HUTAN Život v pralese náhled

HUTAN: Život v pralese – květinová skládačka, která zabaví celou rodinu

5. 5. 2025
 

Představte si, že dostanete možnost vytvořit si vlastní kousek deštného pralesa díky vydavatelství Asmodee. Budete si sázet květiny, pěstovat stromy, lákat vzácná zvířata – a zároveň se snažit udržet v rovnováze krásu, pořádek a bodový zisk. Zní to relaxačně? Omyl. HUTAN: Život v pralese je jako pokojová květina – vypadá nevinně, ale když ji zanedbáte, rychle zvadne. A v tomhle případě vám to spočítá v mínusových bodech na konci hry.

Květiny, kam se podíváš

Základní mechanika HUTANu je jednoduchá – z nabídky si vezmete jednu kartu květin a všechny vyobrazené květy umístíte na svou herní plochu. Ta se skládá ze čtyř destiček a představuje vaši vlastní malou džungli. Květiny musejí vytvářet souvislou skupinu a na jedno pole nelze položit květ jiné barvy, než je ta, která tam už je (výjimkou je květ stejné barvy – ten naopak položit chcete).

Položením květu stejné barvy na už obsazené pole vzniká strom. Proč? Nedává to sice úplně tematicky smysl, ale vypadá to hezky – a hlavně za to máte body, takže proč ne. Jakmile se vám podaří celou oblast obsadit květy jedné barvy a přeměnit je na stromy, zbývá přilákat zvíře.

Zvíře je opravdový bodový poklad vaší džungle – nahradí jeden strom, přidá další body a zároveň vám pomůže s „hnojením“. Odměna za jeho přilákání totiž spočívá v tom, že můžete položit květiny na všechna sousední políčka. A pokud bych měla hledat tematickou logiku, klidně si ji domyslím: každý přece ví, že nejlepší hnojivo je zvířecí trus.

Jenže pozor – od každého druhu zvířete jsou ve hře jen tři figurky, takže kdo zaváhá, může zůstat bez tygra. A bez bodů.

Puzzle s botanikou

HUTAN: Život v pralese spadá do kategorie „příjemné puzzle rodinné hry“, v níž na vás sice nikdo neútočí, ale i tak vám to může dát slušně zabrat. Hra je vstřícná k nováčkům, ale kdo chce, může si ji pěkně okořenit. Třeba pokročilým režimem s kartami ekosystému. Ty na začátku partie určí pět náhodných výzev pro všechny hráče – například mít stromy v řadě, nasbírat správnou kombinaci zvířat nebo osázet okraje džungle. Hra se díky tomu stává taktickou výzvou, ideální ve chvíli, kdy děti usnou a stůl obsadí dospělí.

Osobně jsme hráli s herně ostřílenou partou a ekosystémové karty byly pro nás prakticky nutností. Bez nich nám hra přišla až moc jednoduchá. Ale když pak musíte skloubit vlastní plány s nároky ekosystému, mozek se už pěkně zapotí.

Co se (ne)počítá

Na konci partie přichází bodování – body získáte za stromy, zvířata a dokončené oblasti. A pak... mínusové body za vše, co jste nedotáhli, nebo kde se vám barvy pomíchaly. Takže žádné ležérní šmrdlání – tady platí „buď to uděláš pořádně, nebo za to zaplatíš.“ A pokud hrajete s kartami ekosystému, čeká vás navíc pět dalších kritérií, která mohou rozhodnout o vítězství.

Musím pochválit, jak elegantně se hra umí přepnout mezi rodinným a strategickým režimem. Chcete si jen tak v klidu zasadit pár květin? Klidně. Chcete někomu ukázat, že tropická flóra se dá hrát jako šachy? Máte možnost.

Krásný svět, který si stavíte sami

Grafické zpracování je nádherné. O ilustrace se postaral Vincent Dutrait, a je to poznat na první pohled. Jeho kresby dodávají hře exotický půvab, a když si k tomu přidáte kartonové stromy a dřevěná zvířata, výsledek na stole opravdu vypadá nádherně. Pravda, vymačkání a složení všech těch stromů je samo o sobě jedna minihra navíc. Škoda, že jen na jedno zahrání.

Modulární desky zajišťují, že každá partie vypadá jinak, a tři režimy (rodinný, pokročilý, sólo) zvyšují znovuhratelnost. Herní doba se vejde pohodlně do půl hodiny. A ten pocit po hře? Jako když zalijete svou oblíbenou monsteru a ona vám za odměnu vykvete. Tiché uspokojení.

Z moře do pralesa

Už samotný pohled na víko krabice může hráče znalé trochu šťouchnout do paměti – HUTAN totiž volně navazuje na dříve vydanou hru AQUA: Život v oceánech. I když se obě odehrávají v jiném prostředí (AQUA pod mořem, HUTAN v pralese), vizuální styl, barevná harmonie i princip lákání zvířat na dokončené oblasti jasně ukazují, že jde o blízké příbuzné.

Rozdíl je ale v přístupnosti, zatímco AQUA byla strategičtější a mohla herně potrápit, HUTAN: Život v pralese působí jako její mladší sestřička – barevnější, přístupnější, hravější. Ideální vstupenka pro rodiny, začátečníky nebo ty, co si chtějí zkrátka jen v klidu zasadit strom.

HUTAN: Život v pralese je přesně ta hra, kterou si dáte po práci místo kávy a zjistíte, že máte chuť na přídavek. S jednoduchými pravidly, krásnou grafikou a nenápadnou hloubkou se snadno zabydlí na vaší poličce – a než se nadějete, doporučujete ji úplně všem. Je to pohodová skládačka, u které si odpočinete, ale přitom musíte dobře promyslet každý tah. A ruku na srdce – kdo by nechtěl vlastní prales plný orangutanů, květin jako je hortenzie, či ibišek a stromů v podobě vlnovce a fíkovníku?

Klady
  • nádherná vizuální stránka
  • zajímavé kombinování květin, stromů a zvířat
  • tři herní režimy (rodinný, pokročilý, sólo)
  • každá partie vypadá jinak
Zápory
  • trestání za nedokončené oblasti může nováčky zaskočit
  • interakce mezi hráči je prakticky nulová
Infobox
0.0

Doporučujeme

Vizuál

Intrakce

Strategie

Znovuhratelnost

Zpracování

Cena / výkon

Tereza Seidlová

Ubongo a Catan jsou hry, díky kterým kdysi propadla do světa deskových her. Dnes už se její sbírka rozšířila o komplexnější kousky jako Kutná Hora či Ztracený ostrov Arnak. U vystudované rybářky není žádným překvapením, že má slabost pro hry se zvířátky a přírodovědeckou tematikou. Na základní škole trávila spoustu hodin hraním videoher World of Tanks a War Thunder. Nyní se k PC hrám snaží opět najít cestu.

Sledujte nás:

© 2025 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.