F1 Manager 2023 - náhled

F1 Manager 2023 přináší pár vylepšení, ale i stejné chyby

15. 8. 2023
Zdroj náhledu: Frontier Developments

Loňský F1 Manager 2022 byl pro mě v mnoha ohledech velkým překvapením. Ano, asi se dá říci, že přinést svět Formule 1 i z jiné perspektivy než té závodní byl od Frontier Developments skvělý tah, ale ze začátku jsem se bál, jestli se nebude jednat spíše o velký průšvih. Naštěstí se z první vlaštovky vyklubal docela dobrý počin, který si od nás odnesl krásných sedm bodů z deseti, a samozřejmě svými kvalitami zabodoval také u hráčů. Není proto divu, že se Frontier Developments snaží na loňský úspěch navázat a vydalo pokračovatele v podobě F1 Manager 2023, který přináší pár menších či větších vylepšení, ale bohužel i stále ty stejné nedostatky, které jsem hře vyčítal již minulý rok. Jak se podle chování studia zdá, vývojáři mají zřejmě v plánu udělat z této série každoroční záležitost, jako tomu je u F1 od Codemasters či třeba FIFY (dnes již EA Sports FC), čemuž se na jednu stranu nesmíme divit, ovšem je otázka, zdali bude mít dostatek prostředků zaujmout hráče. Já jen, aby náhodou časem tento manažer neskončil stejným způsobem jako třeba Pro Cycling Manager, u nějž mi přijde, že každým novým ročníkem jeho kvalita a oblíbenost u hráčů postupně upadá. A tuto zásadní otázku si položíme již nyní. Budou avizovaná vylepšení stačit na ospravedlnění cenovky 54,99 euro a dokáže vůbec nový F1 Manager 2023 díl zaujmout stejně dobře, jako se to povedlo jeho předchůdci? Na to se pokusíme najít odpověď v naší recenzi.

Race Replay jakožto nový režim zabodoval

Abych však už takto na začátku F1 Manager 2023 pochválil a naladil vás na pozitivní vlnu, musím uznat, že zmíněná vylepšení mě osobně docela překvapila. Za asi nejzásadnější novinku považuji nový režim Race Replay. Díky němu můžete ovlivňovat reálné výsledky závodů sezóny 2023, což znamená, že pokud se vám například nelíbí, že všechny dosavadní závody vyhrál Red Bull nebo že Fernando Alonso s týmem Aston Martin nedokázal kvůli chybně zvolené strategii vyhrát v Monaku, můžete to za pomoci alternativní strategie či jinak zvolených vlastností jezdce zkusit změnit. Jedná se o zajímavý režim, který navíc nemá vliv na samotnou kariéru, tudíž může posloužit i jako takový tutoriál, v němž si můžete bez větších rizik vyzkoušet různé věci, aniž byste vaši zmíněnou kariéru nějak ovlivnili. Rozhodně super vychytávka a mně osobně se přítomnost tohoto režimu líbí. K dispozici jsou také reálná data z jednotlivých závodů, včetně povětrnostních podmínek.Navíc změnit výsledek nemusíte jen vámi vybranému jezdci, ale i vaším soupeřům. Pokud například zvolíte agresivní strategii, na kterou vaše konkurence reaguje, a nakonec se ukáže jako špatná, pokazíte závod nejen sobě, ale i svým soupeřům. Možná škoda, že Race Replay nabízí jen závody a nedá možnost ovlivnit i například výsledky reálných kvalifikací. Prozatím jsou, celkem logicky, v tomto režimu k dispozici pouze závody do letní přestávky (Velká cena Belgie), tudíž jsem i zvědav, jak rychle se studiu Frontier Developments bude dařit přidávat výsledky z dalších závodů. Součástí tohoto režimu jsou také tzv. Race Moments, kde se zase vrhnete do různých pasáží jednotlivých závodů s předem daným týmem a pokusíte se splnit různé cíle, které jsou po vás v rámci Race Moments vyžadovány.

Zdroj: Frontier Developments 

Drobných změn jsme se dočkali i v rámci hratelnosti

Režim Race Replay nicméně není jedinou změnou ve hře F1 Manager 2023. Pár drobností se najde také v rámci hratelnosti. Nicméně musím říci, že jejich intenzita není tak markantní a spíše se jedná o drobnosti, které ale určitě potěší. Mnohem větší pozornost budete muset nyní věnovat i takovým věcem, jako je teplota vašich pneumatik a rovněž chování jezdců. Vliv na teplotu vašich pneumatik bude mít například také teplota trati a vzduchu, jež vám dokáže udělat pěkné vrásky na čele, a vězte, že zabránit přehřátí pneumatik či nějak zmenšit jejich opotřebení bude nyní o něco složitější. Celkově lze říci, že F1 Manager 2023 toho nyní nabízí k managementu více než v loňském roce, a tudíž se nový díl stává oproti předchůdci o něco složitějším. Pokud tak plánujete si F1 Manager 2023 pořídit a nehráli jste předchozí díl, můžete mít v některých ohledech velké problémy. Nějaký tutoriál ve hře samozřejmě je, avšak i nyní na vás dokáže vychrlit až moc informací naráz, takže je nebudete stačit hltat a často si raději kariérní režim rozjedete znovu. Tuto věc jsem minulý rok hodně kritizoval, ale k přílišnému zlepšení či zjednodušení bohužel nedošlo, což je škoda. Jako bych měl pocit, že rok 2023 plánovali vývojáři primárně pro tu skupinu hráčů, která hrála minulý ročník. Další z drobných novinek je kamera jezdce, jež vám umožní sledovat závod z kamery umístěnou na přilbách vašich závodníků. Nebudu tady hodnotit přímo zážitek z něj, jelikož s tím úzce souvisí i vizuální stránka, o níž si povíme později, ovšem tuto kameru rozhodně vítám a její přítomnost vám ještě více přibližuje realističnost závodů. Další malý bodík k dobru pro Frontier Developments.

Zdroj: Frontier Developments 

V ostatním je F1 Manager 2023 velmi podobný svému předchůdci

Jinak je nový F1 Manager 2023 velmi podobný svému předchůdci, tudíž asi není potřeba hratelnost nějak dlouze popisovat. Opět je vaším úkolem přivést vámi zvolený tým k vítězství a absolutní dominanci, přičemž je úplně jedno, zdali k mistrovskému titulu povedete Mercedes, či středopolový Haas. Všechno je zde možné. Hra vám dá v tomto ohledu naprostou volnost, i co se výběru jezdců a zaměstnanců týče. Pokud tedy chcete v týmu Haas například Maxe Verstappena či Lewise Hamiltona, není problém. Samozřejmě se připravte na to, že angažování nějakého lepšího jezdce vás bude stát pořádný balík. Jelikož se jedná o manažerský titul, důležitou součástí jsou různé tabulky, statistiky a informace, s nimiž budete nakládat a posouvat váš tým k vašemu vysněnému cíli. Starat se budete muset opravdu o vše, od budování vašeho zázemí přes shánění nových sponzorů až po vytváření závodních strategií či udržování dobré morálky ve vašem týmu. Jak jsem řekl, v tomto F1 Manager 2023 zůstává věrný svému předchůdci a ničím z řady nevybočuje. Malých zlepšení jsem si nicméně všiml v rámci umělé inteligence, která nyní lépe reaguje na různé podněty, jako je vyjetí Safety Caru, či na různé změny podmínek na trati. O něco lépe reagují i vaši jezdci na tzv. morálku. Nyní se vám může mnohem snáze stát, že některému z vašich jezdců klesne morálka až natolik, že se to začne postupně projevovat také na výsledcích v závodech. Mnohem těžší je i pošramocenou morálku napravit, takže pozor na to! F1 Manager 2023 obsahuje všechny závodní víkendy letošní sezóny, a to včetně sprintových víkendů. Bohužel ani do této hry nebyly z nějakých důvodů implementovány tzv. sprintové shootouty, tedy krátká kvalifikační klání, která rozhodují o pozici na startu sobotního sprintu. Je to trochu škoda, jelikož tento prvek nebyl aplikován ani do F1 23 od Codemasters a EA. Zřejmě i zde byl hlavním problémem fakt, že tento typ formátu byl do reálného šampionátu implementován narychlo a pozdě, a tudíž na tento aspekt vývojáři nedokázali včas reagovat. Uvidíme, zda se nového formátu dočkáme někdy v budoucnu v rámci některé z aktualizací.

Vizuální stránka je pořád tristní

Jak už nadpis dnešní recenze napovídá, nový F1 Manager 2023 přináší kromě vylepšení i stejné chyby. Asi tou nejzásadnější je tristní vizuální stránka, která mi přijde, že se od loňska nikam neposunula. Chápu, že se primárně jedná o manažerskou hru, ovšem na rok 2023 je to bohužel málo. Je jedno, na jakou část hry se zaměříme, podprůměrná vizuální stránka čiší prakticky všude. Nejvíce si tohoto nedostatku všimnete na zpracování tváří jednotlivých jezdců a jejich animací, a rovněž na okolí tratě. Mnohem menší průšvih je to už z hlediska zpracování monopostů. Pokud mají ve Frontier Developments v plánu vydat příští rok další díl, asi bych se, být v jejich kůži, vykašlal na nějaké vylepšování z hlediska hratelnosti a dal si sakra tu práci přivést na alespoň obstojnou úroveň vizuální stránku. Současná kvalita totiž působí až směšně, a to hlavně u zpracování obličejů jezdců, za což by se vývojáři měli i trochu stydět. Výhodou alespoň je to, že slabší vizuální stránka nedává tolik zabrat hardwaru a F1 Manager 2023 běží slušně také na slabších a starších strojích. Po technické stránce nemám moc co vytknout, ve hře už ani není tolik bugů, jako tomu bylo minulý rok. Tím jsme si shrnuli nový F1 Manager 2023 a nyní už se pojďme vrhnout na závěrečné zhodnocení a udělení výsledné známky.

F1 Manager 2023 - Aston Martin

F1 Manager 2023 je příjemnou evolucí předchozího dílu, která přináší povedenou hratelnost ze svého předchůdce, doplněnou o nové detaily a také nové režimy, jež posunují výsledný zážitek ještě o kousek dál. Na druhou stranu, změn není zase tolik, aby se majitelům loňského F1 Manager 2022 vyplatilo do nového dílu investovat. Těm doporučuji vyčkat až na další ročník či alespoň na nějakou slevu. Pokud jste však zatím s touto sérii nepřišli do styku, je pro vás F1 Manager 2023 jasnou volbou. Jen pozor na to, že pokud se světem F1 či jiným manažerem nemáte zkušenosti, můžete chvíli tápat, než na vše přijdete. O to je to ale pak větší zábava, když se vám podaří hře přijít na kloub. Za nás si titul odnáší, stejně jako jeho předchůdce, sedm a půl bodu z deseti.

Klady
  • nový režim Race Replay je skvělým přidaným bonusem
  • přidána kamera z pohledu jezdce
  • vylepšená umělá inteligence
  • stále stejná povedená hratelnost
  • o něco více jsou zohledňovány reálné podmínky na trati
Zápory
  • vizuální stránka se nikam neposunula
  • tutoriál může být stále zprvu nepochopitelný
  • pro majitele předchozího dílu není moc důvodů do nového ročníku investovat
0.0

Doporučujeme

Stanislav Hřiba

Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

Sledujte nás:

© 2023 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.