Espresso Tycoon - náhled

Espresso Tycoon – první pohled na nadějný simulátor kavárny

6. 11. 2022
 

Po čase se v naší redakci opět podíváme na nějaký ten simulátor. Tentokrát se jedná o demoverzi Espresso Tycoon, jehož plná verze vyjde v březnu příštího roku. V této hře si vytvoříte vlastní kavárnu, v níž bude vaším cílem obsluhovat zákazníky a starat se o dostatek surovin či příjemné prostředí. Jak se nám první mise v Espresso Tycoon zamlouvala, vám ukážeme v dnešním pohledu.

Kavárna podle vašich představ

Zkušební verze nabízí jednu misi, kterou lze při plynulém průběhu dohrát zhruba za hodinu. V prvním kroku si pojmenujete vlastní kavárnu a najmete vašeho prvního zaměstnance. Každý zaměstnanec má svá specifika, která je potřeba při výběru zohlednit. Jeden umí připravovat kávu rychleji, druhý ji zase připraví kvalitněji a třetí zaměstnanec je třeba specialistou na mléko. Osobně doporučuji zaměstnance v kavárně pravidelně střídat a tak nějak pokrýt v rámci celého dne každou ze specifik. Důležité to totiž bude pro výsledné hodnocení od zákazníků, které vám každý z nich uděluje. Také je dobré do vaší kavárny umístit stolní sety a různé estetické doplňky, které z ní udělají klidné a přátelské místo. Tyto doplňky si však odemykáte hraním, tudíž počítejte, že v absolutních začátcích bude vaše kavárna vypadat pouze jako nějaký levný pajzl. Jakmile si vyberete vaše zaměstnance a nějaké to základní vybavení, můžete se vrhnout na samotné otevření kavárny.

Vaše zaměstnance můžete za vydělané peníze školit, a tím jim jednotlivá specifika vylepšovat. Věřte, že rozdíl mezi začátečníkem a vycvičeným profesionálem opravdu poznáte, jelikož vylepšené výkony pracovníků se rovněž dramatickým způsobem odrazí na zákaznických recenzích. Také je potřeba mít na paměti, že čím více vaši kavárnu zdobíte a vylepšujete, tím více zákazníků přilákáte, což způsobí, že při nedostatečně kvalifikovaném personálu se budou tvořit dlouhé fronty, a ty zákazníkům samozřejmě vadí. Abych tuto část shrnul, vývojářům se povedlo zpracovat zmíněný aspekt opravdu skvěle a jednoduše řečeno, vše tak nějak funguje, a to i navzájem. Jednoznačně tedy palec nahoru.

Espresso Tycoon - název kavárny

Hratelnost asi nikoho ničím nepřekvapí

Co se týče hratelnosti, ta je poměrně standardní v rámci her žánru tycoon. Vaši kavárnu ovládáte pohledem seshora pomocí myši a několika kláves. Kolečkem myši si pohled přibližujete, případně oddalujete, a tlačítky provádíte různé interakce. Klávesami WSAD pohybujete kamerou a další klávesy slouží pro její otáčení. Zde bych však měl k vývojářům malou výtku. V defaultním nastavení je otáčení kamery přiřazeno na klávesách O a P, což je podle mého názoru docela nešťastné. Přece jen, pokud jste pravák jako já, klávesy WSAD mačkáte levou rukou a v té pravé držíte myš, je přece úplný nesmysl umisťovat otáčení kamery do této části, jelikož některou ruku budete muset při otáčení přemisťovat. Mnohem lepší je otáčení umístit na Q a E, hned u čtveřice WSAD. Tuto kombinaci si však budete muset ručně přenastavit.Zato bych vyzdvihnul opravdovou volnost. Je de facto na vás, kolik zaměstnanců si najmete a jak dlouho budete mít ve vaší kavárně otevřeno. Můžete klidně fungovat i 24 hodin, 7 dní v týdnu, a věřte, že při dobře provedené práci se vám do kavárny budou zákazníci hrnout i v tu nejpozdější hodinu. Dalším důležitým aspektem je vytváření kávových nápojů. Kromě předdefinovaných, jako je espresso, flat white či americano, si můžete vytvořit i svůj zcela vlastní, který nikdo v okolí nenabízí. Tvorba nápojů je opravdu svobodná, intuitivní a jednoduchá. Zvolíte si velikost a typ šálku, přísady, které do něj chcete, pojmenování, a už stačí umístit specialitu na váš lístek. U všech nápojů, a to jak předdefinovaných, tak i vlastních, je možné libovolně měnit cenu. Pokud se tak vaše kavárna stane skutečně oblíbenou a vyhlášenou, nemusíte se bát ceny trošičku nadsadit. Zákazníci k vám i přes zdražení budou chodívat. Samozřejmě zase nesmíte vaše ceníky šponovat do úplných nesmyslů. Co mi v Espresso Tycoon trošičku chybělo, je prodej zákusků či jiných typů nápojů. Přece jen, kavárna není v dnešní době jenom o kávě. Uvidíme, zdali tuto možnost vývojáři nabídnou v plné verzi. Absence těchto věcí by ve hře byla rozhodně škoda.

Bohužel, více vám asi k samotné hratelnosti neřeknu, jelikož demoverze omezuje i některé funkce přímo ve hře. Ty uvidíme až v plné verzi v březnu příštího roku.

Espresso Tycoon - fronta

Vizuální stránka ujde

Po grafické stránce vás Espresso Tycoon dokáže zaujmout, byť o žádný vizuální zázrak určitě nejde. To ale ani neočekáváme a mohu říci, že jsem po celkové vizuální stránce se hrou prozatím spokojen. Uvidíme, jak moc sehraje roli změna prostředí, jelikož jedna mise se odehrává pouze v jedné lokaci, a z ní toho nic detailnějšího nevyčtete.

Trochu bych však vývojáře zkritizoval za optimalizaci. Při přiblížení mapy se hra dokázala na chvíli nepříjemně sekat, a to kvůli doskakování některých textur. I po této stránce by si Espresso Tycoon ještě nějakou tu péči zasloužil. Tím jsme se dostali k samotnému závěru našeho pohledu.

Espresso Tycoon - doplňky

Abych své dojmy shrnul, Espresso Tycoon mě zaujal především managementem, který je opravdu povedený a dává vám prakticky svobodnou volbu rozhodování. Pochválit musím tvorbu vlastních nápojů, ale i vizuální stránku, která sice ničím nepřekvapí, ale ani neurazí. Co mi naopak v demu chybělo, a doufám, že přijde v plné verzi, je rozšíření vašeho sortimentu a také možnost dvou zaměstnanců zároveň. Ve zkušební verzi jsem totiž mohl obsluhovat jen pomocí jednoho zaměstnance, byť najatých jsem jich mohl mít, kolik jsem jen chtěl. Přes to všechno se na plnou verzi rozhodně těším a doufám, že ji budu moci také zrecenzovat.

Platforma PC
  • Datum vydání 07.06.2023
  • Stanislav Hřiba

    Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.