Kingdom Builders intro

Kingdom Builders – vybudujte vlastní království

11. 1. 2022
Zdroj náhledu: igdb.com

Většina lidí někdy snila o tom, jaké by to bylo být králem a mít vlastní království. Krom blahobytu a pokojného života v luxusu však postavení krále skýtalo i zodpovědnost za svůj lid a celé království. Král byl středobod a srdcem království. Vybudovat království od nuly a následně vládnout není rozhodně žádný med. Pocit, jaké to je vybudovat celé království od základního kamene, vám nabídne hra Kingdom Builders.

Zdroj: igdb.com

Bratři na život a na smrt

Příběh hry je celkem prostý a z počátku není příliš relevantní. Starý král měl dva syny a vy jste jedním z nich. Váš krutý bratr se dostane k moci po určité události, díky které zabije krále, vašeho společného otce. Protože se nechce spokojit jen s otcovraždou, pokusí se sprovodit ze světa i vás, nicméně se vám s vypětím všech sil podaří utéct. Zde začíná váš příběh a cesta za dobrodružstvím, respektive za tvrdou prací. Po vašem úprku se ocitáte na poli se sekerou, kterou jste stihli vzít s sebou, a dál je to jen na vás. Nyní vaše práce začíná, velmi rychle si uvědomíte, že roky bezstarostného princátka už jsou dávno pryč. Musíte kácet stromy, sbírat suroviny a pomalu stavět domy, abyste založili království od základů.

Hlavním mechanismem hry je získávání materiálu, tedy hlavně dřeva na stavbu domů. S domy přicházejí první obyvatelé, kteří se postupně stanou vašimi měšťany. Nejedná se však o pouhé bezduché osoby. Obyvatelům musíte postavit, a tedy zajistit, také živnost. Je však pouze na vás, zda upřednostníte kováře, nosiče, pěstitele plodů, trenéry nebo osobní strážce. V případě obchodů a sklizní je potřeba zajistit rovnováhu mezi sklizenými a spotřebovanými potravinami, aby nikdo nehladověl.

Jak jsem již zmínil, můžete mít i profesionální osobní stráž. Tito chlapíci jsou velmi užiteční a rozhodně se hodí je využívat. Stráže automaticky dělají to, co děláte vy. Pokud tedy budete kácet strom, začnou kácet strom, pokud budete bojovat, začnou bojovat, když stavíte, stráže staví také. V případě již zmíněného kácení stromů tak zvednete dřevo a odnesete jej na patřičné místo a přesně do puntíku to samé udělají i vaši nohsledi, tedy strážci.

Dřevěný meč je silnější než železná sekera aneb logika Kingdom Builders

Vaši měšťané vám v rámci svých živností rovněž mohou vyrábět užitečné předměty. Takový kovář vám může vyrobit dřevěný meč (ano, čtete správně). Tento meč totiž nutně potřebujete k boji, protože jinak nepřežijete první vlnu příšer, které se budou snažit vaše království zničit. I když jste vybaveni železnou sekerou, která je schopna porazit vzrostlý strom třemi údery, dřevěný meč je prostě smrtonosnější – to ví přece každý, jinými slovy, nesmysl.

Nepřátelům nebudete čelit jen při obraně vašeho království, ale také při průzkumu mapy. K průzkumu se chtě nechtě budete muset uchýlit, abyste získali nové materiály a zároveň mohli získat kořist z dungeonů.

Zdroj: igdb.com

Samotná hratelnost má jistě něco do sebe a dokáže zabavit, nicméně je znát, že jde opravdu o ranou fázi early accessu – tedy předběžného přístupu. Jiné principy a mechanismy hry jsou pak „zvláštně“ promyšlené, viz příklad s dřevěným mečem výše.

Umělá inteligence je bohužel dosti chabá, samotné souboje jsou velmi jednoduché a jedná se spíše o pouhou poměrně nepříjemnou klikačku. Vaši ochránci se sice snaží bojovat, nicméně umírají jako první. Samotné pohyby jsou pak neohrabané.

Ve hře v tomto stádiu také není žádný inventář. Jediný způsob, jak vyléčit vaši postavu, je zvyšováním vaší úrovně. Samotné vylepšování má pouze statistický prvek, jedná se tedy o pouhé pasivní vylepšení základních atributů, což bere hře opět ono kouzlo personalizace a ubírá tak rozmanitost a hratelnost.

Grafické zpracování a ozvučení

Grafika hry je v kresleném motivu, který působí až papírově v kladném slova smyslu. Jedná se o velmi jednoduchý, ale zároveň roztomilý styl. Postavičky působí až dětsky a to hře, která je zaměřena tímto způsobem, dodává eleganci. Hra není sama o sobě žádné hardcore a sami vývojáři uvádějí, že se jedná o „Uvolněný herní styl – žádné časové limity ani příliš složitý stres při hraní.“ V tomto je popis opravdu přesný – tedy určitá jednoduchost, ve které je i elegance a uvolněnost.

Grafika je nicméně velmi barevná a má dobré animace. Pozadí jsou dobře definovaná a nechybí ani různé biomy.

Ozvučení je pak taktéž velmi jednoduché, nečekejte žádné velké zvukové zážitky. Slyšíte základní pohyby a úkony a to je prakticky všechno.

Zdroj: igdb.com

Předběžný přístup

Hra je ve fázi předběžného přístupu, a proto se některé mechanismy a prvky hry mohou ve finální fázi značně lišit.

Hru naleznete zde.

Kingdom Builders je oddechová hra, která nabízí jednoduchou hratelnost a kombinuje prvky budování města a lehce akčnějšího RPG. Hra má rozhodně velký potenciál, nicméně v této fázi se jedná pouze o skutečný EA v rané fázi vývoje. Mnoho věci je potřeba do hry implementovat, aby se hra mohla stát obstojnou ve své kategorii. Umělá inteligence je chabá, souboje jsou spíše vytržení ze stereotypu, než aby představovaly nebezpečí. Celkové hratelnosti nepřidává ani absence inventáře či hlubšího systému RPG prvků. Zde se tedy rozhodně vyplatí počkat, jakým směrem se hra bude vyvíjet do budoucna.

Klady
 • oddechová hratelnost
 • zábavný neformální umělecký styl
 • prvky výstavby města/království
Zápory
 • EA v rané fázi
 • můžete mít u sebe pouze jeden předmět
 • absence inventáře
 • slabá AI
 • nelogické prvky a situace
Platforma PC
 • Datum vydání 26.06.2021
  • Vývojář ebb & flow games
  • Vydavatel ebb & flow games
  0.0

  Nedoporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.