Fishing Barents Sea - rybolov

Fishing: Barents Sea – profesionální rybolov s jednoduchou hratelností

14. 7. 2021
 

Rybaření ještě nikdy nebylo jednodušší, tak by se dala ve stručnosti shrnout velmi zajímavá a na první pohled skvěle vypadající hra Fishing: Barents Sea, kterou nám v roce 2018 naservírovalo vývojářské studio Misc Games. Je pravdou, že rybářské simulátory či cokoliv odehrávající se na otevřené vodě nebylo v minulosti nikdy mým silným šálkem kávy a tento typ simulátoru jsem do dnešních dnů tak nějak přehlížel. Vše se změnilo s příchodem hry Fishing: Barents Sea, která dokázala můj pohled na podobně ražený žánr značným způsobem změnit. Jak se tento zajímavý titul povedl, si ukážeme v dnešní recenzi.

Vzhůru na širé moře!

Ve hře Fishing: Barents Sea se vžijeme do role zpočátku amatérského rybáře, jehož vysněnou prací je sedět dlouhé hodiny ve volně se vznášející lodi a s napětím doufat, že nekonečné čekání přinese nějakou tu odměnu v podobě zajímavého úlovku. Tak můžeme ve stručnosti shrnout hlavní příběh hry, ve které nejde o nic jiného než o pouhopouhé lovení ryb, které následně prodáváte v některém z místních přístavů. Možná si mnoho z vás teď položilo otázku, jak může být takové lovení ryb zábavné? Je tak trochu pravdou, že náplň nehýří zrovna nadmíru velkou originalitou a rybolov nemusí být pro mnoho hráčů tolik zajímavý jako třeba jízda v kamionu či obdělávání pole ve Farming Simulatoru. Jedná se však o titul, který si budete chtít zahrát po namáhavé práci, kdy vaším jediným přáním bude trocha klidu a relaxace. A právě tento aspekt dělá tento kousek zajímavý.

Jdeme na to!

Jako v každém jiném simulátoru, i zde nás nejprve čeká základní pohled na jednotlivé mechaniky hry pomocí přítomného tutoriálu. V případě Fishing: Barents Sea je ale tutoriál jen takovou náplastí pro opravdové nováčky žánru, jelikož jak později zjistíme, ovládat a hrát tuto hru je velmi jednoduché a na většinu věci zde dokážete přijít sami i bez použití jakékoliv další nápovědy. Před každou cestou si vyberete náčiní, s kterým budete vaše budoucí kamarády lovit. Na výběr máte z několika druhů, přičemž v absolutních začátcích se spokojíte s lovnou šňůrou o celkovém počtu 25, 50 nebo 100 háčků. Poté již jen stačí vybrat vhodnou návnadu, natankovat palivo a vaše cesta za bohatstvím může začít.

Co se týče samotné návnady, ve hře je důležité myslet i na to, jaký typ návnady použít, jelikož každý druh ryby se chytne na něco jiného. Zatímco při okouníkovi je například vhodné použít krill, to taková treska obecná raději čerstvé a voňavé krevety. Gameplay jako takový je, jak už bylo zmíněno, velice jednoduchý. Prostě do vody nastražíte past a již jen čekáte, až se do vaší pasti chytne nějaký ten macek. Při lovu vám dosti pomůže mapa, která vám přesně naznačí, kde co lovit – nemusíte tak naslepo hledat, kde se jaký druh ryby nachází.

Není to jen o samotném lovení

Kromě samotného rybolovu můžete ryby taktéž vykuchat. Kuchání ryb je ve hře velmi důležitým prvkem, jelikož pitvaná ryba má obvykle o něco vyšší hodnotu, než kdybyste ryby prodávali v celku, což samozřejmě taktéž můžete. Systém kuchání je ve Fishing: Barents Sea také zpracován velmi jednoduše a jeho systém závisí pouze na tom, že musíte virtuálním nožem, který ovládáte pomocí myši, kopírovat rysku, kterou vám hra označí. Čím přesněji po rysce pojedete, tím lépe rybu vykucháte a tím více za ni při následném prodeji v přístavu dostanete.

Co mě na hře trochu zarazilo, je samotný prodej a cena, kterou za ryby dostanete s ohledem na vaše výdaje. Zatímco doplnění paliva čí nákup návnady stojí pár tisíc korun, za jeden rybolov při splnění důležitých podmínek můžete získat i v prvotních fázích až 40–50 000. To zapříčiní, že postup hrou je velmi rychlý a nějaká ta vylepšení či nové a lepší lodě si budete moci dovolit poměrně brzy. Na jednu stranu mnoho hráčů velmi rychlý postup ocení, což koresponduje s jednoduchou hratelností, kterou jsme již několikrát v naší recenzi zmiňovali. Na opačném konci jsou však nažhavení zarytí profesionálové herních simulátorů, kteří budou hledat ostré a složité výzvy. Pro ně by takové zaměření mohlo býti malým problémem, avšak i přesto jsem rád, že titul hráče nijak zbytečně nezdržuje a jeho hraní je poměrně svižné.

Rozšiřujte si své možnosti

Jak se budete postupně stávat lepším a lepším rybářem, rozšíří se také vaše možnosti lovení. V pokročilých fázích dostanete do ruky i lovnou síť či posádku, která vám bude při lovení nemalým dílem pomáhat. Vaši posádku si samozřejmě můžete vybrat podle vašich představ či potřeb. Zatímco jeden člověk umí dobře ryby lovit, druhý vám připraví velmi chutnou a sytou večeři, která vaše výkony při rybolovu značně zvýší. Posádka se samozřejmě hodí v pozdějších fázích hry při delších cestách, kdy na širém moři strávíte i několik týdnů s vizí ulovit ryby za několik milionů.

Kromě najímání posádky si můžete vaši taktéž loď vylepšovat, přičemž máte k dispozici hned několik možností, kam vaši loď posunout. Můžete si na vaši loď nasadit lepší motor, což samozřejmě navýší rychlost, nebo si koupit větší úložný prostor, díky kterému můžete ulovit více ryb a získat tak větší finanční odměnu za každý rybolov.

Co se týče samotného nákupu lodí, najdete zde jak ty nejmenší lodě, které většinou slouží pro amatérský lov, tak i profesionální obrovská plavidla v hodnotě několika milionů, která slouží pro profesionální rybolov s několika členy posádky. Každá loď má taktéž svá specifika, takže i zde je nutné myslet na to, jakým stylem a způsobem chcete vaše miláčky lovit.

Příjemný soundtrack a průměrné vizuální zpracování

Že je titul zaměřen na relaxaci a odpočinek po namáhavé práci, dokazuje i velmi příjemný a velmi uklidňující soundtrack, který skutečně dokáže zajistit to, abyste při hraní této hry dokázali svou hlavu vypnout. Co na hře obdivuji, je, že soundtrack koresponduje i se samotnou atmosférou ve hře. Pokud například přijde bouřka, hudební podkres přejde k dramatičtějšímu stylu než například při slunném a jasném počasí.

O něco hůře je na tom vizuální zpracování, které působí veskrze průměrným dojmem, a rozhodně nečekejte žádné grafické orgie, jež by vás dokázaly značným způsobem překvapit. Je pravdou, že ve hře strávíte 80 % času na otevřeném moři, kde požadavky na hezký vizuál asi nejsou tak dramatické. Grafických nedostatků si všimnete především v přístavu, kde jsou vidět i různé domy, lodě apod. Na druhou stranu mi díky tomu běžela hra velmi dobře a za celou dobu hraní jsem se nesetkal s žádným zásekem či pádem.

Fishing Barrents Sea - mapa

Fishing: Barents Sea je přesně tím titulem, který budete chtít hrát po namáhavém a dlouhém dni, kdy budete chtít za každou cenu vypnout a vyčistit si hlavu. Titul nabízí velmi jednoduchou hratelnost bez nějakého složitějšího přemýšlení a taktéž rychlý postup, který zajistí fakt, že vás hra ničím nebude zdržovat. Tím samozřejmě odpadá jakákoliv složitější výzva, kterou budou hledat zarytí a profesionální hráči žánru. Dále zamrzí vizuální zpracování, to na rok 2018 působí pouze průměrným dojmem. I přesto je Fishing: Barents Sea skvělou hrou, kterou můžeme v naší redakci jednoznačně doporučit.

Klady
 • jednoduchá hratelnost
 • nespočet možností vylepšení vaší lodě
 • svižný a rychlý postup
 • příjemný a relaxační soundtrack
Zápory
 • pro náročnější hráče chybí jakákoliv výzva
 • průměrné vizuální zpracování
Platforma PC
 • Datum vydání 07.02.2018
 • 0.0

  Doporučujeme

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.