Fear and Hunger 2: Termina je takový hybrid JRPG, dungeon crawleru a survival hororu. Tahový bojový systém se tu tak mísí se strategickým plánováním a šetřením vzácných zdrojů. Tvůrcem série Fear and Hunger je Miro Haverinen.
Děj druhého dílu Fear and Hunger je zasazen tři sta padesát dva let po prvním dílu, který se odehrával v roce 1590. Ocitáte se tedy v roce 1942. Dostanete pouze tři dny na prozkoumání starobylého města Prehevil, abyste zjistili všechna jeho temná tajemství, než vyjde bledý měsíc.
Festival Termina
Začínáte nejprve výběrem postavy, za kterou budete hrát. Na výběr je osm postav a každá je naprosto unikátní, zbylé se stanou pro zbytek příběhu NPC. Jakmile si vyberete, ocitnete se ve vlaku, kde usnete a ponoříte se do noční můry. Z ní vás zachrání přisluhovač měsíčního boha Rhera, aby vás jen letmo seznámil s festivalem Termina, do něhož jste byli vybráni, spolu s dalšími třinácti účastníky. Tento festival se koná pouze tři dny a bohužel pro vás může přežít jen jeden. Nebude to ale nic jednoduchého.
Vlak totiž nečekaně uvízne nedaleko starobylého města Prehevil, jež je označeno jako hlavní město Čech. Toto město, jak záhy brzy zjistíte, bylo „spáleno“ měsícem a jeho obyvatelé byli proměněni v monstra. A jak se pomalu blíží ke konci váš třídenní pobyt ve městě, začnou i vaši spolucestující ztrácet svou lidskost.
Osm možností, jak přežít
Jak už jsem zmiňovala výše, ve Fear and Hunger 2: Termina si můžete vybrat z osmi unikátních postav. Avšak nečekejte, že to budou nějací supermani vzhledem k okolním hrůzám. Tyto postavy jsou totiž naprosto obyčejní lidé, a tak se může stát, že vás klidně zmrzačí nebo zabije i slabší nepřítel, který má výhodu lepší zbraně. Musíte tedy neustále taktizovat, jestli do boje jít, či raději utéci. Zpátky však k vašim postavám. Máte tu Leviho, bývalého vojáka, Marinu, okultistku, doktora Daana, mechaničku Abellu, žlutého mága O´saa, botanistku Olivii, boxera Marcoha a novinářku Karin. Každá z postav má svoji zbraň, schopnosti a speciální dovednosti. Například mechanička umí sestavovat pasti, doktor ví, kam říznout, aby způsobil větší poškození, atd.
Nepřátelské kreatury z nejhorších nočních můr
Pokud chcete přežít, budete muset bojovat s nepřáteli nebo se naučit jim vyhnout. Každý váš sok, ať už slabý, či silný, vám tu může způsobit různá zranění, dokonce i trvalá. Například vám může useknout ruku, můžete tu krvácet, otrávit se a jinak se podobně zranit. Protivníci tu používají i devastující útoky, kterým se však lze vyhnout buď uhnutím (dodge), anebo za použití šťastné mince. U ní si zvolíte, jestli má padnout panna, nebo orel, hodíte a pak už opravdu záleží jen na vašem štěstí.
Mezi nepřáteli ve světě Fear and Hunger 2: Termina naleznete vesničany, ghúly, muže a ženy spálené měsícem (tzv. moonscorched), kněze, Rontealy (kteří mi částečně připomínají Demogorgona ze Stranger Things), bezhlavé bestie, krysáky a další kreatury z vašich nejhorších nočních můr. Vesničané bývají ozbrojeni nejrůznějšími zbraněmi, jako jsou nože, trubky, srpy a pušky. Mezi vašimi soupeři jsou i unikátní kousky, například žalářník, dřevorubec, živé maso, jehla, otec Hugo či Pocketcat.
Bojový systém
Souboje vypadají jako procházka peklem. Hra není úplně jednoduchá a leckdy jasné vítězství se během několika tahů promění v totální prohru. Vy pak musíte začínat zase od posledního uložení, které může být i několik hodin nazpět. Soubojový systém funguje formou tahů. V každém tahu si můžete vybrat, zda zaútočíte za pomoci zbraní, využijete svoji schopnost (kouzlo, past, útěk, mluvení), uhnete (dodge), použijete předmět z inventáře, či se v případě potřeby uzdravíte. Za každý tah získáváte body, maximálně však tři. Díky těmto bodům můžete zesílit svoje útoky, některé se pak stávají pro nepřítele smrtelnými.
Nejlepší taktikou, která se mi osvědčila, musíte nepříteli odsekat končetiny se zbraní a nohy (kvůli rovnováze), poté se pro něj stává těžší vás zasáhnout a vám se lépe útočí na hlavu (třeba headshotem). Na tu pokud možno neútočte jako první, protože je to absolutně bez šance na úspěch. Zajímavostí je, že pokud jste ozbrojeni, vaše postava neběží (žádné utíkání a střílení). To samé platí, i pokud máte zraněnou nohu, také žádný běh.
Naditý inventář
Co všechno najdete v inventáři ve hře Fear and Hunger 2: Termina? Je toho mnoho, ale vše je pěkně roztříděno do specifických sekcí. Jsou tu předměty (zápalky, šťastné mince, šilinky, lucerny), zdravotní potřeby (látky, lahvičky, bylinky, vodka), jídlo (hotová jídla, suroviny na vaření, houby), knihy (mapa, dopisy, manuály), zbraně (nože, pušky atd.), brnění (helmy, čepice, vesty, bundy) a vak na těla (body bag), v němž jsou lidské ostatky jako ruce, nohy apod. plus zvířecí kopýtka. U každého předmětu se přehledně dozvíte, kolik ho máte, co je to přesně zač a co to umí.
Postava a její indikátory
Ve Fear and Hunger 2: Termina můžete svoji postavu vylepšovat pomocí zbraní, brnění, doplňků (amulety, štíty, prsteny, brýle, dokonce i invalidní vozík) a různých buffů (vylepšení) získaných z lektvarů, jídla, heroinu, různých tabletek, talismanů a podobně. U každé postavy máte tři důležité ukazatele, které musíte hlídat. Jedná se o indikátor zdraví (který ovlivňuje různé otravy, krvácení atd.), mysli (připomíná trochu indikátor sanity v Lovecraftových dílech – občas ze svého okolí šílíte, a není divu) a posledním je indikátor hladu. Ano, je to tak, občas se chce vaše postava prostě najíst. Koneckonců je to jenom obyčejný člověk.
Co ještě říci o této zajímavé hře?
Fear and Hunger 2: Termina má více konců, takže si můžete hru zahrát zas a znovu. Nejen kvůli osmi postavám, které mají každá své vlastní zakončení. Navíc tu naleznete dva další odlišné konce, které jsou pro všechny postavy společné. Ve hře máte možnost vybrat si obtížnost. Jedná se o easy (jednoduchá – nebojte tak jednoduché, jak název napovídá, to není), fear and hunger (strach a hlad) a posledním je masox–S/M mód, který jsem neměla odvahu ani vyzkoušet, protože jsem brečela už u easy módu.
Fear and Hunger 2: Termina má díky pixel artu a digitálnímu malování svůj jedinečný umělecký styl. Ten dává tomuto světu alespoň náznak klidné krásy uprostřed neúprosné temnoty. Vše doplňují o atmosférické skladby od Chilly Makes Music, a navíc zkombinováno s pronikavými skladbami Yamaoky. Stručně řečeno, lahoda pro vaše uši.
Fear and Hunger 2: Termina je plný tísnivé atmosféry a všemožných hrůz a je jen na vás, jestli tu přežijete. Hra s vámi nebude jednat v rukavičkách a nečekejte žádný fair play. Prozkoumávejte, adaptujte se a hlavně přežijte. Tato hra je podle mě ukrytým diamantem mezi hororovými JRPG, tak hurá na festival Termina a staňte se jeho vítězem.