Every Day We Fight - cover

Every Day We Fight – časová smyčka, tahové boje a akční střelba 

8. 7. 2025
 

Every Day We Fight je tahová taktická hra s výrazným roguelite nádechem, která vás vtáhne do opakující se časové smyčky. Lidstvo je zmrazené v čase a mimozemská invaze takzvaných Rifterů usiluje o vaše suroviny, zatímco vy a vaše elitní tříčlenná skupina civilistů musíte bojovat, umírat a učit se během každé smyčky, přičemž si uchováváte získané schopnosti a šrot pro výrobu podpůrných předmětů.

Už tento koncept zní originálně. Kombinuje klasické tahové postupy s FPS prvky a simulovanou balistikou projektilů. Při střelbě se zde neodehrává žádné počítání pravděpodobnosti zásahu, ale musíte mířit z pohledu první osoby. To dává Every Day We Fight svůj osobitý charakter. Kolem něj se ale rozprostírá i řada slabších stránek.

Lidstvo jako zdroj surovin

Scénář vás zasáhne stejně jako střely na bitevním poli. Od začátku je jasné, že nejde jen o krátkou zastávku před koncem lidstva, ale o intenzivní narativní zážitek. Boj proti Rifterům je rámován osobními příběhy postav. Postupně odhalujete jejich minulost, vztahy a motivace. Každá smyčka je zároveň příležitostí odhalit další úroveň konfliktu i struktury mimozemské invaze. Tím hra buduje napětí podobně, jako to dělají dobré sci-fi thrillery.

Příběhové sekvence jsou vyprávěné rozpohybovanými kreslenými obrázky s plně dabovaným textem. Ačkoliv je příběhová premisa zajímavá, tak nečekejte žádné drahé cutscény. Celý příběh je vyprávěn pomalým tempem a informace hráči dostávají jen po střípcích, tak jak pokračuje putování hrdinů ve hře.

Na začátku se dostanou do boje s nepřátelskou entitou, ale přes jejich úspěch se objeví silnější Rifter, který zmaří veškerý vyhraný boj. Hrdinové padnou, ale opět se objeví na začátku svého putování, akorát bez vybavení a s drobnými změnami v rozmístění objektů a v počasí. Díky tomu zjistí, že tady něco nehraje a znova se dostanou do stejného boje s trošku jiným výsledkem, načež následuje další časová smyčka. 

Po událostech, které již nechci prozrazovat, se skupina tří civilistů dostane do úkrytu, který jim poskytuje základní vybavení po každé smyčce. Z něj se vydávají do otevřených ulic města a postupně se snaží přijít na kloub tomu, co se vlastně děje, jak se zbavit Rifterů a jak se z časové smyčky dostat. 

Zábavná hratelnost sražena prvky roguelite

Hra kombinuje tahovou strategii s taktickou palbou a time‑dilation. Každá postava má akční body nutné pro pohyb, krytí a střelbu a taky reflexní body umožňující reakce během tahu nepřítele. Střílení z pohledu první osoby je přesné, ale ne neomylné. Nehraje se tu na přesnost vyjádřenou procenty (jako v sérii X-COM), ale spoléháte na vlastní mířidla a situaci v terénu. Pozice krytí, úhel střelby a okolní objekty mají reálný dopad na úspěšnost zásahu.

Oproti jiným hrám s tahovým bojem zde postavy mají i svoje reflexy a mohou se v omezené míře přesouvat, pokud jsou pod palbou, nebo zadržet dech a učinit tak svoje míření přesnějším. Ale i to je omezené, stejně jako akce v jednom tahu. 

Do toho lze využívat i speciální schopnosti, které má každý hrdina předem dané a jen díky RPG systému si vylepšuje ty současné, nebo odemyká dvojici nových. Misku vah dokáží převážit na bojišti i podpůrné předměty, jako jsou granáty, nebo miny. 

Celkové zpracování boje je to nejlepší na celé hře, i když je obtížnost velmi vysoká a dost často budou hráči plnit stejnou misi stále dokola v nových smyčkách. Přesto je díky bojům hraní prvních několik hodin velmi zábavné. Časem hra bohužel vyjeví své nedostatky v obsahu, které se snaží kompenzovat právě roguelite prvky. Každou výpravu je potřeba splnit bez jakéhokoliv záchytného bodu a některé mise jsou vcelku dlouhé a rozděleny třeba do tří menších úseků.

Každá časová smyčka je nová příležitost

Jediné, co hráči neztrácejí při nezdařeném pokusu, je nashromážděný šrot a zkušenostní body, respektive odemčené schopnosti. V každé výpravě je možné se vrátit na začátek střetnutí pouze jednou, takže tu jeden záchytný bod je, ale hráč si nemůže určit, kdy bude. 

V otevřeném světě je možné také prohledávat vedlejší lokace, hledat nové informace a vybavení. K tomu je potřeba překonávat nejrůznější překážky, jako zamčené dveře, hmotu vytvořenou Riftery a podobně. Jak hráči postupují příběhem, tak získávají možnost házet teleportační zařízení nebo zbraň na ničení mimozemské hmoty a díky tomu se dostat na dříve nedostupná místa. 

Nicméně běhat po prázdných lokací je časem spíše otrava a hráči jsou kvůli trošce vybavení nuceni přežít další velmi obtížný střet s nepřáteli. Stačí jedna malá chyba a všechno kromě šrotu se ztratí.

Předběžný přístup může ještě něco změnit

Graficky hra není žádný AAA titul, ale nabízí spíše studenou industriální estetiku. Jednoduché čtvrti měst, zbytky zničených budov a opuštěné komplexy nabízejí funkční prostředí, ale výlet byste si sem asi neudělali. Balistické efekty a zvuk dělají pěknou doplňující atmosféru. Různorodost nepřátel je dostačující, ale trojice tří hrdinů se rychle omrzí a je škoda, že hra nenabízí další postavy nebo větší možnost personalizace.

Technická stránka hry  je přijatelná vzhledem k tomu, že se jedná o předběžný přístup. V průběhu hraní jsem nezaznamenal žádné větší chyby nebo nedostatky. Tedy až na jeden vážný, a to  na časté padání hry. V prvních pár hodinách se mi to nestalo ani jednou, ale v pozdější fázi naopak až příliš často, což je u podobného titulu závažným problémem. 

Every Day We Fight je slibným debutem v žánru taktické akce. Nabízí originální mix FPS a tahové strategie v rámci roguelite rámce. Emocionální příběh, promyšlené mechaniky a smyčkový progres se propojují do kompaktního zážitku, který nutí přemýšlet, eventuálně riskovat a reagovat. 

Celkový dojem je, že stojíme před velmi zajímavou a hravou hrou, co má potenciál prorazit v taktické sféře. Nejde o dokonale vypiplaný AAA titul, ale o původní a živelné dílo od indie vývojářů, co mají o hru evidentně opravdový zájem. Pokud se jim podaří vyladit pády do Windows a přidat do hry více zajímavého obsahu (třeba další zbraně a vybavení). Možná by si ještě mohli trošku pohrát s obtížností, nebo aspoň umožnit její nastavení. Pak by Every Day We Fight nebyla jen pro hardcore hráče a mohli bychom tu mít velmi zajímavý titul.


Recenzi pro Gaming Professors napsal Matěj Pejsar.

Klady
  • nový směr taktických akcí – akční střelba
  • možnost reagovat i při tazích nepřítele
  • vcelku zajímavý příběh
  • opravdová výzva pro hardcore hráče
Zápory
  • v pozdější fázi hry časté pády
  • málo obsahu, hlavně zbraní a dalších předmětů
  • trojice hrdinů nabízí jen malou variabilitu
  • průzkum světa je nudný
Platforma PC
  • Datum vydání 10.07.2025
  • 0.0

    Doporučujeme

    Vizuál

    Audio

    Příběh

    Znovuhratelnost

    Technické zpracování

    Cena / výkon

    Gaming Professors

    Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

    Sledujte nás:

    © 2025 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.