto režimu si vyzkoušíte roli opravdového vesmírného trosečníka. Vaším úkolem bude hledat jídlo, suroviny pro opravu a stavbu lodí či vaší základny a mnoho dalších věcí, které znáte z jiných survival her. Pod druhým režimem se skrývá Scenarios. Zde máte na výběr z různých předem daných scénářů, pokud nechcete hrát hru klasickým způsobem.. Zajímavostí je, že různé scénáře můžete vytvářet v editoru sami a podělit se o ně s ostatními na workshopu. Stejně tak si komunitní scénáře od ostatních můžete stáhnout do vaší hry. Pro hráče, kteří chtějí hru hrát bez nějakého omezení či nepřátel, je určen režim Creative. Jak název napovídá, zde si můžete prakticky dělat, co chcete, a soustředíte se výhradně jen na vaši tvořivost. Poslední položkou je režim Freedom, který je primárně určen pro začínající hráče. Jedná se o podobu Survival režimu, ve kterém si nemusíte lámat hlavu s vaším zdravím, jídlem ani zásobami. Všechny režimy můžete hrát sami nebo v kooperaci s kamarády.

Tutoriál delší než herní doba některých her

Pokud hrajete hru podobného žánru úplně poprvé, jistě oceníte možnost tutoriálu, který je v Empyrion: Galactic Survival taktéž dostupný. Důležité je však zmínit, že je časově hodně náročný. Pokud se rozhodnete projít tutoriál úplně kompletně, bude vám to trvat něco přes čtyři až pět hodin. Hra vás učí pomocí různých misí, které osobně doporučuji nepřeskakovat a projít si opravdu všechno. Pochopení základů hry bez tutoriálu totiž může být utrpením a dokážu si představit, že mnoho lidí si samotný tutoriál projde i vícekrát. Informací, které musíte v začátcích vstřebat, je opravdu hodně a přiznám se, že i já jsem se občas ztrácel. Tutoriál vás naučí opravdu všechno, na co si vzpomenete. V prvních krůčcích začnete shánět suroviny pro obstarání jídla a základních potřeb. Po výrobě základních věcí pro přežití si opravíte vznášedlo, se kterým budete hledat vaši první základnu. Tu bude potřeba samozřejmě opravit a zrekonstruovat. Samotná rekonstrukce základny zabere polovinu času v tutoriálu a věcí, co je potřeba vyrobit, bude opravdu hodně a rozhodně se při učení zapotíte. Stavbu lodě pro opuštění planety vám hra naservíruje až na úplný závěr.

Co na tutoriálu musím vyzdvihnout, je fakt, že po jeho dokončení se hra automaticky přepne do Survival režimu i s vaším postupem. Odpadne tak nutnost hrát hru od začátku a vše znovu shánět. Odstartovat hru od začátku bude ale nutné při hraní jiného režimu, než je Survival. I přes rozsáhlost samotného tutoriálu budete v samotné hře hodně tápat a občas vám nezbude jiná možnost než jít formou pokus-omyl.

Empyrion Galactic Survival - základna
Empyrion Galactic Survival - útok nepřítele

Zdroj: empyriongame.com

Zelená je planeta, stavění je hra

Jak už jsme v předešlých kapitolách nastínili, nejdůležitějším aspektem hry Empyrion: Galactic Survival je shánění surovin pro vaše přežití. Suroviny využijete nejen na výrobu jídla, ale také na stavbu a výrobu různých věcí ve hře, ať už více či méně důležitých. Základní suroviny získáte na většině planet, nemělo by se tak stát, že zemřete na nedostatek jídla nebo zdraví. Některé suroviny jsou naopak velmi vzácné a nacházejí se jen na určitých typech planety.

Samotná výroba působí překvapivě povedeným a návykovým dojmem, vývojáři jej dokázali zpracovat do úplného detailu. Pro jednodušší věci vám budou obvykle stačit základní suroviny, válející se všude kolem. Ke stavbě složitějších je nejprve nutné ze základních surovin postavit určité typy součástek, ze kterých následně vyrábíte složitější objekty. Rozsáhlost a propracovanost samotného craftingu je velká a bude docela trvat, než se v ní zorientujete. Hra naštěstí nabízí určitou pomoc při výrobě složitějších věcí. Pokud vidí, že pro určitou věc nemáte v inventáři důležitou součástku, ale máte potřebný materiál, hra součástku dokáže vyrobit automaticky sama. Pro samotnou těžbu surovin slouží tzv. survival-tool a její postup můžeme přirovnat např. k No Man’s Sky. Samotnou stavbu provádíte v tzv. konstruktorech, které se ve hře rozdělují na více typů podle toho, o jak velkou a složitou věc jde.

Minecraft ve vesmíru

Nejzábavnější částí je však stavba vaší lodi. Ze začátku si budete muset vystačit jen se základním prostředkem. K větší je potřeba daleko více času, ale také surovin. Lodě stavíte podle plánků, kterých má hra nespočet, nebo můžete zkusit vaši kreativitu a loď si vytvořit podle obrazu svému pomocí bloků. Stavba na vlastní pěst je však velmi časově náročná. Občas vám vaši kreativitu překazí nepřátelé. V ten moment nezbývá než vzít do ruky zbraň a vaši základnu, jenž jste si pracně zrekonstruovali, bránit. V začátcích na vás útočí jen malá skupinka nepřátel. V pokročilé fázi hry jsou nájezdy větší a proto vaši základnu musíte vybavit příslušnými obrannými prvky.

K těžbě se váže také zvyšování vaší úrovně. Za pomocí úrovní získáváte v Empyrion: Galactic Survival zkušenostní body, díky nimž odemykáte nové možnosti stavby. Úroveň zvyšujete pomocí XP bodů, které lze získat různými způsoby, např. těžbou, sbíráním surovin nebo odvrácením útoků nepřátel na vaši základnu.

Hratelnost nevybočuje

Hra obsahuje nespočet dalších aktivit, které poznáte až v průběhu hraní. Za důležité můžeme zmínit ještě navazování vztahů s mimozemskými rasami. Vaše reputace závisí na tom, jak se k dané rase chováte. Pokud útočíte na jejich základny nebo jejich základny vykrádáte, reputace se snižuje. Při pomoci v boji nebo plnění různých misí za frakce se vaše reputace u dané rasy naopak zvyšuje.

Samotná hratelnost nikterak nevybočuje z řady a odpovídá ostatním titulům podobného zaměření. Malou výtku bych měl k ovládacím prvkům hry a jejich vysvětlení. Ve hře je velmi důležité používat klávesy Y a P, které jsou určeny pro důležité úkony jako například zapnutí generátoru. Skutečnost, že tyto klávesy musíte použít, vám hra nesdělí a pokud nejste hráč, co před začátkem hraní čte nastavení kláves, nemusíte na tuto skutečnost sami přijít. Důležitou součástí ve vašem přežití hraje PDA, kde najdete všechny potřebné informace včetně encyklopedie nebo nápovědy.

Úchvatný vizuál, slušná optimalizace, parádní hudební podkres

Kromě propracovaného craftingu se Empyrion: Galactic Survival může chlubit také slušným grafickým zpracováním, které bez problémů může konkurovat některým titulům větších studií. Hra vás již při prvním spuštění uchvátí a jde vidět, že si vývojáři dali záležet i na úplných detailech. Konkurenční No Man’s Sky, ke kterému můžeme tento titul přirovnat sice vypadá ještě o krapet lépe, musíme však mít na paměti i cenovku, za kterou se Empyrion: Galactic Survival prodává. Ostatně použití Unity Engine zde mluví za vše. Pochválit musíme také optimalizaci. Za celou dobu hraní jsem se nesetkal s žádným propadem snímků nebo pádem hry. I na nejvyšší detaily snímky nabídly obstojnou hodnotu a s titulem si pravděpodobně hravě poradí i slabší stroje.

Na atmosféře dodává také hudební složka hry, jež je zpracovaná na jedničku. Trochu škoda, že samotný soundtrack si není možné zvlášť koupit na Steamu.

Empyrion: Galactic Survival je neskutečně složitým titulem a popsat všechny aktivity v jedné recenzi by nebylo v lidských silách. Za nejdůležitější aspekt můžeme považovat crafting a stavbu, které vývojáři dokázali vyšperkovat do úplného detailu a které díky své náročnosti dají zabrat i zkušenému hráči. Dále můžeme jako povedené zmínit navazování vztahu s mimozemšťany, jež vám může v hraní pomoci nebo naopak ublížit. Titul také neurazí grafickým zpracováním, hudebním doprovodem a chlubit se může i slušnou optimalizací. Samotná složitost však nemusí sednout každému, hlavně ne začátečníkům žánru.

Klady
 • do detailu zpracovaný systém craftingu a stavby
 • grafické zpracování
 • hudební složka
 • optimalizace
 • stovky hodin zábavy
 • rozsáhlost titulu
 • navazování vztahů s jinými rasami
Zápory
 • pro začátečníky může být problém hru pochopit
 • tutoriál nevysvětlí všechno
Platforma PC
 • Datum vydání 05.08.2020
 • 0.0

  Doporučujeme

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.