Eximius Seize the Frontline intro

Eximius: Seize the Frontline – dvě hry v jedné

28. 4. 2021
Zdroj náhledu: ammoboxstudios.com

Také jste někdy hráli FPS hru a představovali jste si, jaké by bylo sledovat tuto bitevní vřavu ze vzduchu? Nebo jste hráli RTS a chtěli jste se urputně zapojit do role jednoho z vámi ovládaných vojáků? Obě tyto možnosti nabízí hra Eximius: Seize the Frontline od malého vývojářského týmu Ammobox Studios. Dle informací od vývojářů bylo již od počátku cílem propojit oba žánry, tedy FPS a RTS, do jednoho celku. To znamená mít možnost účastnit se na vlastní kůži bojů z pohledu první osoby a zároveň moci stavět základny a velet vojsku v reálném čase.

Dvě hry v jedné

Eximius: Seize the Frontline je hybrid FPS/RTS, který velice specifickým způsobem kombinuje nutnost hraní z pohledu první osoby a potřebu strategie. Hra vyžaduje po hráči, aby se účastnil přestřelek z pohledu první osoby a zároveň rozmisťoval jednotlivé NPC oddíly a zadával jim rozkazy . Samozřejmě se nejedná o první hru, která se pokouší tyto dva prvky kombinovat a spojit do jedné hry. Nejpopulárnějším příkladem tohoto podžánru v akci je již osm let starý Natural Selection 2.

Není celek bez detailu a detail bez celku

Vzhledem k tomu, že Eximius: Seize the Frontline kombinuje dva různé žánry, bude nejlepší je ze začátku hodnotit samostatně. FPS žánr působí po grafické i hratelné stránce poměrně zastarale. Graficky tento prvek vypadá jako u levnějších titulů z roku 2010 . Tento fakt utvrzuje i samotná propracovanost jednotlivých aspektů FPS žánru.

Pokud by se tedy vedle Eximius: Seize the Frontline postavila čistě FPS hra ve stylu nových Call of Duty, tak zde by Eximius: Seize the Frontline jasně prohrával. Přestřelky působí nevýrazně. Chybí také zaměření se na detail a animace. Prakticky okamžitý přechod mezi mířením od boku a mířením skrze mířidla může působit v označení „Quick swapping“ zajímavě, ale v porovnání s jinými hrami ubírá pocit uvěřitelnosti. Navíc pokud je možné s puškou i samopalem prakticky stejně rychle zamířit i stejně rychle se pohybovat, odpadá nutnost brát s sebou hůře ovladatelné SMG s daleko kratším efektivním dostřelem.

Samotný arzenál je však krom „klasických“ zbraní celkem pestrý. Samozřejmě jsou ve hře i protitankové zbraně, ale skutečnou libůstkou je například komunitou oblíbená pulzní brokovnice Shockwave, která může zabít cíl přes zeď.

Zdroj: seizethefrontline

Vhodné vybavení je základ

Mezi další zajímavé prvky patří bezpochyby bitevní obleky, které vám umožní se dostat za nepřátelskou linii, aniž by vás někdo viděl. Z vhodné pozice pak můžete hlásit informace svému týmu.

Ve hře je také možnost užití magnetického štítu, díky kterému může vytvořit krytí svým spoluhráčům. Celkový prvek vzájemné podpory v týmu je velice povedený a dá se srovnat s hrami jako Overwatch, Rainbow Six Siege nebo již zaniklou hrou LawBreakers. Tento prvek vzájemné pomoci dobře prolíná nutnost týmové hry a závislosti na svých spoluhráčích.

Povedená strategie

Strategický prvek hry Eximius: Seize the Frontline je naprosto odlišný od FPS prvku a působí více svěže. Každý tým má svého velitele, který má na starost strategickou stránku hry. Na veliteli je tak zodpovědnost za rozkazy pro NPC, přivolávání nových jednotek a samozřejmě i správu zdrojů.

Velitel se však může aktivně podílet i na FPS aspektu hry. Nicméně, pokud se velitel „přepne“ do strategického prvku a správy AI jednotek nebo zdrojů, přesune se na mapu a jeho postava zůstane daném místě bez pohybu či auto obrany. Je tak na veliteli, kdy se rozhodne přejít do strategického pole, anebo zda vydá patřičný rozkaz spoluhráčům, aby svého velitele chránili.

Velitel je zde stěžejní postava a schopný velitel dokáže prakticky vyhrát hru, i když jeho spoluhráči mají problémy v FPS aspektu a spíše se jen brání.

Zdroj: seizethefrontline

Pestrá škála jednotek a vybavení

Hra se může pyšnit poměrně pestrou paletou jednotek. Nacházejí se zde tanky, dělostřelectvo, plamenometné tanky, prakticky všechno, co by se dalo od tohoto typu hry očekávat. Každá jednotka má navíc své specifické užití a silné a slabé stránky. Pro velitele, ale i ostatní hráče je tak základem se tyto faktory co nejdříve naučit.

Hra je zatím stále ve fázi předběžného přístupu a některé aspekty hry se tedy mohou ještě změnit.

Eximius: Seize the Frontline je poměrně povedený hybrid FPS/RTS žánrů, který by mohl být skvělým a velmi zábavným titulem. Hra je však odkázána na ostatní hráče, kterých bohužel není moc, protože hru prakticky nikdo nehraje. Může se stát, že se budete „točit“ s partou pár lidí stále dokola.

Klady
 • zajímavá kombinace FPS/RTS
 • pestrá paleta jednotek a vybavení
 • povedený aspekt závislosti jednoho člena týmu na druhém
Zápory
 • horší optimalizace
 • technické chyby předběžného přístupu
 • prakticky žádná komunita, s kterou by se dalo hrát
Platforma PC
 • Datum vydání 16.03.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Technické zpracování

  Obtížnost

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.