Five Nights at Freddy's Security Breach – úvodka

Five Nights at Freddy's: Security Breach – přežít noc

28. 1. 2022
Zdroj náhledu: Steel Wool Studios

Strach je jedna z nejpřirozenějších emocí člověka. Strach z neznáma, strach ze smrti, strach z nadpřirozena. Děti se bojí věcí, které si v dospělosti již nepřipouští, každý se však v dětství něčeho bál. Opravdový strach s hutnou atmosférou pak okusíte ve hře Five Nights at Freddy's: Security Breach.

Security Breach welcome

Five Nights at Freddy's: Security Breach – návrat série

Hororová hra Five Nights at Freddy's: Security Breach je nejnovějším dílem herní série, kterou si oblíbily miliony hráčů po celém světě. První díl vyšel již v roce 2014, poté následovalo deset dalších her. Security Breach se však vyznačuje zcela novým přístupem k celé sérii.

Mezi jednou ze zásadních změn patří fakt, že namísto známých a velmi vnímavých animatronik, na které jsou fanoušci zvyklí, se objevují nové „tváře“ a staří „hrdinové“ jsou lehce odsunuti do pozadí. To však celou sérii také skvěle osvěžuje a vnáší do ní nový vítr.

Stejně jako v předchozích dílech bude jedním z vašich úkolů získat přístup k bezpečnostním kamerám. Následně musíte patřičně prozkoumat okolí a pečlivě naplánovat cestu přes různá nebezpečí. Vaši nepřátelé vám budou stále na stopě. Jejich pozornost můžete odlákat pestrou paletou věcí, různých plechovek, hraček, prakticky vším, čím najdete, někdy však nezbyde nic jiného než se prostě schovat. Hra v tomto ohledu nabízí úžasné spektrum, jak hrát po svém dle osobitého stylu, a nutnost se adekvátně přizpůsobovat.

Zdroj: Steel Wool Studios

Dětská zvídavost a touha

Ocitáte se v roli mladého chlapce Gregoryho, který je návštěvníkem pizzerie Fazbear. Když však náhle jeho oblíbená animatronika Freddy během představení zkolabuje na pódiu, vidí příležitost vlézt do otevřené dutiny v jeho hrudi. Gregory se tak rázem vydává na největší a nejnebezpečnější dobrodružství jeho života. Bude nucen strávit noc v Mega Pizzaplexu Freddyho Fazbeara.

O to více děsivější je, co vás po setmění bude v tomto komplexu pronásledovat. Jakmile se spustí noční protokoly, animatroniky v Mega Pizzaplexu Freddyho Fazbeara budou neúnavně pronásledovat všechny vetřelce. Hra na kočky a jednu myšku začíná a vy jste ta malá myška.

Označení malá myška je více než na místě, jako dítě budete čelit několikametrovým krvelačným animatronikám a nikde se nebudete cítit úplně v bezpečí. Gregory však díky přístupu k řešení určitých prvků v příběhu působí velmi zvtipně. Dokonce i navzdory dětskému věku sem tam prohodíte několik nečekaných chuťovek. To dokonale rozbíjí napětí. To samé platí pro celé herecké obsazení, postupem hry k postavám přilnete a dozvíte se o nich více.

Co je však patrně nejvíce frustrující, je, že příběh vám nezodpoví všechno. Jsou zde nové postavy, se kterými jste následně seznámeni, ale nedozvíte se prakticky proč. Toho si asi nejvíce všimnou hráči této série, zřejmé je to třeba u Vanny, Bonnie nebo Foxy. Pořádně se tak nedozvíte jejich příběhy a odpovědi na otázky, které napadnou každého v rámci průchodu hrou.

V Security Breach nicméně naleznete velmi bohaté odkazy na původní tituly. Easter eggy jsou rozesety skoro všude, dokonce i v samotné mapě je několik odkazů na předchozí tituly série. Zarytí fanoušci tak jistě hravě rozeznají plyšáka ve sklepě a jiné zajímavosti, které vrátí vzpomínky z předchozích titulů.

Zdroj: Steel Wool Studios

Někdo tě sleduje

Jak jsem již zmínil, Security Breach přináší mnoho nového. Vaše postava se pohybuje po poměrné rozsáhlé a výborně zpracované mapě. Prvek otevřeného světa vám umožňuje o to více si vychutnat pocity hrůzy a hry na kočku a na myš. Nejenže po vás půjdou skvěle zpracovaní nepřátelé, ale jejich zvukové projevy samy o sobě zní děsivě. Když vás pronásleduje rozzlobená animatronika, která křičí, že „bude potřeba potrestat zlobivé dítě, nebo copak se snad nebavíš?!“, a zároveň slyšíte její kroky, atmosféra se dá opravdu krájet.

V rámci pohybu po mapě si také užijete prolézání různými ventilacemi, až po schování se do úkrytu. Tento prvek jednoznačně prohlubuje osobitý pocit a lepší ponoření do děje.

I tento prvek však má určité frustrující úskalí. Mapa je masivní a k orientaci máte hodinky Fazwatch, nicméně se nejedná o dostatečného pomocníka. Několikrát se vám stane, že budete spíše zmateni. Po světě jsou navíc rozmístěny minimapy, které slouží pro návštěvníky. Pokud se však pokusíte orientovat výhradně podle nich, můžete zcela jistě ztratit přehled i o tom málu, co víte. Nejlepší je proto si vytvořit vlastní mapu v hlavě (nebo na papíře), orientační body, a následně si zapamatovat, co půjde. Neonová světla vám ukazují hlavní lokace, kam musíte jít, a je zde několik cedulí ukazujících cestu, ale při prvním průzkumu je trochu obtížné se zorientovat.

Zdroj: Steel Wool Studios

Grafika a ozvučení

Five Nights at Freddy's: Security Breach nabízí velmi povedené grafické zpracování. Grafika ani na jednom místě nepůsobí těžkopádně nebo pixelovitě. Všude je plno barev, stínů, odlesků, prostě jak má být. Vše se pohybuje plynule, nicméně v určitých situacích se některé postavy mohou zaseknout. Případně se může stát, že vás pronásledují nepřátelé, ale náhle se zaseknou, ztratí zájem o vaši pozici a odejdou pryč.

Po zvukové stránce je hra podařená. Zvuk je klasický hororový, ale s kovovým leskem, aby skutečně zdůraznil hrůzu animatronik. Jak jsem již zmínil výše, když vás pronásledují, nebo i když po vás jen pátrají, jejich zvuk a hlavně věty, které pronáší, dodávají opravdu hororovou atmosféru. Různé jump scary jsou opravdu skvěle ozvučené a nejednou se pořádně vylekáte.

Navíc hluk je jedním z klíčových prvků ve hře. Pomocí zvuků, které vydáváte, upozorníte nepřátele a celý zážitek je o něco děsivější.

Každá animatronika má také zvukovou desku s frázemi, které se na první pohled zdají opakující se, ale připomínají vám skutečnost, že nejsou lidské. Jsou to pravděpodobně jediné fráze, které jsou naprogramovány tak, aby je odříkávaly. Jak příběh postupuje, animatroniky si vytvářejí větší osobnost a rozšiřují svou slovní zásobu. Díky tomu působí lidštěji, ale vy víte, že rozhodně mají dost síly na to, aby vás zničili. Osobnostní čip vložený do každého robota je jednou z nejděsivějších částí příběhu, nad kterou je třeba se zamyslet.

Hru naleznete zde.

Five Nights at Freddy's: Security Breach jednoznačně vnáší nový svěží vítr do série FNAF. Ve hře jsou nové postavy, které zaujmou jak dlouhodobé fanoušky, tak i nové hráče. Navíc nepotřebujete nutně znalosti série, abyste si hru užili. V některých situacích by se dala atmosféra opravdu krájet a jsou situace, kdy budete mít pocit, že vám srdce vyskočí z krku. Hra má bohužel i pár nedostatků v podobě bugů a míst, o která se animatroniky jednoduše seknou.

Klady
 • závan čerstvého vzduchu v časové linii FNAF
 • atmosféra
 • ozvučení animatronik
 • grafika
Zápory
 • místy extrémně zabugované
 • příliš mnoho otázek v příběhu
 • mnoho nezodpovězených otázek u postav
Platforma PC
 • Datum vydání 17.12.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.