JAK VYBRAT DESKOVOU HRU - Cover

Jak vybrat deskovou hru?

14. 1. 2022
 

Potřebujete vybrat deskovku a nevíte jak? Poradíme, jak ji vybrat.

Co vlastně od hry chcete?

Asi tou nejhorší reakcí na otázku „co byste si představoval za hru?“ je odpověď „no já nevím, prostě mi něco ukažte“. Tahle věta stála za vznikem nejedné jizvy na zápěstích odborného personálu v prodejnách deskových her.

Než začnete vybírat, ujasněte si, jaký se vám (nebo potenciálnímu obdarovanému) líbí žánr a jaké hry hrajete rádi. Co máte doma? Chcete něco podobného, nebo jiného? Až nějakou prodejnu navštívíte, hodně jim práci usnadníte, když v tomhle budete mít jasno. 🙂

Pokud vybíráte online, nebojte se pořádně prozkoumat celé rozhraní webu – obchody s hrami mívají nastavitelné filtry, které vám výběr usnadní.

Rozhodně pomůže i vědět, co byste chtěli za téma a typ hry. Pořádnou strategii, kde dostanete šanci vydrtit svoje kámoše? Detektivku, kde řešíte případ plný vražd, záhad a dějových zvratů? Nebo nějaké odlehčené mrskání karet do hospody?

Je libo nějakou vyvražďovačku, nebo byste raději něco, kde všichni hráči musí spolupracovat? Popřípadě jenom tak něco, kde si sednete s rodinou či dětmi a strávíte spolu příjemné chvíle? Tohle všechno byste měli vědět.

S kým to budete hrát, jak dlouho a v kolika lidech?

A víte už, s kým to budete hrát? Mít doma úžasnou, doporučovanou a všemi oceňovanou hru je fajn, ale všechno je na nic, když si ji nemáte s kým zahrát

.Nutit do hraní extrémně komplexní eurovky svého pětiletého caparta je dobrá cesta leda k tomu, že si odradíte od hraní potenciálního budoucího spoluhráče. 😛 Vybírejte proto hry tak, abyste se bavili nejen vy, ale ideálně všichni u stolu.

Pokud vybíráte dárek, počítejte i s tím, že čím zkušenější bude obdarovaný, tím náročnější by měla být i hra samotná. Pro opravdové deskaře je to sběratelství a vášeň. Zapomeňte na to, že dárek odbudete revidovanou edicí Kloboučku hop nebo Sexy hrátek. Takové hry budou jen ležet ve skříni. Zjistěte si oblíbené téma a žánr a počítejte s tím, že budete muset trochu zainvestovat.

Důležité je i to, jakou herní dobu od deskové hry očekáváte. Hledáte epické dobrodružství na celý večer nebo jen něco na ukrácení dlouhé chvíle? Určující je i počet hráčů. Počítejte s tím, že klasické hry bývají pro 2–4 hráče, takže pokud budete mít větší párty nebo rodinnou oslavu, budete muset některé hosty ze hry vynechat. Pokud chcete hrát hry pouze ve dvou nebo dokonce sami, i pro vás je vyhrazená kategorie takzvaných dvojkovek či sólovek.

Peníze

A teď to nepříjemné téma – peníze. Kolik do toho chcete vrazit? Maličké rychlé fillery (takové ty herní předkrmy, které vytáhnete předtím, než přijde čas na hlavní chod) najdete už od nějakých 250 korun, mezi 600 a 800 máte už solidní výběr střední třídy. Průměrná cena každé větší hry se však pohybuje někde mezi 800–1 600 korunami. Výš už začínají obří epické a často i přeprodukované projekty, strategie a speciální edice s haldou figurek a kartonu pro opravdové fajnšmekry.

A je to dobrý?

Tím nejjistějším a dnes už asi nejčastěji používaným mustrem mezi ostřílenými deskovkáři bývá hodnocení na webu Boardgamegeek.com, což je v současné době největší a nejpoužívanější onlinová encyklopedie deskových her na světě. Pro všechny, co hovoří anglicky, nebude problém se na webu zorientovat. A těm, co touto germánskou hotentotštinou nevládnou, stručně popíšu. 😉

Otevřete si zmiňovaný web a do vyhledávače vpravo nahoře zadejte přesný název hry – ale bacha na to, vyhledávač je na přesnost hodně háklivý. Pokud jste svou hru nenašli, zkuste zadat jen část názvu.

Našli jste? Super. Půlka práce je za vámi. 🙂 Rozklikněte.

Průměrné hodnocení vidíte v tom velkém barevném šestistěnu hned vedle názvu. Obecně platí, že hry s hodnocením 7 a více považujeme už za velmi dobré a hodné našich těžce vydřených chechtáků. Jakmile hodnocení klesne na 6,8 a níž, už je to hodně diskutabilní… no a hry se skóre pod 6 si kupují už většinou jenom masochisté.

Dávejte si však pozor i na to, kolik lidí hru hodnotilo. Hned pod názvem máte napsaný počet hodnocení a komentářů – vždy doporučujeme počkat, dokud hra nemá alespoň 200 hodnotících uživatelů. V případě kickstarterovek ještě více. Pokud je hra financovaná přes crowdfunding, je téměř jisté, že se do jejího profilu nahrnou všichni, kteří si ji předobjednali, aniž by ji vůbec kdy drželi v rukou. A takové hodnocení nemá doslova žádnou hodnotu.

Dalším kritériem je náročnost. V angličtině se tento parametr nazývá „weight“. Náročnost se stupňuje od 1 do 5. Hry s náročností 1 jsou vhodné i pro děti. Pokud se tenhle parametr vyhoupne nad 3, už se předpokládá, že v deskovkách nejste úplný nováček. A kolem čtyřky až pětky najdete převážně komplexní hry pro ostřílené deskaře.

Teď možná někteří z vás sedí, a říkají si „můj ty Tondo kolenatej, halda tabulek a čísel, a ještě v cizím jazyce, aby se v tom prase vyznalo,“ ale můžete zůstat klidní. Někteří prodejci již berou Boardgamegeek jako neodmyslitelnou součást deskoherní scény a začínají pomalu zařazovat BGG hodnocení mezi doplňkové informace – např. web tlamagames.com. Podle hodnocení a komplexity je možné i filtrovat.

Naše tipy

Her pro zkušené i začínající stratégy je přehršel. Ať už legendární a propracovaný Brass z období průmyslové revoluce nebo Gaia Project – obě hry, které u nás vyšly pod vydavatelstvím TLAMA games. Jedním z top titulů je i proslulý Scythe, který v češtině vydalo Albi. A abychom doplnili (ne)svatou trojici, zmíníme ještě Na křídlech, hru pro všechny milovníky přírody a ptáků především. V tomto případě vydáno pod křídly Mindoku. 😉

S celou rodinou si pak užijete hry jako Život na dlani, který vás naučí vyprávět příběhy dotekem, popřípadě Tsuro – abstraktní, jednoduchou a krásnou hru. Ty z vás, kteří preferují cesty mrazivým vesmírným prostorem, zaujme Galaxy Trucker. Pro všechny malé nespavé zlobily doporučujeme Plyšovou hlídku a odrostlejším malým dobrodruhům lačným boje se skřety a trolly se bude líbit Drako nebo Siege of Runedar.

Pokud jste si zamilovali příběhy a odkrývání tajemství a záhad, uchvátí vás Detektiv: Po stopách zločinu a nebo Podezřelí, kde se v roli vyšetřovatelky Claire Harperové vydáte po stopě nejednoho úkladného vraha.

Gaming Professors

Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.