Isles of Etherion

Isles of Etherion – hra se skoro neomezeným potenciálem

2. 2. 2023
 

Isles of Etherion je akční dobrodružné nezávislé RPG, které vytváří studio Luna Orion. Momentálně se nachází v předběžném přístupu, jenž už nyní slibuje skoro plnou hratelnost a hlavně netypický zážitek, především v pohybu po mapě. Bohužel, titul byl vypuštěn skutečně velmi brzy a nedá se v něm vyřádit ani zdaleka natolik, jak byste mohli čekat.

V začátku si vytvoříte postavu. Na výběr máte mezi člověkem, elfem, trpaslíkem, gnómem, vílou, andělem a démonem. Každá rasa má své výhody i nevýhody, ale v momentální fázi hry absolutně žádnou speciální užitečnost. Každý má své předpoklady, jak je zahrát, a vzhledem k tomu, že jsou stále omezené možnosti jejich tvorby, si troufnu říct, že si nyní můžete vybrat, koho chcete, protože mezi nimi kromě vizuálu není rozdíl.

Pomalu se rozvíjející hratelnost je přesto slušná

Pokud se něčím jednou bude Isles of Etherion pyšnit, je to základní ovládání. Celý titul stojí na jednoduchém pohybu orientovaném na WSAD a extra klávese na sbírání surovin. Boj se ovládá pomocí myši, a to opět klasickým způsobem, kde levé tlačítko je pro útok a pravé tlačítko na zaměřování kouzel. Zde poprvé v současném stavu hry lehce narážíme.

Magické útoky nemají řádné míření a jsou neuvěřitelně nevyvážené, co se týká poškození. Zatímco ohnivý meteor dokáže i při základním levelu ohnivé magie zabít polovinu příšer, kouzlo balvanu nejenže povětšinou hodí balvan, kam nechcete, ale zároveň má minimální ničivou sílu. Hra také nabízí kouzla jako blesky nebo bludičky světla.

Tvůrci se rozhodli připravit jednu extrémně zvláštní věc na pohyb po mapě. Je jím rogalo. Kdykoliv vyskočíte dostatečně do vzduchu nebo se chcete jen proletět, stačí se rozběhnout a aktivovat jej. Je nekonečné a s jeho pomocí se můžete pohybovat po dostupném světě. Nejenže neuvěřitelně urychluje cestování, ale zároveň vám poskytuje pohled na panoramata, jež nejsou po většinu času dostupná. Na stranu druhou, i víla se svými křídly, jimiž mává, používá k přesunu rogalo a nelétá sama, což považuji za holý nesmysl.

Parádní itemy, jednoduché levelování, ale nedotažení soupeři

Jako v každém RPG, i v Isles of Etherion je hromada itemů ke sbírání. Především se pak jedná o zbraně a ingredience k možnému craftingu. Zatímco druhé jmenované nemá ve hře ještě plné využití, zbraní je v nabídce hromada. Samozřejmě platí, že čím silnější příšeru zabijete, tím lepší loot z ní můžete získat. Být ale na prvním levelu, zničit nestvůru s úrovní dvacet a získat meč, který pak netvory se stejnou úrovní zničí jednou ranou, je opět jen ukázka současné nevybalancovanosti.

S levelováním je to horší. Úkolů totiž tento předběžný přístup nabízí velmi málo a jsou velmi složité, především kvůli orientaci na mapě. Pohyb na ní je primitivní, ale nalézt místo, kam se má doběhnout, je občas nadlidský úkol, a to i v případě, že si pomůžete magickou bludičkou, jež vás naviguje. Platí však, že plněním úkolů jde získat daleko více zkušeností než lovem nepřátel.

Těch jsou hromady a spamují se prakticky neustále. Jejich zabíjení v nedotaženém systému však působí spíše komicky než prakticky. Kostlivce jsem zabíjel tím, že jsem jimi jen proběhl, a kupříkladu ohavné nebeské strážce jsem likvidoval jednoduchými bleskovými kouzly a superhrdinskými skoky z výšky po deaktivaci rogala. Nicméně z toho čpí až ohromné možnosti pro budoucnost, protože příšer je skutečně nespočet.

Když si přetvoříte svět pomocí ohnivého meteoru

Jestli mě ihned po rogalu něco zaujalo, byla to likvidace všeho, na co jsem narazil. Isles of Etherion umožňuje likvidovat každý herní prostor, a to různými prostředky. Mou osobní náplní hry bylo kopat díry a tvořit podzemní chodby pomocí ohnivých meteorů. Sice se člověk občas spálí a stojí ho to pár životů, ale když máte hledat artefakt a bludička vás táhne rovně dolů, je nutné vykouzlit třicet meteorů a skočit. K artefaktu se jen dopadne.

Dostáváme se tím ke grafice, jež je prozatím na hranici lepšího průměru. Titul je neuvěřitelně barevný a krásný a slibuje skvělé vyhlídky, ale stále se jedná o nedodělek, jímž spíše trpí, než abyste si jej mohli užít. Navíc se při používání většího množství kouzel, společně s ničením terénu, vizuál stává velmi nepřehledný. Není nad to se zlikvidovat tím, že se nedokážete zorientovat kvůli zrovna špatně udělané lokaci či příšeře. Mé nejoblíbenější úmrtí přišlo ve chvíli, kdy jsem chtěl meteoritem zlikvidovat kostlivce, ale kvůli špatnému zaměření jsem jej hodil pod sebe a z díry jsem nedokázal vyskočit, jelikož na mně už stál nepřítel, jenž mě ubil k smrti.

Na stranu druhou, ozvučení hry je už prakticky hotové do detailů. Zvuky mávání křídel či údery a křik nepřátel jsou velmi dobře vyrobené. To platí i pro jemnou hudbu v pozadí taktéž, která vás jen přenáší do nového fantasy světa, jakým by Isles of Etherion měl být. Především doporučuji se zaposlouchat do tónů středověké píšťaly.

Nedodělaná hra, jejíž potenciál může být skoro až nekonečný. Obrovský otevřený svět, jenž nabízí hromadu dobrodružství, nepřátel, kouzel i zbraní, si své místo mezi hrami rozhodně zaslouží. Jen je škoda, že je stále v early accessu a tvůrci jsou sotva v polovině vývoje. Grafika bude jednou vypadat velmi dobře, a vylepší-li se její přehlednost, může být až nadčasová. Pokud se upraví hledání po mapě a trošku se vyrovná obtížnost mezi souboji, je Isles of Etherion skoro na druhé straně břehu, jenž by mohl znamenat jeho velký úspěch. Nyní je to spíše dobrodružná mlátička a létání rogalem s příjemným hudebním doprovodem, ale i to některým hráčům může stačit.

Platforma PC
 • Datum vydání 29.09.2022
  • Vývojář Luna Orion
  • Vydavatel Luna Orion

  Patrik Klicman

  Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.