Fling to the Finish - Náhled

Fling to the Finish – spojeni lanem

10. 5. 2022
 

Přesně jak název napovídá, Fling to the Finish je kooperativní závodní hra od vývojáře SplitSide Games vydaná společností Daedalic Entertainment, ve které jste s vaším parťákem propojeni lanem. Hra stojí na Steamu 14,99 € – zda tato cena odpovídá nabízenému hernímu zážitku, se dozvíte v naší recenzi.

Dvě verze menu

Během úplně prvního spuštění nás překvapilo vzhledově zajímavé menu s jemně otravnou, ale v podstatě velmi vtipnou hudbou. Po několik proklicích jsme se napojili do hry a začali hrát. Předtím, než se dostaneme k samotnému hraní, věnujme trochu pozornosti také menu – to nám už na začátku vytvořilo vrásky na čele. Menu se totiž poměrně často bugovalo, tlačítka po kliknutí nezmizela a polevelové načítání bylo dost otravné, ale k tomu se ještě dostaneme. Nedostatky hlavního menu i vzhled se během psaní recenze upravily aktualizací, a jelikož je hra v předběžném přístupu, rozhodli jsme se podívat se na nové změny, s nimiž autoři přišli. K milému překvapení si vývojáři vyhráli s hlavní nabídkou a představili úplně nový design, který vypadá mnohem lépe. Plusem také je, že jsme nepostřehli v menu žádné bugy a i ovládání se zlepšilo.

Popotáhnu tě lanem

Princip Flinga je velmi jednoduchý. Tato hra je převážně stavěná na multiplayer, kdy se svým parťákem každý ovládáte jednu kuličku stylizovanou do podoby, jaké chcete. Můžete se stát včeličkou, rybičkou, houbičkou…, která se kutálí po mapě a snaží se překonat různé překážky. Všechno to zní poměrně jednoduše až do momentu, kdy si uvědomíte, že na rozdíl od jiných her jste připoutaní elastickým lanem. Proto jste nuceni koordinovat své pohyby v logické návaznosti. Mezi dalšími možnostmi během kutálení je švihnutí s parťákem za pomoci lana, kterým jste spojení. Čím je lano napnutější, tím je vymrštění efektivnější. Taktéž máte k dispozici klasický skok a ruční brzdu v podobě přilepení se k různým částem hrací plochy. Jakmile si to tedy celé shrnete a s parťákem se vzájemně zkoordinujete, můžete se vrhnout na překážky, které si pro vás vývojáři v levelech připravili.

Nedočkali jsme se

Musíme uznat, že vývojáři měli velmi pěknou myšlenku, ale jak už u podobných her bývá zvykem, nepodařilo se jim výrazněji oslovit herní komunitu. Počet hráčů na Steamu nepřekračuje dvojciferné číslo, což je vcelku velký problém, hlavně pokud je jeden závod určený pro dva až osm hráčů. Když nemáte partnera, se kterým byste mohli hru hrát, poté při otázce, zda se vyplatí Fling to the Finish koupit, s velkou razancí záporně kroutíme hlavou. Pojďme se na to podívat podrobněji. V úvodu jsou v nabídce dva režimy, a to závod a kampaň. Při rozkliknutí obou možností vám vyskočí volba, jestli chcete hrát na svém počítači (local), anebo jít do online světa a hledat spoluhráče a protihráče tam. Zde narazila kosa na kámen. Nenapojíte se k nikomu.

Zkoušeli jsme online režim několikrát a ani jednou se nám spoluhráče nepodařilo najít. Osamocený hráč bez party si tedy klasický race může zahrát akorát tak sám se sebou, což už taková sranda není. Podobně je to i s kampaní. Obě možnosti si můžete vyzkoušet, ale vždy potřebujete ke hře parťáka. Pokud se vám ho podaří nějakým zázrakem sehnat, rozhodně neseženete protihráče, a celý závod tak postrádá smysl. Hra poskytuje i možnost ovládání obou kuliček na jednom počítači, takže teoreticky spoluhráče ani nepotřebujete, ale garantujeme, že po pěti minutách vám přijde zábavnější i mytí nádobí. Vývojáři si to plně uvědomují, a proto vám po minutě hledání ve kterémkoliv módu skáče upozornění, abyste si hledali parťáka v obou módech naráz. Po další minutě vás vývojáři posílají zkusit štěstí na komunitní Discord. Uvědomujeme si, že se jedná o externí faktor, ale výrazně to při hraní této hry omezuje.

Já mám s kým hrát

Gratulujeme, první bod úspěchu je za námi. Sehnali jsme si spoluhráče, se kterým si můžeme zahrát jeden ze dvou nabízených režimů. Pokud chceme závodit, je nutné mít ještě minimálně další dva protihráče, a sehnat tento počet je podle nás nadpozemský úkol. Takže od tohoto módu můžeme hned upustit. V režimu kampaň na nás čeká vícero překážkových map rozdělených do skupin a zde si s parťákem můžeme celkem dobře zahrát. Každou mapu můžeme projít několika způsoby. Buď je to časovka, kdy nám na zádech tiká bomba, nebo sběr mincí v příslušný čas, klasický závod a hledání třech skrytých kachniček. Dva módíky jsou ještě zamčené a označené nápisem Coming soon,

Technické stránky hry

Nejoriginálnějším a nejzábavnějším prvkem Flinga je hudební stránka, která je na každé mapě specifická a správně praštěná. Dostat znělky z hlavy dá poměrně zabrat. Samotné mapy se střídají a jsou mezi nimi zajímavé i nudné, ale i přiměřené, co se týče zábavy. Po grafické stránce se jedná o velmi pěknou 3D modelaci, jež srší mnoha veselými barvami. Modely jednotlivých postaviček jsou velmi pěkně zpracované a zanechávají v nás veselou atmosféru v kombinaci s hudbou. Fling to the Finish je tedy vhodný i pro mladší hráče, kteří hledají nevinnou, leč zábavnou kooperativní skákačku. Ovladatelnost není vůbec špatná a tomu napomáhá i fyzika hry, která v kombinaci s lanem vytváří velmi vtipné situace, i když někdy nám nestejná synchronizace s partnerem může způsobit vrásky na čele. Další věc, kterou bychom hře vytkli, je kamera. Při procházení úzkých sekcí nebo překonávání náročnějších překážek se nám kamera občas otočila do tak špatného úhlu, že jsme nebyli schopni dál pokračovat a museli jsme se kousek vrátit a kameru si srovnat.

Fling to the Finish je kooperativní hra, kde jste se svým partnerem spojeni lanem a musíte procházet jednotlivé levely nebo závody společně a koordinovaně. Na této hře autoři stále pracují, zlepšují ji a přidávají nový obsah, což je jen plus. Skupině 2 –8 hráčů vzkazujeme, že toto je titul rozhodně pro vás a na krátký čas rozhodně zabaví. Jednotlivci jej naopak vůbec nedoporučujeme.

Klady
 • vtipně-otravná hudba
 • aktivní práce vývojářů
 • v partě zábavná hra
 • různé kooperativní mechanismy
 • pěkně zpracované modely
Zápory
 • nedostatečná komunita
 • cena
 • bugy
 • otravné načítací animace
 • špatně nastavené achievementy
 • nemožnost otáčet kameru
Platforma PC
 • Datum vydání 23.08.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Pavol Kunca

  Pavol je typický vášnivý hráč, ktorý na hry nemá čas. K hernej stoličke ho posadila stará dobra 1.6, ktorej sa drží do dnešných dní. Akčné strieľačky sú jeho „domovské vody“ a preto nedá dopustiť na herné série ako Far Cry alebo Mafia. Nevyhýba sa ani stratégiám, športovým, či rôznym puzzle logickým hrám. Ako perfekcionista rád dohráva hry na 110%, kedy loví každý jeden možný achievement. Okrem hrania sa rád vzdeláva, veľa cestuje a ani šport či kniha mu nie sú cudzie pojmy. Rozhodne nejakým tým pivečkom s priateľmi nepohrdne.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.