Insurgency Sandstorm 1

Insurgency: Sandstorm – pocit moderní války

20. 9. 2022
Zdroj náhledu: igdb.com

Autorem Insurgency: Sandstorm je studio New World Interactive, tedy vývojáři, kteří se zapsali do povědomí hráčů PvP tituly, jako jsou Insurgency roku z 2014 a Day of Infamy z roku 2017, která se odehrává za druhé světové války. Obě zmíněné hry ve své éře zaznamenaly velmi kladná hodnocení s tím, že Day of Infamy bylo přece jen o trochu výše, zejména díky své obtížnosti a důrazem na hit pointy.

Zdroj: igdb.com

Nejmladší přírůstek do úspěšné rodiny

Nejmladším přírůstkem do rodiny taktických multiplayerových her od New World Interactive je právě Insurgency: Sandstorm z roku 2018. Ve své podstatě jde o pokračování FPS PvP titulu Insurgency, kterého se prodalo po celém světě na 5 milionů kopií.

V první řadě je třeba zmínit, že Insurgency: Sandstorm neobsahuje žádnou kampaň pro jednoho hráče. Jde tedy čistě o PvP či PvE hru v tom smyslu, že můžete hrát s reálnými hráči online nebo s boty. Síly a vaše schopnosti pak můžete změřit v osmi herních režimech. Bojujete napříč rozsáhlými mapami, které nejenže věrně ztvárňují bojové prostředí, ale prakticky nikdy nevíte, odkud můžete chytit střelu do hlavy.

Děj, nebo řekněme konflikt, se točí kolem dvou znepřátelených stran, konkrétně Security Forces a Insurgent Forces. Ve své podstatě se dají strany charakterizovat jako NATO v podání Security Forces a země Východu coby Insurgent Forces. V titulu není samozřejmě nic konkrétně označeno, zejména z hlediska globální politiky, nicméně v rámci výbavy obou stran, uniforem a znázornění vojáků je celá situace více než zřejmá. Vývojáři prostě potřebovali dvě znepřátelené strany moderního konfliktu a chtěli se vyhnout jasnému označení, což je pochopitelné.

Ze začátku si vytvoříte svého avatara, který bude vaší postavou v každém režimu hry. Avatara si můžete přizpůsobit k obrazu svému, je možnost zvolit oblečení a samozřejmě výstroj. Ze začátku máte k dispozici pouze omezené prostředky na tuto personalizaci, všechno se vám však průběžně otevře hraním a zvyšováním úrovně.

Zdroj: igdb.com

Originální pojetí výbavy aneb každý si přijde na své

Jestli je něco, čím se Insurgency: Sandstorm může pochlubit, pak je to samotná výbava pro jednotlivé třídy, za které můžete hrát, a pestrá paleta zbraní a doplňků. Originalita spočívá v tom, že na začátku dostanete patřičný počet bodů a můžete si svou třídu vytvořit k obrazu svému, tedy k vašemu hernímu stylu.

Konkrétně je zde osm různých herních tříd, z nichž každá má své silné a slabé stránky a každá se hodí k jinému úkolu.

 • Commander – Velitel týmu, který může přivolat palebnou podporu pomocí dalekohledu, když je v blízkosti třídy pozorovatelů.
 • Observer – Rádiový operátor, který umožňuje velitelské třídě přivolat palebnou podporu, když se nachází v těsné blízkosti.
 • Rifleman – je páteří každého týmu. Je to bojovník pro všeobecné nasazení, který používá útočné a bojové pušky.
 • Breacher – je vybaven pro vyklízení místností, takže je žádoucí pro boj zblízka a uvnitř budov. Jedná se o specialistu na boj zblízka, který používá brokovnice, SMG a SBR.
 • Gunner – má přístup k rozmístěným kulometům, aby kryl palbu a odřízl nepřítelův Obsluhuje těžké zbraně a používá pěchotní přenosné kulomety.
 • Demolitions – jak již název napovídá, tato třída je pro všechny, co rádi ničí. Tato třída má přístup k široké škále výbušnin pro ničení cílů, sestřelování letadel a přepadávání nepřátel. Jde o experta na výbušniny, který používá raketomety a granátomety.
 • Advisor – jde o poradce, cizince se zájmem na výhře dané strany, který přináší specializaci a jedinečnou výzbroj. Trenér místních sil, který používá exotické zbraně.
 • Marksman – odstřelovač, specialista, který má přístup k výkonným puškám s optikou s delším dosahem, což mu poskytuje výhodu v bojích na větší vzdálenost.

Body pak rozdělíte v rámci výbavy, kterou s danou třídou použijete. Nejedná se však o necílené naklikání nejsilnějších zbraní. Pointa je v tom, že každá položka má svou hodnotu. Lepší zbraně samozřejmě stojí více bodů, což znamená, že budete muset slevit ze svého vybavení nebo různých taktických prvků ve výstroji. Tento prvek sám o sobě přispívá k taktickému pojetí hry a k ještě větší možnosti personalizace pro každého hráče v rámci jeho stylu a způsobu hraní. Na internetu se v dnešních dnech již hojně vyskytují nejlepší možná rozvržení bodů pro všechny typy tříd.

Zdroj: igdb.com

Každý milovník zbraní zajásá

Dalším prvkem, který se rozhodně sluší zmínit, jsou zbraně a příslušenství. Již na první pohled je patrné, že zbraním a příslušenství pro jejich osazení byla věnována velká péče. Pokud se ve zbraních trochu orientujete, s lehkostí poznáte legendární MP5A5, MP7 nebo G36K od německého výrobce zbraní Heckler & Koch. Je zde také M16A4 nebo M249, což je americká verze FN MINIMI, a z příslušenství stojí rozhodně zmínit holografické kolimátory americké společnosti EOTech, která vyrábí také optické zaměřovače Vudu. Nechybí samozřejmě legendární UZI nebo AKM.

Nejenže jsou po grafické stránce zbraně opravdu velmi pečlivě vymodelovány, ale i jejich zvuk a vlastnosti jsou povedené. Samozřejmě že účinnost zbraní byla upravena pro potřeby hry, protože jinak byste například se zmíněným M249 byli schopni doslova přepůlit některé zdi včetně nepřátel. Taktéž při použití různého druhu výbušnin nebo granátů by toho za chvíli na mapě nic nezůstalo.

Vhodný výběr zbraní, tedy výbavy, hraje svou roli zejména díky taktickým prvkům hry, mezi které patří i naklánění do stran a vyklánění se zpoza překážek nebo obranných valů.

Tím se dostávám k samotné hratelnosti, která je povedená a nabízí vše, co se od podobně laděného titulu očekává.

Hra je rozdělena do segmentu PvP a PvE s tím, že můžete zvolit i určitou kombinaci s boty a lidmi, jak jsem již uvedl. Nejedná se však o kombinaci, jako má třeba titul Hunt: Showdown. V Insurgency: Sandstorm můžete zvolit jedny z nejtradičnějších PvE režimů, kterými jsou horda a přežití. V těchto režimech se budete bránit proti vlnám nepřátel nebo budete při pohybu po prostředí obsazovat kontrolní body.

Ty také slouží jako vhodný trénink a pro seznámení se více s herními mechanismy a zbraněmi. Umělá inteligence však nepostupuje moc takticky a spoléhá spíše na velkou masu a počet s tím, že prostě běží na jistou smrt.

Zdroj: igdb.com

Hra neoslní každého

Opravdová hra samozřejmě přichází až s bojem proti skutečným lidským nepřátelům. PvP aspekt hry funguje opravdu poctivě a nabízí rovněž vše, co se od titulu dá očekávat. Zde jste hodně závislí i na vašich spoluhráčích a celkovém postupu i strategii – s dobrým týmem je hra lepší, než když si každý lítá, kde se mu zamane.

Hra však rozhodně není pro každého. Pokud máte rádi spíše arkádovější arénové střílečky nebo hry, kde prostě běžíte a bezmyšlenkovitě střílíte, tady budete nešťastní. Insurgency: Sandstorm je o taktice a přemýšlení. Nejste nepřemožitelný Rambo s neomezeným zásobníkem a k tomu, abyste se stejně jako on každou střelou trefili, budete potřebovat hodně času.

Hrát Insurgency: Sandstorm v roce 2022?

Jistě otázka, která většinu z vás napadne. Odpovědět se na ni dá postupně. Hra běží na enginu Unreal 4, který odvádí dobře svoji práci a nabídne vám opravdu fajn podívanou. Různé efekty a ozvučení jsou velmi povedené, vyskytují se zde však i různé grafické bugy. Zejména se jedná o případy, kdy mrtvoly nebo různé předměty čouhají skrze některé zdi. Někdy se mi také stalo, že byl nepřítel schovaný za zdí, a namířil zbraň skrze ni – z druhé strany jsem viděl, jak mu čouhá zbraň, tudíž jsem o něm věděl.

Je zde pestrá variace map s tím, že v dnešní době je možné použít i mnoho podporovaných modů, které zážitek ještě prohloubí. Vzhledem k tomu, že hra je poměrně stále populární a stabilně ji na Steamu hraje více než 5 000 lidí, je také možnost si pořídit 27 kosmetických DLC, která rozšíří obsah o nové zbraně, jejich vzhledy apod. Pokud tedy patříte mezi milovníky skinů a personalizace, zajisté si vyberete a můžete si vytvořit poměrně zajímavé kombinace s použitím vašeho avatara a skinu zbraní.

Zdroj: igdb.com

Insurgency: Sandstorm je povedená PvP taktická střílečka, která se vyrovná velkým titulům z tohoto žánru. Oproti nim však nabízí velký důraz na atmosféru a taktické myšlení. Jde spíše o tvrdou multiplayerovou střílečku, která je opřena o jasně dané herní principy, mechaniky, režimy a mapy. Nejedná se však o hru, která je pro každého – pokud hledáte arénovou střílečku se stálým střílením, běháním a skákáním, tu zde nenajdete. Naopak je zde dobré každý váš krok promyslet, taktéž je vhodné si řádně rozvrhnout výbavu a způsob, jakým se vydáte likvidovat své protivníky

Klady
 • zasazení hry do moderního bojiště
 • pestrá paleta zbraní a doplňkového příslušenství, včetně jejich zpracování
 • nutnost rozvahy při volbě vybavení
 • možnost si přizpůsobit avatara
 • grafika a ozvučení
Zápory
 • AI botů
 • grafické bugy
Platforma PC
 • Datum vydání 12.12.2018
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.