Flight Of Nova - orbita

Flight of Nova – zřejmě nejrealističtější vesmírný simulátor

8. 10. 2023
Zdroj náhledu: Aerovery Lab

Možná až příliš realistický. Asi tak by se dal v krátkosti popsat dnes recenzovaný titul Flight of Nova, v němž dostanete za úkol létat s vesmírnou lodí a plnit mise různého typu. Flight of Nova ale bere simulaci z úplně jiného úhlu pohledu a do ruky dostanete simulátor založený na tzv. newtonovské mechanice. Asi po mně nechtějte bližší popis, jelikož ani já přesně nevím, oč se jedná. Tato informace nám však bude stačit k zodpovězení jedné jediné otázky. Pokud plánujete hru hrát na klávesnici nebo gamepadu, ani o Flight of Nova neuvažujte, protože se spálíte stejně tak, jako jsem se spálil já. 

HOTAS jakožto nutné příslušenství

Obvykle není pro mě problém odehrát většinu simulátorů na klávesnici či gamepadu, a to včetně těch závodních. Někdy se sice stane, že mi fyzika hry úplně nesedne, avšak většinou se do pár hodin dokážu přizpůsobit a na jízdní či fyzikální model se adaptovat. V případě Flight of Nova však šlo o výjimku. Řízení lodě pro mě představovalo už v prvních chvílích velký problém a bohužel se toho příliš nezměnilo ani po několika hodinách trénování. Problémem bylo, že jsem titul hrál na klávesnici, případně gamepadu, a jak se zdá, na tyto periferie není fyzikální model hry příliš dobře optimalizovaný. Pokud si tedy budete chtít Flight of Nova zahrát, budete muset sáhnout po HOTASU, resp. páčkách, které jsou hojně využívány u Flight Simulátorů. Vývojáři hry sice HOTAS přímo nevyžadují, jen ho pro bezproblémové hraní doporučují, ovšem já tvrdím, že je to jediný způsob, jak zdejší fyzikální model zvládnout. Největší zádrhel u klávesnice či gamepadu je totiž ten, že s lodí nedokážete manévrovat tak dobře jako s odpovídajícím příslušenstvím, z čehož bude vznikat i vašich 99 % nehod.

Zdroj: Aerovery Lab

Náplň misí je takřka stejná

Hlavní náplní Flight of Nova jsou transportní mise, které fungují na principu převozu nějaké věci z bodu A do bodu B. Stanete se tak v podstatě takovým vesmírným truckerem, jehož bude neustále potřeba. Hra nabízí celkem tři herní režimy. Tím prvním je Free Flight, v němž si můžete s libovolnou lodí volně létat, kam chcete, a například si zlepšovat své dovednosti. Další režim Rogue nabídne procedurálně generované neboli náhodné mise, které si vybíráte ve vašem systému řízení letu (FMS). Výhodou tohoto režimu je to, že je zcela na vás, kterou misi si konkrétně zvolíte nebo v jakém pořadí je dokončíte, případně do jakého prostředí se vydáte. Flight of Nova vám v tomto ohledu nechává volnou ruku. Jestli ale máte rádi spíše koridorovější postup s předem danými misemi a lokacemi, je tu pro vás režim Map Operation, který nabízí tři lokace, jež se vám postupem postupně odemykají. Každá lokace nabízí určitý počet předem daných misí, které je třeba splnit pro zpřístupnění té další.

Důležité je si říci, že ať už si zvolíte jakýkoliv režim, náplň misí je obvykle stále stejná. Valnou většinu úkolů tvoří převoz určité věci z bodu A do bodu B, ovšem sem tam dostanete i tzv. pátrací misi, v níž máte za úkol najít nějaký ten ztracený náklad. Zatímco u klasických transportních misí máte vyobrazeno, kam pro náklad přijet a kam jej dopravit, u pátracích se budete muset spoléhat jen sami na sebe, jelikož vám hra nezobrazí, kde přesně ztracený náklad hledat. Osobně bych ale za cenovku 25 euro čekal více druhů misí. Uvidíme v budoucnu, musíme si totiž říci, že se Flight of Nova nachází v předběžném přístupu, tudíž některé části hry se mohou do vydání plné verze ještě změnit.

Zdroj: Aerovery Lab

Audiovizuální stránka vás pohltí

Flight of Nova vás rozhodně uchvátí svým audiovizuálním zpracováním. Po grafické stránce nevypadá titul vůbec špatně, byť některé detaily, jako je povrch planety, by mohly být zpracovány ještě o něco lépe. Na stranu druhou vizuál oběžné dráhy a orbitální stanice je na dobré úrovni, a totéž platí i o zpracování lodí a jejich interiérů. Aspektem, který vás ale rozhodně chytne za srdce, je uklidňující soundtrack, který k atmosféře této hry opravdu sedne. Rozhodně doporučuji Flight of Nova hrát s nějakými kvalitními sluchátky, jelikož v ten moment budete atmosférou opravdu pohlceni. Za mě tedy jednička s hvězdičkou.

Co se týče technického zpracování, se hrou jsem za celou dobu neměl žádný výrazný problém. Jedinou drobnou vadou na kráse je snad jen o něco delší načítání. Naštěstí nejsou načítací obrazovky příliš časté a věřím, že s vydáním plné verze je ještě vývojáři vyladí. Tím jsme se dostali na závěr naší recenze hry Flight of Nova a nyní už se můžeme konečně vrhnout na zhodnocení a udělení výsledné známky.

Zdroj: Aerovery Lab

Flight of Nova není hra pro velkou masu lidí a pravděpodobně zaujme jen ty, kteří hledají co možná nejvíce realistický simulátor a chtějí vyzkoušet nové výzvy. Pro odpovídající zážitek je však nutné vlastnit potřebný kus hardwaru, a pokud se vám do páček nechce investovat ani cent, o Flight of Nova neuvažujte. Sedm bodů z deseti.

Klady
  • ultrarealistický fyzikální model
  • zpracování vesmírných lodí a orbity planety
  • skvělý uklidňující soundtrack
  • tři herní režimy
Zápory
  • slabší zpracování povrchu planety
  • náplň misí je takřka stejná
  • téměř nehratelné na klávesnici a gamepadu
Platforma PC
  • Datum vydání 31.05.2022
  • 0.0

    Doporučujeme

    Vizuál

    Audio

    Technické zpracování

    Obtížnost

    Hratelnost

    Znovuhratelnost

    Stanislav Hřiba

    Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.