Isonzo – na italské frontě

23. 9. 2023
Zdroj náhledu: igdb.com

Isonzo nese název po rakousko-italské frontě první světové války, táhnoucí se převážně kolem pohoří Kras nedaleko města Terst. Pro nás je více známý název Bitva na Soči, tedy u řeky, u které bojovali kromě italských a rakouských také čeští vojáci (a samozřejmě i další národnosti). Historické okénko uzavřu odhadovaným počtem obětí, který se vyšplhal zhruba na jeden smutný milion. Proto bychom neměli zapomínat, jak je cenné mít možnost žít v míru. Připomenout nám to kromě historických filmů dokážou i počítačové hry a my se dnes na jednu takovou hru spolu podíváme v naší recenzi. Isonzo je hra od vývojářů BlackMill Games a M2H a je jedním z jejich tří titulů (Tannenberg, Verdun), které se věnují tematice první světové války. Jestli se tato FPS prostřílela až k našim herním srdcím, na to se podíváme spolu níže, a tedy neváhejte a pojďte do zákopů s námi.

Vstupujete na frontu, nezapomeňte, co se stalo u Ypry

Spuštění hry vás hned tematicky hudbou vtrhne do prostředí přes sto let nazpátek. Samozřejmě jsem se jako první vrhnul do hraní, ale to ještě odložím na později. Lehce se zastavím v menu a přiblížím, co vše hra nabízí. Musím uznat, že hlavní nabídka se vývojářům povedla. Je jednoduchá, vkusná a atmosférická, což by měl být základ u každé hry. Samozřejmě pár ošklivých reklam na DLC se najde, ale není to nic, co byste nepřežili. Naleznete zde vaše herní statistiky, včetně popisu zbraní, a nechybí ani vojenská ocenění. Všechno je tematicky uděláno tak, aby to co nejvíc sedělo s atmosférou italské fronty. V dalším bloku je důležitý výběr ze tří válčících stran: Italského království, dualistického Rakouska-Uherska nebo Německého impéria. Rozkliknutím libovolné z nich se vám ukáže výběr jednoho ze šesti různých typů vojáků: Officer, Rifleman, Engineer, Assault, Mountaineer a Marksman. Každý z nich má specifické schopnosti, vybavení a zbraně. Také je postupně musíte levelovat, aby se jim odemykaly různé schopnosti. Každý z nich je ve válce důležitý a jenom správným balancem vojenských jednotek můžete bitvy na frontě vyhrát. Pro ukázku si vyberu nejzajímavější postavu, kterou je nepochybně Officer. Ten musí za pomoci světlic označit důležité vojenské body, u nichž se setkávají vojska. Pak si odběhne do call centra a zavolá vzdušnou podporu. Ta přiletí, vybombarduje nebo zaplynuje vámi vybranou lokaci a vy máte možnost postoupit napřed. Samozřejmě si nesmíte zapomenout nasadit plynovou masku…

Za vlast! Nebo za kolonie?

Pojďme se tedy vrhnout na frontu. Ta je klasicky rozdělena na útočící a bránící se jednotky. Útočící jednotky mají za úkol obsadit určité významné pozice, nebo naopak zničit důležité pozice obránců. Na splnění tohoto úkolu mají obvykle útočící jednotky 300 respawnů a po jejich použití hru vyhráli obránci. Když ale útočníci dobývají důležité body, fronta se posouvá směrem k obráncům a útočníkům se také obnovuje 300 respawnů. Důležité je tedy postupovat za cenu co nejmenších ztrát, protože obránci nejsou počtem smrtí nijak omezeni. Cestu frontou oživují různá děla a samopaly z období první světové války. Nesmíme zapomenout ani na schopnosti vojenských jednotek. Příkladem je třeba Engineer, který dokáže vytvořit drátěný plot, a tak zkomplikovat postup útočníkům, nebo Marksman s odstřelovací puškou. Každopádně tento mnou vypsaný model hry se mi hodně líbil. Bylo to pro mě něco nového a tato mechanika přidává originalitě plusové body. Podobně pozitivně se nesu i na atmosférických vlnách Isonza. Zákopy, rozbombardovaná země, kulomety, plyn, svištící kulky kolem vašich uší, to všechno jenom umocňuje zážitek z této hry. Velkým plusem je také grafické zpracování neboli mapy, které se snaží autenticky napodobit historické lokace z italské fronty. Všudypřítomné výbuchy, válečný řev a tlukot vašeho srdce i po zvukové stránce přidávají na vojenské atmosféře. A jelikož nejde o smyšlené prostředí, ale o snahu opravdu vykreslit historické události, jsem rád, že si něco takového můžu zahrát v klidu mého pokoje a nemusím něco podobného podstoupit na vlastní kůži.

Sám proti celé frontě

Přelouskali obal i herní svět a teď se podíváme na duši hry – na celkový zážitek. Nebudu lhát, už odehrání první hry narušilo můj kladný pohled na Isonzo jako celek. Jelikož se bavíme o žánru multiplayerové FPS, nesmíme zapomenout, jak těžké je po technické stránce kvalitně zpracovat fyziku herního světa. To se vývojářům povedlo za mě výborně a ne, fyzika není to, na co chci ukázat prstem. Největší nevýhodou hry, tak jako je to i u jiných multiplayerových žánrů zvykem, je skillová nevybalancovanost mezi hráči. Nováček se nemůže rovnat hráči, který má odehraných několik set hodin. Chybí zde rankové rozdělení, a proto si začínající hráč v multiplayeru moc nezahraje. O odfláklém tutoriálu nemůže být ani řeč. Můžu si taky hned protiřečit, že se jedná o novou hru, kterou na Steamu přes víkend podle statistik hrálo do 300 hráčů, a proto rozdělení na ranky nemá moc význam. Na to bych se zeptal, jestli bylo zapotřebí rozdělit jednu hru na tři rozdílné podle fronty (Isonzo, Tannenberg, Verdun) a nešlo vše vyřešit (placenými?) aktualizacemi. Dalším nedostatkem ani ne tak samotné hry, ale spíše spoluhráčů, je to, že je nutné ve vícero mechanikách spolupracovat, což je peklo, když hrajete s náhodnými lidmi. V partě přátel se ale tento nedostatek mění na největší pozitivum hry. Takže, jak jsem zmínil, hra trpí nedostatkem zkušených a netoxických hráčů, což ale není chyba samotných vývojářů. Co se autentičnosti týče, nemůže být pochyb o tom, že každý špatný tah vám přinese smrt. Pokud šlo vývojářům o tohle, tak se jim to skvěle povedlo. Každopádně nováček to lehké mít nebude. Jakousi záchranou může být singleplayer, avšak mizerná inteligence botů vám vůbec nepomůže, a tak se ocitnete sami proti všem a ne vždycky to jde uhrát. Když ale překousnete nováčkovské utrpení, představuje pro vás Isonzo skvělou autentickou vojenskou hru z období 1. světové války, kterých, řekneme si otevřeně, na herním trhu moc kvalitních není. Škoda jenom, že vývojáři zapomněli na kampaň…

Isonzo je atmosférická FPS z období 1. světové války. Hra se snaží být co nejvíc autentická a vyobrazit italskou frontu v její téměř pravé podobě. Historické lokace, zbraně a skiny vás spolu se správným ozvučením hodně rychle vtáhnou do nehezkého světa války. Herní mechaniky a fyzika hry fungují na jedničku. Velkým negativem je nedomyšlený vstup pro nováčka, na něhož čeká mizerný tutoriál a spousta úmrtí, aby se až po delším čase trápení a učení se z vlastních chyb herně posunul a pochopil, jak hra funguje. V singleplayeru to zase kazí boti. Isonzo je každopádně skvělá střílečka, kterou doporučuji všem nadšencům historických her.

Klady
 • grafické i zvukové zpracování
 • zajímavé herní mechaniky
 • hratelnost
 • atmosféra
Zápory
 • špatný tutoriál
 • nevybalancovanost
 • umělá inteligence
 • závislost na spoluhráčích
 • stereotypnost
Platforma PC
 • Datum vydání 13.09.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Pavol Kunca

  Pavol je typický vášnivý hráč, ktorý na hry nemá čas. K hernej stoličke ho posadila stará dobra 1.6, ktorej sa drží do dnešných dní. Akčné strieľačky sú jeho „domovské vody“ a preto nedá dopustiť na herné série ako Far Cry alebo Mafia. Nevyhýba sa ani stratégiám, športovým, či rôznym puzzle logickým hrám. Ako perfekcionista rád dohráva hry na 110%, kedy loví každý jeden možný achievement. Okrem hrania sa rád vzdeláva, veľa cestuje a ani šport či kniha mu nie sú cudzie pojmy. Rozhodne nejakým tým pivečkom s priateľmi nepohrdne.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.