Kerbal Space Program - Náhled

Kerbal Space Program – vesmír na dosah

17. 7. 2022
Zdroj náhledu: igdb.com

Na dnešní recenzi mi do rukou přistála kosmická hra od vydavatele Private Division, za kterou stojí vývojářské studio Squad. Budeme se bavit o sandboxovém simulátoru, v němž se stanete novým Elonem Muskem a sestrojíte vesmírný koráb, který vybouchne dříve, než skončí základní odpočet. Veřejnost hodnotí tuhle hru na Steamu extrémně kladně, ale jestli obstojí i u nás, na to se společně podíváme.

Jaké mám možnosti vzlétnout do vesmíru?

V první řadě začneme s možnostmi hry Kerbal Space Program. Těch je více, a proto je tady krok za krokem rozepíšeme. Začneme Training módem, který je v podstatě takový manuál, jak hru vůbec hrát. Pokud jste borci a manuály používáte maximálně na zakládání ohně, Kerbal Space Program vás rychle přesvědčí o opaku. Tato hra je pro začátečníka, kterým jsem při hraní rozhodně byl, hodně komplexní. Manuál pak s vámi projede všechny její základní možnosti. Naučí vás, jak poskládat jednodušší i složitější vesmírnou raketu ve svém kosmickém centru. Pak vás vezme na startovací plošinu, kde si zkusíte svou raketu odpálit do vzduchu, a to i v tom doslovném slova smyslu. K

dyž se to podaří, heuréka, můžete pokračovat v těžším souboji s fyzikou a provést různé typy výzkumu. Další možností hraní je Scenario, kde máte předem dané různé mise, které se snažíte splnit. Příkladem je ovládání satelitu či měsíčního autíčka nebo doplachtění s panáčkem ve vesmíru do bezpečí. Podobným módem jsou i Mise ESA. Nová hra je tady dostupná ve třech možnostech. První je klasický Sandbox, kde jsou všechny možnosti odemčené hned na začátku. Druhou je Science, kde musíte možnosti postupně odemykat, a posledním módem v nové hře je Kariéra, ve které si vedete celý vesmírný program sami.

Nechápu, nechápu, a co to mám udělat?

Teďka nevím, zda jsem až tak nechápavé poleno, ale tahle hra byla na můj vkus hodně náročná. Taky je tu možnost, že to není to oddechové, co byste vedle učení na státnice chtěli hrát. Všechny základní mise mi dělaly velký problém a mé manažerování samostatné vesmírné společnosti dopadlo tak slavně jako Amber Heard u soudu s Johnnym Deppem. Jednoduše řečeno, totální fiasko, a hře jsem za pět hodin hraní vůbec nepřišel na kloub. Trvalo mi dlouho, než jsem pochopil, jak odpálit raketoplán a neodpálit posádku, jak vůbec postavit schopnou vesmírnou loď a taky jak otevřít padák a přistát bezpečně na Zemi. Můj mozek se nejednou vykroutil spolu s posádkou vesmírné stanice, když mi trvalo pochopit, jak zabránit kroužení a jak úspěšně provést požadované manévry. Ovládání Kerbal Space Programu bych jednoduše popsal, jako když se zahledíte do kabiny pilota v letadle a vůbec nerozumíte, co z těch stovek tlačítek je plyn, co brzda a co spojka. To vše ale neznamená, že se jedná o špatnou hru, spíše chvíli potrvá, než pochopíte, co a jak funguje, protože možností je tady hodně a vysvětlení pro Čecha málo. Pivo ve hře taky chybí.

Atmosféra neklesá

Když pomineme vše, co se musíte naučit, a zůstane zde holá hra, Kerbal Space Program nabízí pro všechny fanoušky vesmírný svět vtipně a hodně realisticky. Celá hra je fyzikálně velice propracovaná, každá součástka je důležitá a každý chybný krok může mít fatální následky. V mém případě to byl často krok první. Ve svém výzkumném centru zaměstnáváte různé zaměstnance – piloty, inženýry a vědce. Při angažování vidíte jejich statistiky hlouposti a kuráže. Dále můžete pozorovat celou místní soustavu, známé i neznámé objekty, přírodní i ty vytvořené námi. V hangáru můžete postavit vesmírnou loď do nejmenších detailů a vše do sebe musí zapadat. Když chcete hrát tuto hru, nesmíte být fušer, spíše extrémní puntičkář se smyslem pro detail. Zjev a grafika hry zase až tak propracované nejsou.

Úvodní menu působí docela chladně, podobně i vykreslení zdejší obdoby Země. Změna nastává ve vesmíru, na kterém je vidět, že si vývojáři dali více záležet. Slabší grafiku vynahrazují úsměvné postavičky s jednoduchým a vtipným zobrazením. Zvuk je průměrný, hudba otravná, mute dostupný. Optimalizace hry je v naprostém pořádku a po této stránce jí nejde co vytknout. V konečném důsledku bych hru doporučil vesmírným nadšencům, kteří jsou ochotni v ní strávit spoustu hodin a jejich hraní nepotřebuje žádný adrenalin, akci ani vypnutý mozek. Důkazem toho jsou krásné vesmírné stroje, které jsem viděl v komunitní tvorbě. Pokud nejste vesmírný puntičkář, rozhodně nedoporučuji za tuhle hru utratit 39,99 €. Vlastně to nedoporučuji vůbec.

Kerbal Space Program je komplexní vesmírný sandboxový simulátor, ve kterém záleží na každém jednom detailu, a proto ho doporučuji všem hráčům, kteří jsou povahově víc jako Sheldon Cooper a míň jako Charlie Sheen. Postavit raketoplán, vyletět s ním do vesmíru a provádět různé kosmické manévry, přesně to vás v této hře čeká. Na závěr ještě takový detail, do vesmíru vystřelila i cena této hry, která je tak trochu přehnaná.

Klady
 • propracovanost do nejmenšího detailu
 • optimalizace
 • originalita
Zápory
 • složitost
 • grafické zpracování
 • cena
Platforma PC
 • Datum vydání 27.04.2015
 • 0.0

  Doporučujeme

  Pavol Kunca

  Pavol je typický vášnivý hráč, ktorý na hry nemá čas. K hernej stoličke ho posadila stará dobra 1.6, ktorej sa drží do dnešných dní. Akčné strieľačky sú jeho „domovské vody“ a preto nedá dopustiť na herné série ako Far Cry alebo Mafia. Nevyhýba sa ani stratégiám, športovým, či rôznym puzzle logickým hrám. Ako perfekcionista rád dohráva hry na 110%, kedy loví každý jeden možný achievement. Okrem hrania sa rád vzdeláva, veľa cestuje a ani šport či kniha mu nie sú cudzie pojmy. Rozhodne nejakým tým pivečkom s priateľmi nepohrdne.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.