Esports Life Tycoon intro2

Esports Life Tycoon – tragická cesta za slávou

30. 6. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

Patrně každý prostý hráč her si jistě někdy pomyslel, jaký je to pocit, být hráčem v e-sport lize. Nemuset chodit do práce a vydělávat si hraním her. To by vaše matka, která vás vyháněla od PC se učit, koukala, že? Tento pocit a vše, co to obnáší, můžete zažít díky Esports Life Tycoon.

Spravujte svůj vlastní esportový tým, dostaňte se mezi legendy, rozšiřujte svůj herní dům a staňte se nejlepšími na světě. Tvrdě trénujte, protože jedině tak se zapíšete do dějin esportu.

Esport je celosvětově na vzestupu

Scéna esportu je v dnešní době na vzestupu a profesionální hráči po celém světě tvrdě trénují, aby zazářili v sólových i týmových turnajích v mnoha různých hrách. Esport je již brán jako sport, a tak se disciplíny dělí i na hry typu MOBA (multiplayer online battle arena).

Na poslední jmenovanou skupinu se zaměřuje manažerská simulace Esports Life Tycoon. V této hře, která spadá do žánru Tycoon, se snažíte vybudovat vlastní tým hráčů MOBA a dovést ho ke slávě.

League of Heroes jako přejmenování League of Legends

Je trochu k zamyšlení, že i když je hra na Steamu, vývojáři se rozhodli jako představitele žánru MOBA zvolit League of Heroes, které je vlastně přejmenované League of Legends. To je největším konkurentem hru DOTA od Valve.

Začínáte v Bronzové lize a musíte projít jednotlivými divizemi, abyste dosáhli konečného cíle, čímž je vítězství v Pro League. Je poměrně zajímavé, že se do Esports Life Tycoon podařilo vývojářům zajistit několik licencí profesionálních esportových týmů. Ve hře se tak setkáte s Heretics, Fnatic a PSG, což přidává určitý náboj i pocit autentičnosti.

„Řetěz je tak silný jako jeho nejslabší článek“

Tým si musíte vytvořit kompletně od základu, tedy ne pouze hráče. Celkově je však tvorba CEO, editace základních členů soupisky a celkové estetiky týmu velice příjemná a plná kladných aspektů. Je samozřejmě na vás, jaký tým si vytvoříte.

Můžete si vytvořit postavu doslova k obrazu svému. Můžete tedy vyladit i sebemenší detaily, jako jsou obočí, šířka brady atd. Slušný výběr je také v oblasti designu týmového odznaku a výstroje, to samo o sobě dává ještě větší nádech personalizace a osobitosti vašemu týmu.

Zdroj: igdb.com

Denní rutina a analýza soupeřů

Poměrně velký prostor byl v Esports Life Tycoon dán správě denních rutin týmu mezi zápasy. Tyto rutiny se pak provádí ve společném domě vyvoláním radiální nabídky, posíláním startovního týmu do určitých částí domu a prováděním patřičných činností. Důležitým aspektem jsou analýzy soupeřů – jedná se o klíčový prvek pro zjištění, kolik tréninku a taktické práce bude potřeba k vašemu vítězství.

Nachází se zde samozřejmě také místnost na interakci s fanoušky. Ta vám pomůže zvýšit jejich počet a z toho vyplývající příjmy, které máte za základu opravdu omezené.

V tomto ohledu je také silným faktorem morálka vašeho týmu. Dokud vyhráváte, je to opravdu jako v reálném světě. Tým je plný sebevědomí, stojí za vámi a všichni jsou spokojení. Když se však karta obrací, je potřeba získat zpět sebedůvěru a udržet morálku na přiměřené úrovni.

Den není nekonečný a je potřeba využít každou hodinu

Samozřejmě že jako v reálném světě, i zde je čas omezený a je potřeba jej patřičně využít. Zpočátku vede balancování a neznalost nastavení k tomu, že cvičení je spíše zábavné; zvláště když jste na trénink kladli takový důraz, že se očekává, že další zápas bude procházka růžovým sadem.

Toto nadšení však poměrně rychle opadne, a i když se z něj nestane úplná povinnost, opakování znamená, že se vkrádá nuda a stereotyp. Ostatně, tohle hrozí u většiny her stylu Tycoon, a proto je tento titul opravdu pro fanoušky tohoto žánru celkově.

Samozřejmě se mohou objevit náhodná zranění nebo hádky mezi spoluhráči, které přípravu zkomplikují, ale i to sotva vyvolá vzrušení, jakmile si uvědomíte možná řešení.

Zdroj: igdb.com

Samotný zápas můžete řešit automaticky nebo simulací

Když přijde čas na zápas, jsou zde dvě možnosti, jak jej vyřešit. Můžete zvolit mezi automatickým řešením, kdy váš tým bude hrát role, do kterých byl postaven, anebo simulací. Simulovat zápas vám umožní úpravu zaměření statistik pro Top, Jungle, Mid, Bot Support a Bot. Pro hráče LoL to jsou jistě známé pozice.

Po výběru hrdinů do týmů už vlastně děláte jen to, že pohybem jednoho z posuvníků na obrazovce měníte šanci na úspěch v útoku nebo obraně. Z vlivu, respektive jeho nedostatku, který na akci máte, je nedostačující pocit, a tak se volbou stává automatické řešení.

Dobrými výkony a vítězstvími, ať už prostřednictvím kterékoli z těchto metod, budete stoupat v tabulkách. To má samozřejmě za následek větší finanční příjmy, větší počet fanoušků – opět příjem – a v neposlední řadě také zvýšení úrovně hráčů.

Zdroj: igdb.com

Peníze vládnou světu

Peníze jsou zde hlavním aspektem.  Doslova vládnou světu i v reálném životě a pokud budujete tým, tak obzvlášť. Peníze potřebujete na vylepšování efektivity místností s aktivitami a zlepšování ubytování. To se samozřejmě poté odrazí celkové přípravě týmu.

Zajímavým prvkem hry je samotné budování kompletního týmu hráčů a sledování jeho rozkvětu. K dispozici je celý přestupový trh s volnými hráči a hráči na smlouvu, kteří jsou k mání, pokud máte dost peněz.

Zároveň byl dobře vystihnut fakt, že hráči mají odchod do herního důchodu kolem 30–35 lety. Poté se z těchto hráčů stávají trenéři, manageři nebo komentátoři. Nejlepší je proto nakupovat mladé talentované hráče. Mladíci také rychleji rostou na úrovni, což vám umožní pokaždé zvýšit jejich statistiky o jednu.

Zábavným aspektem je i „potrestání“ , a to když si na vás otevírá pusu nebo neplní specifické úkoly. Můžete pak takového „sabotéra“ prodat nebo ho potrestat a poslat ho třeba na hodinu dělat kliky.

Není všechno zlato, co se třpytí

Graficky se nejedná bohužel o nic světoborného, zpracování celkově působí jako z her The Sims. V rámci zasazení hry tedy patrně neurazí, ale přeci jenom by se dalo očekávat něco víc.

Hru doprovází digitální hudba, která se poměrně hodí k tematice počítačových her. Ozvučení je pak v podobě lehkých efektů.

Hru můžete sledovat na Steamu.

Esports Life Tycoon je poměrně slušný nenáročný Tycoon simulátor z prostředí počítačových her. Hra dokáže zabavit na pár hodin, než začne působit silným stereotypním dojmem. Uživatelské rozhraní je poměrně pomalé a působí neintuitivně. Celkově na mě hra působila nemastně a neslaně – prostě dobrý nápad a dobrý potenciál, ale nenaplnil očekávání.

Klady
 • zasazení hry do herního světa
 • pohodový nenáročný Tycoon simulátor
 • spousta možností přizpůsobení
Zápory
 • poměrně pomalé rozhraní
 • omezené možnosti simulace
 • dichotomická rozhodnutí
 • silně repetitivní
Platforma PC
 • Datum vydání 03.09.2020
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Technické zpracování

  Obtížnost

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.