Havocado: Ragdoll fighter

Havocado: Ragdoll Fighter – souboj hadráků

5. 2. 2021
Zdroj náhledu: Webble Games

Možná si ještě pamatujete bezhlavé mlátičky, hry jako třeba Bulánci, ve kterých jste popadli, co bylo po ruce, a v roli polštáře jste se jali vymlátit všechno peří z vašeho kamaráda. Jak je možno vyčíst z názvu, hra Havocado: Ragdoll fighter je hra s takzvaným „ragdoll physics“ – tedy je zde taková „hadrová fyzika“. Dělaná je především jako hra pro více hráčů. Je plná zbraní, vozidel a vozítek, žraloků, divných chobotnic a další mořské havěti. Vaším úkolem je, jak jinak, zbavit života panáčka vašich spoluhráčů. Jde o první počin Amsterdamského indie studia Webble games a jeho cílem je být „zábavný“. Co myslíte, povedlo se?

Havocado tank

Zdroj: Webble Games

Za mě rozhodně ano!  Ale vezměme to hezky popořádku.

Vražedná hadrová panenka

Jedním z prvních zážitků ze hry je tutoriál. Jelikož se váš panáček může vyzbrojit až dvěma zbraněmi, hodit sebou na zem do lehu nebo se „přilepit“ na stěnu, je nutné si všechny tyto dovednosti pořádně osvojit. Zároveň je to skvělá příležitost, jak se s touto „hadrovou“ fyzikou („ragdoll physics“) trochu ztotožnit. Pokud tento pojem slyšíte poprvé (podruhé), nezoufejte. Dost možná o tom ani nevíte a hráli jste nějakou hru, kde je tento systém použit. Možná ne tak okatě, jako zde, ale sem se to rozhodně více než hodí. Ovládání je vzhledem k postavení kamery možná trochu nezvyklé, ale po chvíli ho má člověk v ruce. Grafika také nezklame – Havocado: Ragdoll fighter sází na jednoduchost a dělá dobře.

Hratelnost a zábava

Hra je opravdu velmi zábavná – jejím účelem je zlikvidovat hráče stojící na platformě a získávat body. Kdo má nejvíc bodů, vyhrál. Vývojáři si dali práci s mnoha různými mapami, které se střídají ve chvíli, kdy zůstane nanejvýš jeden přeživší. Souboje probíhají v maximálně čtyřech hráčích a každá mapa (platforma) má nějaká specifika – zbraně, skrýše, pasti. Havocado nabízí mnoho způsobů, jak se můžete zbavit svých soupeřů, a v případě, že budete příliš otálet, se může stát, že vás zabije i samo prostředí. Třeba žralok nebo vulkán. I když se v rámci soubojů ocitnete na mapě, na které jste už v minulosti byli, nemusí to znamenat, že ji znáte, takže hra není z tohoto hlediska příliš repetitivní. Cestou k úspěchu je zde trocha cviku, drobet štěstí a k duhu přijde i nešikovnost spoluhráčů, pokud třeba omylem spadnou z platformy. To se mi ze začátku stávalo opravdu často. 🙂

Havocado: Ragdoll fighter multiplayer

Herní módy

Hrát můžete buď online, lokálně, nebo solo v módu s názvem Trial.

V obou režimech pro více hráčů (online a local) jsou maximálně 4 hráči. V solo módu jste sám a snažíte se překonat několik úkolů v co nejkratším čase. Režim pro online funguje víceméně klasickým založením místnosti nebo připojením se do nějaké existující, přičemž hráč má na výběr několik serverů.

Nedostatky

Vlastně jediné, co se hře dá opravdu vytknout, je fakt, že má proklatě malou základnu hráčů, takže pokud chcete někomu „nakopat zadek” online, je velmi pravděpodobné, že nebudete mít spoluhráče. Nicméně, pořád se můžete domluvit s přáteli a využít možnosti zahrát si lokálně.

Na druhou stranu, hra je stále v předběžném přístupu a vývojáři jsou si tohoto problému vědomi, a tak se snaží přidávat do hry obsah i pro ty, jež chtějí hrát „single“. Bohužel, ta zábava při mlácení se mezi sebou se v režimu TRIAL vytrácí. Bude to fajn, pokud děláte LAN party a předháníte se, kdo bude mít víc bodů, ale plnohodnotná sólo zábava pro dlouhé večery to opravdu není.

Dalším nedostatkem je občasné chování kamery, kterému jsem nepřišla úplně na chuť. Kamera se sice většinou snaží zabírat všechny živé hráče na platformě, nicméně může se stát, že zajede pod platformu nebo nějaký objekt, a vy tak vůbec nic nevidíte.

Havocado žralok

Zdroj: Webble Games

Závěrem

Indie hra Havocado: Ragdoll fighter mě velmi mile překvapila. Splnila moje očekávání, a dokonce některá i předčila. Sází především na jednoduchost a hratelnost. V rámci předběžného přístupu je to velice pěkný počin a nemůžu se dočkat, jak bude vypadat hra po oficiálním vydání. Určitě je to skvělý kandidát na zpestření LAN párty.

Velmi zábavná indie hra, která si rozhodně zaslouží pozornost. Vhodná je především pro partu více lidí a je tak skvělým doplňkem například LAN párty. Díky své jednoduchosti nabízí možnost odreagování se i příležitostným hráčům, ale ani ostřílený gamer jistě nepohrdne.


Recenzi pro Gaming Professors napsala Nela Bojdová

Klady
 • Jednoduchost
 • Hratelnost
 • Možnost hrát solo
Zápory
 • Chování kamery
 • Zatím hru nehraje moc lidí a solo si ji úplně neužijete
Platforma PC
 • Datum vydání 25.04.2019
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.