Horror Tycoon -úvod

Horror Tycoon – trošku jiné rodinné dědictví

11. 6. 2023
Zdroj náhledu: igdb.com

Ve hře Horror Tycoon si vybudujete svůj vlastní dům hrůzy, avšak nebude to jen tak ledajaký dům. Vaším cílem totiž není pouze vystrašit návštěvníky, ale i zabít je a sebrat jim duše. Tato hra je takovým hybridem mezi typickým tycoonem a tower defense.

O čem je Horror Tycoon?

Vaše práce je velmi prostá. Nejprve musíte postavit strašidelný dům a vyděsit doslova k smrti své hosty. Podle velikosti vašeho levelu si můžete vybírat z různých míst, kde postavíte váš dům hrůzy. Začínáte nejdříve na dvorku, poté se přesunete do lesa a odtud do staré továrny. Hra je v předběžném přístupu, a tak se zatím dostanete jen sem a do další úrovně s názvem opuštěná škola. Poslední lokací, která by měla prozatím přijít, je jezero.

Pokud chcete, aby vaši návštěvníci byli dostatečně vyděšení, budete muset vytvořit to nejstrašidelnější bludiště plné nejrůznějších zdí, i těch falešných, dveří a spousty dalších věcí. Svůj strašidelný dům si můžete taky dozdobit světelnými efekty, děsivými rekvizitami a obrazy. Za reputaci, kterou získáváte ze strachu návštěvníků ve vašem domě, si můžete kupovat nové pasti nebo vylepšovat ty staré. Čím více poroste pověst vašeho místa, tím se zvyšují i požadavky vašich návštěvníků například na děsivější atrakce. Nakonec musíte použít pasti, a k tomu si rovnou sežeňte celý tým právníků.

Rodinné dědictví

Horror Tycoon začíná návštěvou rodinného právníka. Váš otec náhle skonal a zanechal vám veškerý svůj majetek a také temné rodinné tajemství. Již po staletí měla vaše rodinka smlouvu s ďáblem. Tato smlouva obsahuje dohodu o sbírání duší. Za ně pak získáte na oplátku úspěch. Pokud neposbíráte a neodevzdáte dušičky, jak máte přislíbeno, porušíte tím smlouvu, ďábel vás stáhne do pekla a tam se už nadosmrti pogrilujete. Pokud máte štěstí a uspějete, můžete tuto smlouvu předat svým dětem, aby pokračovaly v rodinném odkazu.

Hybrid tycoon a tower defense

Hra nabízí zajímavou kombinaci hratelnosti. Zčásti se tváří jako manažerský titul typu tycoon a zčásti jako tower defense. Pustíte se tedy do prázdného prostoru, jejž zaplníte. Začnete tím, že si postavíte cestu od vstupu až po východ z domu. Použijete na to různé druhy stěn (všemožných tvarů, délek a materiálů). Dalšími na řadě jsou děsivé atrakce a pasti, například chodba plná hadů či klaun, jenž prorazí skříň, padající barely atd. Poté můžete ještě přidat efekty pro větší přitažlivost domu – blikající osvětlení, kapající vodu, plameny, mlhu. Samozřejmě také nezapomeňte přidat nějaké milé dekorace, jako jsou torza těl v kleci, mrtvá těla zabalená v rubáši či vánoční stromeček.

Jakmile budete mít svůj dům hotový, můžete spustit vlny návštěvníků. Návštěvníci pracují podobně jako nepřátelé ve hrách tower defense. Každý návštěvník má nad hlavou měřič strachu, který se během průchodu domem postupně plní. Pokud se tento měřič strachu naplní, návštěvník zemře, a to je přesně to, co chcete. Při každém úmrtí získáte kromě duše z mrtvoly také kosti a zuby, díky nimž si můžete kupovat nové děsivé a smrtící pasti. Čím víc duší získáte, tím vyšší bude vaše strašidelná pověst. Jediným problémem může být, že čím vyšší máte vaši pověst, tím spíše k vám dorazí návštěvníci, již mají pro strach uděláno. V horším případě ještě vzbudíte zájem policie a to škodí vašemu byznysu.

Postup hrou funguje pěkně. Každá další úroveň vám poskytne více času a návštěvnických vln. Díky tomu si můžete odemknout i ty nejdražší děsivé předměty. Jakmile jste dost daleko, můžete přejít z taktiky „vystrašit a zabít“ rovnou na taktiku „vyhladit hned u vstupu“. Na to vám postačí ohnivá past, zeď s ostny či naprosto jednoduchá díra v podlaze. Pokud vás baví topit a jinak trýznit simíky, tato část je přímo pro vás.

Manažerský element z tycoonů je tu formou sběru a utrácení duší. Duše musíte utrácet například za úklidovou četu, jež za vás odstraní těla. Pokud vás chytí policie, musíte jim dát úplatek nebo si musíte najmout profesionálního právníka, který ochrání vás i váš majetek. Rozhodně tu po obchodní stránce není tolik co dělat, ale to vůbec nevadí. Zajímavým prvkem pro hráče je nový režim sandbox, který umožňuje přeskočit aspekt zvyšování úrovně. Navíc v tomto režimu můžete stavět více podle svých představ bez omezení a vytvářet složitá bludiště naplněná tím, čím jen chcete.

Neony a praskání kostí

Toužíte, aby váš strašidelný dům v Horror Tycoon vypadal fantasticky? Nezapomeňte přidat neonové osvětlení. Vývojáři této hry totiž musí neonové osvětlení milovat, jinak si to prostě neumím vysvětlit. Rozhodně to propůjčuje domu tu správnou děsivou atmosféru, ale nic se nesmí přehánět. A to ani s různorodostí barev, aby to pak nepůsobilo jako představení cirkusu ve filmu Madagaskar 3.

Co se zvukové stránky týče, ta je jedním slovem skvělá. Můžeme si zde vychutnat různé zvuky, například rekvizit (mrtvá těla visící ze stropu, tekoucí voda či krev atd.), vyděšené návštěvníky či hluk v pozadí (déšť, bouřka, auta). Hudba ve hře zachycuje atmosféru, jako kdybyste byli v jednom z retro hororových snímků. A když to spojíte dohromady, je to ta správná lahoda pro vaše uši.

Ačkoliv je hra v době psaní recenze stále v předběžném přístupu, má rozhodně perfektní grafickou stránku a fantastický zvuk. Sem tam se najde nějaká chybka, která bude jistě v budoucnu opravena. Hra Horror Tycoon se postupně rozšiřuje o nové, zajímavé a neokoukané lokace což si cením. Pokud vás bavilo topit a jinak trýznit simíky, tohle vás bude bavit ještě víc.

Klady
 • vizuální stránka
 • hudba a zvuky
 • zábavné sbírání duší
 • nové lokace
Zápory
 • technické chybky
Platforma PC
 • Datum vydání 20.10.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.